۰ نفر

قالیباف ؛

افزایش حقوق متناسب با تورم در برنامه هفتم درنظر گرفته شد

۲۹ خرداد ۱۴۰۳، ۲۳:۳۵
کد خبر: 848495
افزایش حقوق متناسب با تورم در برنامه هفتم درنظر گرفته شد

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه خروج از کشاورزی سنتی در برنامه هفتم دیده شده است، گفت: علاوه بر مشکل قیمت گذاری محصولات کشاورزی، با واردات بی رویه هم مواجه ایم که باید حل و فصل کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف امشب - ۲۹ خرداد - در دومین گفت و گوی ویژه خبری در پاسخ به سوالی درباره حوزه کشاورزی گفت: یکی از بخش های مهم کشاورزی است که چهار میلیون شغل به صورت مستقیم مرتبط با آن است؛ در امنیت غذایی و کالاهای اساسی نیز کشاورزی بحث مهم و جدی است.

وی خودکفایی در برخی اقلام را ضروری خواند و گفت: در بخش آب کشاورزی همچنان به صورت سنتی پیش می رویم، روش هایی که در دنیا منسوخ شده؛ لذا در این بخش ها تحول خوبی رخ نداده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: سهم کشاورز از محصول حداکثر ۳۰ درصد است و مابقی برای واسطه ها و سایر بخش ها است.

وی موضوع دیگر را صادرات محصولات کشاورزی خواند و گفت: یک مرتبه جلوی صادرات محصولات کشاورزی گرفته‌ می شود این به معنای نبود ثبات در این عرصه است.

قالیباف با انتقاد از نبود برنامه ریزی دقیق و مطمئن در عرصه کشاورزی گفت: نوع مدیریت به گونه ای بوده که نتوانستیم بر مشکلات فائق بیاییم. البته در برنامه هفتم پیشنهادات روشن و مشخصی پیش بینی شده و خروج از کشاورزی سنتی در برنامه هفتم دیده شده است.

وی توضیح داد: مجلس یازدهم در قانون شورایی برای قیمت گذاری محصولات کشاورزی پیش بینی کرد؛ علاوه مشکل قیمت گذاری محصولات، با واردات بی رویه هم مواجه ایم که باید حل و فصل کنیم.

قالیباف درباره کالاهای اساسی گفت: ما در کالاهای اساسی کشاورزی به جز گندم عمدتا واردکننده هستیم که از مشکلات ما است، آن هم در شرایطی که می‌توان در داخل تولیدکننده باشیم؛ برای این ها هم پیش بینی هایی در برنامه هفتم شده است.

*پاسخ قالیباف به ظریف درباره برجام

وی درباره راهکارش برای رفع تحریم ها گفت: دستگاه دیپلماسی و اجرای سیاست های کلان خارجی از موضوعات با اولویت دولت چهاردهم است.

قالیباف ادامه داد: الان پرونده های متعدد بلاتکلیف در بخش اوراسیا، شانگهای، بریکس و توافقات دوجانبه بین ما با روسیه و چین هست؛ آسیا در حوزه اقتصاد رتبه اول را دارد.

وی افزود: بخشی از رفع تحریم مربوط به مذاکرات در حوزه هسته ای است که آسیب های جدی به کشور وارد شد که باید تلاش کنیم؛ ما می توانیم این کار را انجام داده و در اولویت گذاشتیم. چند ساله روی این موضوع بحث می کنیم و رفتیم و آمدیم و بعد آن ها برجام را برهم زدند.

رئیس مجلس بیان کرد: گفته اند که قانون راهبردی مانع این کار شده که حرف درستی نیست؛ گفته شد که باید اقدامات را بر اساس سیاست های کلان انجام دهیم سوالم این است که مگر رهبر انقلاب یک سال قبل نفرمود که قانون اقدام راهبردی کشور را نجات داد و تکلیف را روشن کرد و همه را از بلاتکلیفی درآورد؛ اگر معتقدیم پس چرا می گویید قانون اقدام راهبردی مانع توافق شد؟ پس تبعیت شما کجاست و کجا تابع سیاست ها بودید.

وی گفت: بنده عضو شورای عالی امنیت ملی بودم، این شورا مجلس را مکلف کرد که مجلس درباره خروج از برجام قانون گذاری کند. این قانون تصویب و ابلاغ شد حالا باید بگویید این قانون مانع بوده است؟ همانطور که حضرت آقا فرمود این قانون دست مذاکره کننده را پر کرد.

قالیباف یادآور شد: بعد از خروج ترامپ از برجام، بحث این بود که ما هم از برجام خارج شویم یا حخیر؛ نظری بود که ما هم خارج شویم به هر حال دولت تصمیمی گرفت و گفت که ما یک هفته برای برگشت آن ها به برجام فرصت می دهیم و اگر برنگشتند تصمیم گیری می کنیم؛ یک هفته به دوهفته و یک و دو ماه تبدیل شد و این مسیر ادامه پیدا کرد، این همان بلاتکلیفی بود که حضرت آقا فرمودند.

وی ادامه داد: چطور ما وقتی چیزی از دولت امریکا میخواهیم می گوید اختیار ما نیست و دست کنگره است؛ مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی دست مذاکره کننده را پر کرد. در قانون آمده، پروتکل الحاقی را که داوطلبانه اجرا می شد رعایت نمی کنیم چون از برجام خارج شده بودند و تحریم ها در حال اعمال بود.

قالیباف گفت: همان زمان دوستان گفتند که در این صورت جنگ می شود و یا اینکه غنی سازی به میزانی بالاتر رود، جنگ می شود، سوال این است که ما پروتکل الحاقی را برداشتیم، اما آیا جنگ شد؟ در واقع ما از انفعال بیرون آمده و دست مذاکره کننده را پر کردیم. ادامه بحث ها در وین که تا دور ششم رفت، بر اساس این آورده ها بود، چیزی هم در برجام دنبال نشده است.

وی با اشاره به ماده ۶ قانون راهبردی گفت: ما پیشنهاد روشن داریم و بحث کردیم و آماده است؛ ما اقدام را در برابر اقدام انجام می دهیم که سیاست ما است.

رئیس مجلس یادآور شد: ما یک جا به تعهدات مان عمل کردیم، اما اتفاقی نیفتاد؛ ماده ۶ این قانون فرصت اقدام در برابر اقدام را می‌دهد. مطمئن هستیم که باید مسیری رفته که انتفاع اقتصادی به مردم برسانیم. اینکه نفت در برابر غذا می گویند و این را هم اجازه نمی دهند، دستاوردی برای ما نیست.

* درباره رفع تحریم ها روش «اقدام در برابر اقدام» را در پیش می گیریم

قالیباف با تاکید بر لزوم استفاده از نخبگان و مردم گفت: درباره رفع تحریم ها روش «اقدام در برابر اقدام» را در پیش می گیریم و البته ابزارهای دیگری هم داریم. اولویت اساسی ما در سیاست خارجی رفع تحریم ها است.

وی افزود: موشکی که شلیک نشده بود و روی آن «مرگ بر اسرائیل» نوشته بودند، می گفتید این کار روی آبروی ما اثر گذاشت اما چقدر «وعده صادق» برای ما در ابعاد مختلف اقتصادی، اقتدار و امنیت ملی ایجاد کرد. نگاه کنید همان زمان که درباره برجام صحبت کردیم چقدر رژیم صهیونیستی در داخل ترور انجام داد.

ادامه دارد ...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha