۰ نفر

طی مراسمی با حضور مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان و استاندار استان مرکزی؛

از نخستین رآکتور فوق‌سنگین بومی تولید متانول در ماشین سازی اراک رونمایی شد

۱۹ اسفند ۱۴۰۲، ۱۵:۵۸
کد خبر: 829479
از نخستین رآکتور فوق‌سنگین بومی تولید متانول در ماشین سازی اراک رونمایی شد

آیین رونمایی و تحویل نخستین راکتور فوق سنگین بومی تولید متانول کشور که با همت شرکت دانش بنیان و صنعت ساز ماشین‌سازی اراک و با دانش و فناوری کاملا داخلی ساخته شده است امروز شنبه نوزدهم اسفند ۱۴۰۲ با حضور محسن احمدی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، فرزاد مخلص الائمه استاندار استان مرکزی، آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک، دکتر موسوی معاون وزیر صمت و جمعی از مقامات کشوری و استانی در محل کارخانجات ماشین سازی اراک برگزار شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، این راکتورهای تولید متانول با نام R۳۰۰۱، برای نخستین بار در ایران و به دست مهندسان و متخصصان شرکت دانش بنیان ماشین سازی اراک وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان تولید گردیده و در فاز نخست ۲ دستگاه از این راکتورهای غول پیکر تحویل شرکت پتروشیمی دنا از دیگر شرکت های متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان تحویل گردید.

ایران به جمع ۵ کشور سازنده راکتورهای تولید متانول پیوست

ساخت این راکتورهای عظیم، ایران را به جمع ۵ کشور سازنده راکتورهای تولید متانول وارد نمود، همچنین علاوه بر میلیون ها دلار صرفه جویی ارزی، باعث شکسته شدن انحصار تولیدکنندگان اروپایی، تقویت دانش بومی  در دوره تحریم، بی نیازی به طرفهای خارجی و نهایتا موجب همگرایی درون سازمانی و سودآوری مجموعه های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان شده است.

بنابراین گزارش، محسن احمدی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در  آیین رونمایی و تحویل راکتورهای فوق سنگین تولید متانول تاکید کرد خوشحالیم که در سالی که با تدبیر رهبرمعظم انقلاب سال رشد تولید نامگذاری شده است توانستیم تاکیدات و منویات معظم له را در حوزه رونق تولید، بومی سازی، خودکفایی و تحقق شعار اقتصاد مقاومتی سرلوحه کار خود قرار دهیم و  شرکت ماشین سازی اراک را که متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان می باشد به دوران اوج برگردانیم.مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از دستاوردهای مهم ساخت راکتورهای فوق سنگین توسط گروه صنعتی ماشین سازی اراک را خنثی کردن تحریم ها و بی نیازی از شرکت های خارجی برشمرد و گفت: طراحی و ساخت تجهیزات فوق حساس راکتور سنتز قبلا در انحصار شرکت دانمارکی تاپسویی و سازندگان اروپایی بود که پس از اعمال تحریم های ظالمانه، شرکت تاپسویی اقدام به متوقف کردن ساخت این تجهیزات نمود اما با عزم و اراده و توان مهندسان شرکت ماشین سازی اراک، تولید این راکتورها برای نخستین بار در کشور انجام شد.

تقویت هم افزایی در مجموعه های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان

وی ضمن تبریک به ملت ایران بویژه فرهنگیان سراسر کشور و اعضای صندوق گفت امروز با ساخت و تولید این راکتور، شاهد هم افزایی و موفقیت شرکت های زیرمجموعه صندوق از جمله شرکت دانش بنیان ماشین سازی اراک و پتروشیمی دنا در راستای بومی سازی صنایع فوق سنگین، شکوفایی اقتصادی کشور و سودآوری برای صندوق ذخیره فرهنگیان می باشیم.

دکتر احمدی در همین زمینه افزود : هم‌افزایی و اشتراک منابع در صندوق ذخیره فرهنگیان از طریق واسپاری و کارسپاری در شرکت‌های وابسته به صندوق عملا اجرایی شده و علاوه بر اشتغال‌آفرینی، رونق شرکت‌ها و افزایش سودآوری، برند و جایگاه و تاثیرگذاری این مجموعه در اقتصاد ملی را افزایش داده است.

تبدیل تهدید به فرصت

مدیرعامل صندوق ذخیره در ادامه گفت همکاران ما در مجموعه ماشین سازی و شرکت های پتروشیمی وابسته به صندوق، تهدید را به فرصت تبدیل کردند  اظهار داشت: با استفاده از توان و دانش نیروهای متخصص در هلدینگ پتروفرهنگ و با هم‌افزایی درون‌گروهی و استفاده از پتانسیل های کم نظیر شرکت دانش‌بنیان ماشین سازی اراک، در این نوع فناوری ها به خودکفایی رسیده ایم.

تولید ۲۴ دستگاه راکتور تولید متانول آغاز شده است

احمدی از امضای قرارداد طراحی و ساخت تجهیزات فرایندی پروژه های متانول پتروشیمی های دنا و سیراف شامل ۲۴ دستگاه منحصر به فرد و استراتژیک با ماشین سازی اراک خبرداد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان توانسته است پرچم پرافتخار کشورمان را در دنیا به اهتزار درآورد گفت: اکنون جایگاه شرکت ماشین‌سازی اراک و به تبع آن کشور عزیزمان به عنوان پنجمین کشور دارای تکنولوژی ساخت این تجهیزات در دنیا تثبیت شده است.

شرکت ماشین سازی اراک، صنعت ساز و نماد تولید دانش بنیان است

وی با اشاره به اینکه ماشین‌سازی اراک نماد یک شرکت دانش‌بنیان در کشور است، تصریح کرد: پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور عزیزمان در اکثر حوزه‌ها علی‌الخصوص صنعت پتروشی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha