کد خبر 561585

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

ارزش غذایی و فواید بادام‌ زمینی

بادام‌زمینی با نام علمی (Arachis hypogaea) میوه و گیاه بومی آمریکای جنوبی است.بادام‌زمینی نام‌های مختلفی مانند پسته زمینی، پسته شام، گوبر و مغز زمینی دارد. بادام‌زمینی برخلاف اسمش جزء مغزی جات درختی نیست بلکه به خانواده حبوبات مانند لوبیا، عدس و سویا تعلق دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، بادام‌زمینی به‌ندرت به‌صورت خام مصرف می‌شود. در عوض،  اغلب به‌صورت بوداده یا کره بادام‌زمینی استفاده می‌شود. از دیگر محصولات بادام‌زمینی می‌توان به روغن بادام‌زمینی، آرد و پروتئین بادام‌زمینی اشاره کرد، از این موارد در غذا‌های مختلفی مانند دسر، کیک، شیرینیجات، تنقلات و سس استفاده می‌شوند.

 بادام‌زمینی غنی از پروتئین، چربی و مواد مغذی متفاوت است پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بادام‌زمینی باعث کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود.

ارزش غذایی:

ارزش غذایی ۳. ۵ اونس معادل صد گرم بادام‌زمینی خام؛

کالری: ۵۶۷

آب: ۷٪

پروتئین: ۲۵. ۸ گرم

کربوهیدرات‌ها: ۱۶. ۱ گرم

شکر: ۴. ۷ گرم

فیبر: ۸. ۵ گرم

چربی: ۴۹. ۲ گرم

اشباع شده: ۶. ۲۸ گرم

اشباع نشده: ۲۴. ۴۳ گرم

چند غیراشباع: ۱۵. ۵۶ گرم

امگا ۳: ۰ گرم

امگا ۶: ۱۵. ۵۶ گرم

ترانس: ۰ گرم

چربی موجود در بادام‌زمینی:

کره-بادام-زمینی

بادام‌زمینی سرشار از چربی است. در حقیقت، آن‌ها در دسته دانه‌های روغنی طبقه‌بندی می‌شوند. بخش عمده‌ای از برداشت بادام‌زمینی در جهان صرف تهیه روغن بادام‌زمینی می‌شود. محتوای چربی از ۴۴ تا ۵۶ درصد متغیر است و عمدتاً از چربی‌های اشباع نشده تک و چندلایه تشکیل شده است که بیشتر آن‌ها اسید‌های اولئیک و لینولئیک هستند.

پروتئین موجود در بادام‌زمینی:

بادام‌زمینی منبع خوبی از پروتئین است. محتوای پروتئین حاوی ۲۲ تا ۳۰ درصد از کل کالری آن را در برمی‌گیرد، بادام‌زمینی منبع عالی پروتئین گیاهی است. فراوان‌ترین پروتئین موجود در بادام‌زمینی، پروتئین آراچین و کناراچین می‌تواند برای برخی از افراد به‌شدت حساسیت‌زا باشد و خطرناک است.

کربوهیدرات:

بادام‌زمینی مقدار کمی کربوهیدرات دارد. ۱۳ تا ۱۶ درصد از کل مواد تشکیل‌دهنده‌اش را کربوهیدرات در برمی‌گیرد. کربوهیدرات کم و پروتئین و چربی و فیبر زیاد شاخص گلوکز را کم کرده است. شاخص گلوکز، سرعت ورود گلوکز به خون را بعد از خوردن غذا اندازه می‌گیرد. پس برای دیابتی‌ها خیلی مفید است.

ویتامین و مواد معدنی موجود در بادام‌زمینی

بادام‌زمینی منبع بسیار خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است، 

از جمله:

بیوتین: بادام‌زمینی سرشار از بیوتین است که در دوران بارداری مصرفش اهمیت فراوان دارد.

مس: مقدار کمی از مواد معدنی مانند مس در رژیم غذایی غربی وجود دارد. این کمبود ممکن است اثرات سوء روی سلامتی قلب بگذارد.

نیاسین: نیاسین که به‌عنوان ویتامین B۳ نیز شناخته می‌شود، عملکرد‌های مهم مختلفی در بدن شما دارد. این ماده خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

فولات: فولات که به‌عنوان ویتامین B۹ یا اسیدفولیک نیز شناخته می‌شود، عملکرد‌های اساسی بسیاری دارد و به‌ویژه در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد.

منگنز: عنصر کمیابی است که در آب آشامیدنی و بیشتر غذا‌ها یافت می‌شود.

