کد خبر 556489

وزارت کشاورزی تعیین تکلیف کند؛

توقف ۲۰۰ کامیون موز وارداتی به کشور

معاون فنی گمرک از توقف ۲۰۰ کامیون موز وارداتی در گمرک خبر داد که باید توسط وزارت جهاد کشاروزی تعیین تکلیف شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک ایران خواستار تعیین تکلیف 200 کامیون موز وارداتی که دارای کد رهگیری بانکی و ثبت سفارش هستند، شد.

وی در نامه‌ای به امید گیلان پور معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: پیرو نامه شماره ٥٦٥٢٤٥ مورخ ٣١/٤/١٤٠٠ تصویر پیوست و بازگشت به نامه شماره ٢٣٥٢٨ مورخ ٩/٥/١٤٠٠ در خصوص ترخیص محموله های موز وارداتی دارای ثبت سفارش و کد رهگیری بانک ، به پیوست تصویر نامه شماره ٦٩٣٦٦٩ مورخ ٢/٦/١٤٠٠ گمرک بازرگان با موضوع درخواست تعدادی از وارد کنندگان موز به شرح مندرج در متن نامه بازگشتی با استناد به مفاد نامه صدرالذکر و بدون برخورداری از تسهیلات مندرج در بند ٥ مندرجات ذیل یادداشت فصل ٨ کتاب مقررات صادرات و واردات ، جهت استحضار ایفاد می‌گردد.

نظر به اینکه حسب مفاد نامه ارسالی، درخصوص انجام تشریفات ترخیص محموله موز وارده بصورت موردی و در صورت تأئید ثبت سفارش از سوی وزارت صمت، پرداخت مبلغ ارزی محموله و دریافت کد رهگیری بانک صرفاً به جهت ورود کالای فسادپذیر به گمرکات در شرایط اضطرار اعلام نظر گردیده است لذا در صورت عدم تسری موضوع به سایر موارد، با در نظر گرفتن شرایط جوی، احتمال فساد کالا وجود دارد که براین اساس خواهشمند است دستور فرمائید درخصوص ترخیص محموله های موز وارده با شرایط مشابه بررسی و اعلام نظرنمایند.

با عنایت به اینکه درحال حاضر نزدیک به ٢٠٠ کامیون میوۀ موز به گمرکات کشور رسیده و این محموله ها دارای ثبت سفارش معتبر، مجوز قرنطینۀ نباتی و کد رهگیری بانک می باشند و صاحبان کالا با اعلام اینکه این محموله ها در معرض فساد می باشند قصد دارند بدون اعمال تخفیف در سود بازرگانی، با پرداخت حقوق ورودی با مأخذ ٢٠ %نسبت به ترخیص فوری کالا اقدام نمایند دستور تسریع در اعلام پاسخ موجب امتنان است.

مزید استحضار همانگونه که قبلاً نیز اعلام گردیده است با توجه به ارائه کلیۀ مجوزهای قانونی و مقرراتی و کد رهگیری بانک و ایجاد حقوق مکتسبه برای صاحبان کالا به نظر می رسد عدم ترخیص این محموله ها وجاهت قانونی نداشته باشد و باید برای محموله های حمل نشده تصمیم کلی و ریشه ای اتخاذ گردد.

واردات موز با ماخذ پایین‌تر در قبال صادرات سیب انجام می‌شود اما از آنجایی که صاحبان این کالاها صادراتی سیب نداشته‌اند، جلوی واردات آن گرفته شده، حال آنکه ثبت سفارش قانونی و تامین ارز از سوی بانک مرکزی صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت در شرایط کنونی که مردم نیاز مبرم به تغذیه خوب دارد لذا دولت باید واردات میوه را سرعت بخشیده و اقدام به واردات میوه آن هم به صورت انبوه برای کاهش قیمت آن اقدام کنند.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  موزرامی برندتوانبارو کمکم واردتاقیمت ان کاهش میدا نکند

 • خسروجردی
  ۰ ۰

  قراربودهویچ بیارن