کد خبر 229238

خودداری بانک‌های کنیا از تسویه پول چای صادراتی به ایران

با وجود لغو تحریم ها، بانک های کنیایی تمایلی برای همکاری با بانک های ایرانی ندارند و این مسئله موجب شده تا تاجران چای در کنیا برای دریافت بدهی های خود از ایران با مشکل مواجه شوند.

به گزارش پایگاه خبری دیلی نیشن، با وجود لغو تحریم ها، بانک های کنیایی تمایلی برای همکاری با بانک های ایرانی ندارند و این مسئله موجب شده تا تاجران چای در کنیا برای دریافت بدهی های خود از ایران با مشکل مواجه شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، مقامات سازمان چای کنیا هفته گذشته با سفر به ایران تلاش کردند مشکل بدهی 120 میلیون شیلینگی خریداران ایرانی به تجار چای کنیا را حل کنند.

آلفرد بوسولو، مدیر کل سازمان کشاورزی و مواد غذایی کنیا در این باره گفت: «ما اخیرا سفری به ایران داشتیم و در آنجا با مقامات ایرانی در خصوص بدهی های معوقی که تجار ایرانی به صادر کنندگان ما دارند نشستی را برگزار کردیم...با وجود اینکه تحریم ها برداشته شده، هیچ بانک داخلی ای تمایل به انجام این تراکنش ها ندارد. ما باید این مسئله را با وزارتخانه مربوطه مطرح کنیم.»

بوسولو افزود، خریداران در ایران به تجار کنیایی توصیه کرده بودند که حساب هایی بانکی در اروپا یا امارات باز کنند تا آنها بتوانند از طریق این کشورها بدهی ها را پرداخت نمایند.

وی گفت، دلالان می خواهند این پرداخت ها را به بانک های داخلی کنیا انتقال دهند اما هیچ بانکی حاضر به دریافت پول از ایران نیست. «خریداران استدلال می کنند که صادر کنندگان باید در بانک هایی حساب باز کنند که اجازه تراکنش ها با ایران را به آنها می دهد تا بتوانند پولشان را بگیرند.»

میزان صادرات چای کنیا به ایران در ماه اوت با 55 درصد کاهش به 197 هزار کیلو رسید، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 437 هزار و 905 کیلو بود.

ارسال نظر