ویتامین E: این ویتامین که یک آنتی‌اکسیدان قوی است، اغلب به مقدار زیاد در غذا‌های چرب یافت می‌شود.

تیامین: تیامین یکی از ویتامین‌های گروه B است که به ویتامین B۱ نیز معروف است. این به سلول‌های بدن کمک می‌کند تا کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کند و برای عملکرد قلب، عضلات و سیستم عصبی ضروری است.

فسفر: بادام‌زمینی منبع خوبی از فسفر است، ماده معدنی ایست که نقش اساسی در رشد و نگهداری بافت‌های بدن دارد.

منیزیم: یک ماده معدنی ضروری در رژیم غذایی با عملکرد‌های مهم مختلف است، این ماده از بدن در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

سایر ترکیبات گیاهی:

بادام‌زمینی حاوی ترکیبات گیاهی و زیست فعال مختلف و آنتی‌اکسیدان است. بادام‌زمینی مانند بسیاری از میوه‌ها غنی از آنتی‌اکسیدان است. بیشتر آنتی‌اکسیدان در پوست بادام‌زمینی قرار دارند که فقط اگر به‌صورت خام خورده شود جذب می‌شود.

مغز بادام‌زمینی شامل موارد زیر نیز است:

پی - کوماریک اسید: این پلی فنول یکی از اصلی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بادام‌زمینی است.

رسوراترول: رسوراترول به یک آنتی‌اکسیدان قوی که خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

ایزوفلاون‌ها: ایزوفلاون‌ها، دسته‌ای از پلی فنول‌های آنتی‌اکسیدان هستند که برای سلامتی فواید زیادی دارند.

اسید فیتیک: اسید فیتیک موجود در دانه‌های گیاهی، از جمله آجیل، ممکن است جذب آهن و روی را از بادام‌زمینی و سایر غذا‌های خورده شده هم‌زمان با بادام‌زمینی را مختل کند.

فیتواسترول‌ها: روغن بادام‌زمینی حاوی مقادیر قابل‌توجهی فیتوسترول است که جذب کلسترول از لوله گوارش را مختل می‌کند.

کاهش وزن:

کره بادام زمینی+ کاهش وزن

بادام‌زمینی به دلیل حفظ وزن مناسب بسیار موردمطالعه قرار گرفته است. بادام‌زمینی علی‌رغم داشتن مقدار زیادی چربی و کالری، باعث افزایش وزن نمی‌شود. در واقع، مطالعات نشان داده است که مصرف بادام‌زمینی باعث حفظ وزن مناسب و کاهش خطر چاقی می‌شود. 

همه این مطالعات مشاهده‌ای هستند، به این معنا که دلیل آنها هنوز ثابت نشده است. بااین‌حال، یک مطالعه کوچک و ۶ ماهه بر روی زنان سالم نشان داد که وقتی در رژیم غذایی آن‌ها بادام‌زمینی جایگزین دیگر چربی‌ها شد، آن افراد ۳ کیلوگرم از وزنشان کم شد، باوجوداینکه به آن‌ها گفته شد که وزن اولیه خود را حفظ کنند. مطالعه دیگری نشان داد که وقتی ۸۹ گرم بادام‌زمینی به مدت ۸ هفته به رژیم روزانه بزرگسالان سالم اضافه شد، آن‌ها به‌اندازه‌ای که انتظار می‌رفت به وزنشان اضافه نشد.

عوامل مختلفی بادام‌زمینی را به خوراکی مفید برای کاهش وزن تبدیل می‌کند:

بادام‌زمینی باعث شده غذای کمتری میل نمایید چون باعث سیری بیش از حد شده و حتی بیشتر از سایر میان وعده‌ها مانند کیک‌های برنج.

چون بادام‌زمینی سیرکننده است، به نظر می‌رسد که افراد نخوردن بقیه غذا‌ها را با خوردن بادام‌زمینی جبران کنند. وقتی بادام‌زمینی به‌اندازه کافی خوب جویده نشود، ممکن است بخشی از آن بدون آنکه جذب شود از سیستم گوارش عبور کند.

بادام‌زمینی سرشار از پروتئین و چربی اشباع نشده است و کالری سوزی را افزایش دهد.

بادام‌زمینی منبعی از فیبر نامحلول است که خطر افزایش وزن را کاهش می‌دهد.

بادام‌زمینی بسیار سیرکننده است و می‌تواند مواد غذایی تأثیرگذاری در کاهش وزن باشد.

