۰ نفر

مخالفت قاطع کنست با به رسمیت شناختن فلسطین

۲ اسفند ۱۴۰۲، ۱۷:۱۲
کد خبر: 826173
مخالفت قاطع کنست با به رسمیت شناختن فلسطین

قطعنامه دولت نتانیاهو در مخالفت با به رسمیت شناختن تشکیل کشور فلسطینی روز چهارشنبه با رای موافق ۹۹ عضو پارلمان این کشور (کنست) به تصویب رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورونیوز، مطابق گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های اسرائیلی تنها ۹ نماینده پارلمان به این قطعنامه رای مخالف داده‌اند. 

امیر اوهانا، رئیس کنست نیز پیش از انجام این رای‌گیری پیش‌بینی کرده بود که قطعنامه دولت بنیامین نتانیاهو با اکثریت بالایی در پارلمان به تصویب برسد. 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در نشست پیشین کنست خطاب به اعضای پارلمان گفته بود: «ما همانگونه که برای توقف جنگ پیش از تحقق اهداف آن تحت فشاریم با یک دستورِکار جدید بین‌المللی نیز مواجه‌ایم که قصد دارد ما را وادار به پذیرش تشکیل کشور فلسطینی کند.»

وی افزود: «در دولت، به اتفاق آرا، این اجماع وجود دارد که تاسیس کشور فلسطینی هیچ‌گاه به ما دیکته نخواهد شد. هدف از ارائه این قطعنامه به پارلمان نیز این است که برای جهانیان، چه دوستان و چه دشمنانمان روشن کنیم که ما تسلیم دیکته‌هایی که موجودیت ما را به خطر بیندازد، نخواهیم شد.»

نشست روز چهارشنبه کنست برای تصویب این قطعنامه پیشنهادی دولت چندان هم آرام و بی‌حاشیه نبود. احمد طیبی، عضو مخالف کنست، فریاد زد: «یک کشور فلسطینی با وجود مخالفت‌ ما بالاخره ایجاد خواهد شد.» در مقابل، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل به او گفت: «تروریست! برو به سوریه.»

یائیر لاپید، رهبر اوپوزیسیون هم خطاب به نتانیاهو گفت: من و حزبم به این پیشنهاد رای مثبت دادیم زیرا من و حزبم با اقدامات یکجانبه مخالفیم. اما تو تهدیدی را اختراع کردی که وجود ندارد. هیچ مقامی در جهان وجود ندارد که طرح به رسمیت شناختن یکجانبه کشور فلسطینی را ارائه کند.

 به دنبال اتفاقات اخیر در جنگ غزه، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به طور رسمی اعلام کرد که به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر یک تابو برای پاریس نیست و اگر تلاش‌ها برای راه حل دو دولتی به دلیل مخالفت اسرائیل متوقف شود، فرانسه می‌تواند مستقلا در این خصوص عمل کند.

وانگ یی وزیر خارجه چین نیز روز شنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ افزایش و تسریع تلاش‌ها بمنظور تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی را خواستار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha