کد خبر 552943

بحران خودروهای ناقص در جنرال موتورز

جنرال موتورز به دلیل کمبود تراشه مجبور به انجام راهبرد تکمیل کاری شده است و تا قطعه نرسد، خودروهای ناقص در انبار یا پارکینگ این شرکت می‌مانند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ اوایل امسال شرکت فورد با این پدیده مواجه شد که خودروهای تولید شده‌اش معطل تراشه بودند و امکان تحویل به مشتری را نداشتند. در نتیجه به تدریج پارکینگ‌های فورد مملو از خودروهای اف-۱۵۰ ناقص شد.
 
حالا نشریه دیترویت فری پرس از معضل مشابه برای جنرال موتورز خبر داده و از اصطلاح «ساخت-ناقص» استفاده کرده است. به بیانی دیگر، راهبرد این خودروسازان این است برای جلوگیری از توقف خط تولید، کارگران به کار خود ادامه می‌دهند و خودرویی را که یک یا چند قطعه ناقص دارد راهی پارکینگ می‌کنند تا قطعه مورد نظر به دست خودروساز برسد و با تکمیل کاری آن را آماده تحویل به مشتری کنند.با این روش، کل مجموعه مونتاژ قطعات معطل یک قطعه باقی نمی‌مانند.

این پدیده در جنرال موتورز از ماه مه شروع شد و بر اساس گزارش دیترویت فری پرس فقط ۱۰ هزار دستگاه در کارخانه آرلینگتون تگزاس معطل تراشه هستند. تعداد ناقصی‌ها در کل کارخانه‌های جنرال موتورز نیز به حدود ۳۰ هزار دستگاه می‌رسد.

کارخانه آرلینگتون روزانه هزار و ۲۰۰ شاسی بلند تمام قد در سه شیفت تولید می‌کند که شامل مدل‌های تاهو، سابربن، جی‌ام سی یوکان و کادیلاکت اسکالید هستند. زمانی که تراشه از راه می‌رسد، طبق اولویت‌ها و برای حفظ رضایت مصرف‌کنندگان، ابتدا خودروهایی تکمیل می‌شوند که مشتریان برای دریافت آنها معطل شده‌اند.اوایل همین تابستان با رسیدن ۳۰ هزار قطعه تراشه، یک مرحله از خودروهای عقب افتاده برای تحویل ، وارد مرحله تکمیل کاری شد.

یکی از دلایل بالا رفتن قیمت خودروهای دست دوم در بازار آمریکا همین تاخیر در تحویل خودروها به دلیل کمبود تراشه بود. جیم فارلی مدیرعامل فورد هنگام گزارش عملکرد فصل دوم سال [بهار ۲۰۲۱] خبر از آغاز ساخت و تولید بر اساس سفارش اینترنتی در فورد داد تا به این وسیله کسانی که تحویل سریع برایشان از برخی از آپشن‌ها مهم‌تر است، در همان خط تولید تعیین تکلیف شوند و به خاطر نبود قطعه یا تراشه در انبار یا پارکینگ کارخانه یا نمایندگی معطل نمانند.

مری بارا مدیرعامل جنرال موتورز هم همین روش فورد را در پیش گرفت و ابزار جدیدی برای توزیع خودروهای نو تعریف کرد تا بدون دلیل خودروها به انبار ارسال نشوند.با این حال بیشتر مردم دوست دارند خودرو آپشن‌های اصلی را داشته باشد و دلشان می‌خواهد خودروی نو را از پارکینگ نمایندگی‌ها تحویل بگیرند. حتی با تعریف روش تکمیل کاری و ساخت خودروهای ناقص، معضل اصلی به قوت خود باقی است و کمبود تراشه به شرکتی مثل جنرال موتورز لطمه مالی شدیدی وارد می‌کند. بر اساس پیش‌بینی موسسه اتوفارکست سولوشن در سال ۲۰۲۱، تولید خودرو کمی کمتر از سال گذشته خواهد بود.

ارسال نظر