۲ نفر

بهترین زمان برای بنزین زدن

۱۰ اسفند ۱۴۰۲، ۱۷:۲۰
کد خبر: 827624
بهترین زمان برای بنزین زدن

سوخت گیری در جایگاه پمپ بنزین نیازمند رعایت اصول ایمنی و فنی است، تا به مشکلاتی برای خودرو و راننده منجر نشود. یکی از سؤالات متداول در این زمینه این است که بهترین زمان برای سوخت‌گیری خودرو چه زمانی است؟

اقتصادآنلاین -مهسا زرگری؛ سوخت‌گیری یکی از وظایفی است که رانندگان به طور مکرر انجام می‌دهند. با این حال، بسیاری از افراد معمولاً به نحوه و کیفیت سوخت‌گیری در جایگاه پمپ بنزین کمتر توجه می‌کنند و به شدت تمایل دارند تا باک بنزین خودرو را به طور کامل پر کنند. این رفتار می‌تواند عواقبی برای خودرو و راننده به همراه داشته باشد.
چرا نباید باک بنزین را تا نهایت ظرفیت پر کرد؟
پر کردن باک بنزین خودرو تا حدی که به طور کامل پر شود و باعث لبریز شدن آن شود، به دلایل مختلف خطرناک است. بهتر است باک بنزین را تا حدی که توسط سازنده خودرو توصیه شده است پر کرده و آن را به حداکثر ظرفیت نرسانید.
دلایل خطرناک بودن باک پر بنزین
پر کردن باک بنزین خودرو تا لبه و یا لبریز کردن آن، باعث افزایش خطرات و مشکلات زیر می‌شود:
خطر بروز حوادث: با پر کردن باک بنزین تا لبه یا لبریز شدن آن، خطر بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی و انفجار باک بنزین به شدت افزایش می‌یابد. همچنین، احتمال سرریز شدن بنزین به بدنه خودرو و آسیب رساندن به رنگ و سطح بدنه وجود دارد.
خطر برای سلامتی: پر کردن باک بنزین خودرو بیش از حد معمول ممکن است به مشکلات سلامتی منجر شود. بنزین ممکن است بوی بدی داشته باشد و ورود آن به داخل خودرو می‌تواند علائمی مانند سردرد، تهوع و کاهش اشتها را به همراه داشته باشد.
آسیب به سیستم سوخت‌رسانی: پر کردن باک بنزین خودرو بیش از حد، می‌تواند به آسیب رساندن به کنیستر (فیلتر سوخت) خودرو منجر شود. این مشکل می‌تواند به افزایش هزینه‌های تعمیراتی و نیاز به تعمیرات سیستم سوخت‌رسانی خودرو منجر شود.
آسیب به کنیستر هنگام پر کردن باک بنزین
در خودرو، یک قطعه بسیار حیاتی به نام کنیستر وجود دارد که بسیاری از افراد از وجود آن و اهمیت آن در سیستم سوخت خودرو آگاهی ندارند. این قطعه، به عنوان یک فیلتر عمل می‌کند و در واقع، وظیفه دارد تا جریان بنزین وارد باک خودرو را تنظیم کند و از ورود ذرات غربالی و آلودگی‌های ممکن به باک بنزین جلوگیری کند. بنابراین، کنیستر نقش مهمی در حفاظت از سیستم سوخت خودرو دارد.
بنزین به دلیل خاصیت بخارپذیری خود، می‌تواند بخاراتی را تولید کند. تجمع بیش از حد این بخارات در باک بنزین خودرو می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل، در خودروهای امروزی از کنیستر برای کنترل بخارات بنزین استفاده می‌شود.
کنیستر، که یک نوع فیلتر پر از کربن فعال است، بخارات بنزین را جذب کرده و آن‌ها را به خط سوخت بازمی‌گرداند. این فرایند به وسیله کربن فعال صورت می‌گیرد. با جذب بخارات بنزین، کنیستر از تجمع بیش از حد بخارات در باک بنزین خودرو جلوگیری می‌کند و خطراتی که ممکن است برای خودرو و راننده ایجاد شود را کاهش می‌دهد.
بنابراین، اگر پس از اتمام عملیات سوخت‌گیری، پر کردن باک بنزین خودرو ادامه یابد (بعد از قطع جریان بنزین از نازل پمپ بنزین)، می‌تواند باعث آسیب جدی به کنیستر شود. بنابراین، بهتر است پس از قطع جریان بنزین از پمپ، پر کردن باک بنزین خودرو را متوقف کنید تا آسیب به کنیستر جلوگیری شود.
پرداخت هزینه اضافی برای بنزین
وقتی باک بنزین بیش از حد پر می‌شود، راهی برای جا دادن بنزین بیشتر در آن وجود ندارد. اگر پس از قطع جریان بنزین از نازل پمپ بنزین، باز هم به بنزین زدن ادامه داده شود، این عمل باعث می‌شود که بنزین از باک بنزین بیرون جریان یابد و ممکن است به داخل خودرو ریخته شود یا به زمین ریخته شود. علاوه بر آن، این عمل می‌تواند به آسیب رساندن به کنیستر (فیلتر سوخت) خودرو منجر شود.
متأسفانه، برخی از افراد به دنبال رسیدن به یک عدد روند هستند و بعد از قطع جریان بنزین، باز هم ادامه می‌دهند تا به آن عدد نزدیک شوند. آن‌ها هنگامی که به عدد مورد نظر نزدیک می‌شوند، لحظه‌ای نازل را فشار می‌دهند.
اما اگر فکر می‌کنید فشار دادن نازل بارها و بارها یا کشیدن آن به سمت دهانه مخزن بنزین باعث ورود بنزین بیشتری به مخزن می‌شود، بدانید که این ادعا صحت علمی ندارد. دلیل این امر این است که پمپ‌های بنزین با سیستم بازیابی بخار مجهز شده‌اند؛ به این معنی که وقتی مخزن پر است و نازل جریان را قطع می‌کند، پمپ سوخت اضافی را به باک برمی‌گرداند. این کار برای جلوگیری از خروج بخارات اضافی بنزین و ورود آن به محیط انجام می‌شود. به عبارت دیگر، ظرفیت نگهداری بنزین بیشتر در باک بنزین وجود ندارد که می‌تواند منجر به نشت سوخت، بوی گاز و در بدترین حالت خطر آتش‌سوزی شود. بنابراین، پر کردن بیش از حد باک بنزین به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. همچنین، باید به یاد داشته باشید که دستگاه محاسبه سوخت در جایگاه
سوخت‌رسانی، میزان سوخت اضافی را که با اصرار سعی می‌کنید در باک بریزید، حساب می‌کند.
بهترین زمان بنزین زدن به خودرو
بنزین وقتی سرد است، متراکم تر می‌شود و در ساعات اولیه صبح که دمای بیرون کمتر است، بنزین داخل باک ماشین متراکم‌تر می‌شود. این واقعیت کاملاً صحیح است و از نظر تئوری، با افزایش چگالی بنزین، مقدار بیشتری به باک خودرو سرریز می‌شود. با این حال، در عمل، مزایای بالقوه این روش کمتر از آنچه در واقع وجود دارد است و نمی‌توان آن را به عنوان یک راه حل قابل اعتماد و اقتصادی توصیه کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۷
  0 0
  جناب کارشناس،چه موقعی از ساعت روز یا شب بنزین بزنند بهتره؟!!؟
 • محمدرضا GB ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۸
  0 0
  آیا پژو ۴۰۵ مدل ۸۵ کنیستر دارد