کره بادام زمینی

سلامت قلب:

بیماری‌های قلبی یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ‌ومیر در سراسر جهان است. مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهد که خوردن بادام‌زمینی و همچنین انواع دیگر آجیل باعث محافظت از قلب می‌شود. این مزایا احتمالاً نتیجه عوامل مختلفی است. قابل‌ذکر است که بادام‌زمینی حاوی مواد مغذی است که در سلامت قلب نقش مهمی دارند. این مواد مغذی شامل منیزیم، نیاسین، مس، اسید اولئیک و آنتی‌اکسیدان‌های متعدد مانند رسوراترول است.

پیشگیری از سنگ صفرا:

تقریباً ۱۰-۲۵٪ از بزرگسالان در ایالات متحده دچار سنگ صفرا هستند. مطالعات مشاهده‌ای نشان می‌دهد که مصرف مکرر بادام‌زمینی خطر ابتلا به سنگ صفرا در مردان و زنان را کاهش دهد. ازآنجاکه جمع‌شدن کلسترول دلیل بیشتر سنگ‌های صفراوی است شاید این کاهش ابتلا به سنگ صفرا به دلیل خاصیت بادام‌زمینی است که کلسترول را کاهش می‌دهد. 

عوارض جانبی و نگرانی‌های فردی:

به‌غیراز بروز آلرژی، خوردن بادام‌زمینی عوارض جانبی دیگری ندارد. 

مسمومیت با آفلاتوکسین:

بادام‌زمینی گاهی اوقات به‌گونه‌ای از کپک‌ها آلوده می‌شود که تولیدکننده آفلاتوکسین هستند. علائم اصلی مسمومیت با آفلاتوکسین؛ ازدست‌دادن اشتها و زردی چشم است که از نشانه‌های مشکلات کبدی است.

مسمومیت جدی با آفلاتوکسین می‌تواند منجر به نارسایی کبد و سرطان کبد شود. خطر آلودگی آفلاتوکسین به نحوه ذخیره بادام‌زمینی ربط دارد. در شرایط گرم و مرطوب، به‌ویژه در مناطق استوایی، خطر آلودگی با کپک افزایش می‌یابد. با خشک‌کردن درست بادام‌زمینی پس از برداشت و پایین نگه‌داشتن دما و رطوبت در هنگام نگهداری می‌توان از آلودگی بادام‌زمینی توسط آفلاتوکسین جلوگیری کرد.

ضد مغذی‌ها:

بادام‌زمینی حاوی مقداری عناصر ضد مغذی است، موادی که جذب مواد مغذی شما را مختل کرده و ارزش غذایی را کاهش می‌دهند. از میان ضد مغذی‌های موجود در بادام‌زمینی، می‌توان به اسید فیتیک اشاره کرد.

اسید فیتیک (فیتات) در تمام‌دانه‌های خوراکی، مغز‌ها، غلات و حبوبات وجود دارد و مقدارش در بادام‌زمینی، از ۲-۴. ۵٪ متغیر است. اسید فیتیک با کاهش میزان آهن و روی در بادام‌زمینی، ارزش غذایی آن را کمی کاهش می‌دهد. 

این مسئله معمولاً در رژیم‌های غذایی متعادل و در افرادی که مرتباً گوشت می‌خورند نگران‌کننده نیست. بااین‌وجود، ممکن است در کشور‌های درحال‌توسعه که منابع اصلی غذایی غلات یا حبوبات هستند، مشکل ایجاد کند.

بادام زمینی ممنوع

آلرژی به بادام‌زمینی:

بادام‌زمینی یکی از رایج‌ترین مواد حساسیت‌زای غذایی است. آلرژی به بادام‌زمینی خطرناک است و گاهی اوقات بادام‌زمینی شدیدترین ماده آلرژی‌زا محسوب می‌شود.

افراد مبتلا به این آلرژی باید از مصرف بادام‌زمینی و همچنین محصولات بادام‌زمینی خودداری کنند.

نتیجه

بادام‌زمینی به همان اندازه که برای سلامتی مفید هستند از خوراکی‌های مورد علاقه همگان نیز بشمار می‌رود. بادام‌زمینی منبع پروتئینی گیاهی و سرشار از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند. بادام‌زمینی در رژیم غذایی برای لاغری می‌تواند مفید باشد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و سنگ صفرا را کاهش دهد. بادام‌زمینی سرشار از چربی است و غذایی پرکالری است و نباید بیش از حد خورده شود.

ارسال نظر