۲ نفر

در گفتگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد:

چراغ سبز بازارساز به شروع حرکت شاخص/ وضعیت مطلوب شاخص های بنیادی بازار

۱۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۰:۱۵
کد خبر: 812694
چراغ سبز بازارساز به شروع حرکت شاخص/ وضعیت مطلوب شاخص های بنیادی بازار

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: دلیل اول در رشد شتابان ارزش معاملات، وضعیت خوب بنیادی بازار است اما دلیل اصلی، اجازه بازارساز برای شروع حرکت بورس بود؛ ضمن اینکه رشد قیمت‌های جهانی به خصوص طلا و بیت‌کوین باعث خروج سرمایه از کشور می‌شد که آغاز حرکت بازار، این سرمایه‌ها را داخل بازار بورس نگه خواهد داشت.

اقتصادآنلاین - رجا ابوطالبی: محسن جلالی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: علیرغم اینکه انتظار می رفت دو صنعت بانک و خودرو بعد از اخبار تجدید ارزیابی، از جمله گروه‌های پر اقبال بازار باشند؛ اما ظرف دو روز گذشته، نسبت به بقیه گروه‌ها اصلاح بیشتری را تجربه کرده اند که البته علت آن نیز واضح است؛ چراکه بانکی‌ها همچنان در انتظار تعیین تکلیف نرخ تسعیر ارز هستند و در مورد خودرویی‌ها هم، نرخ محصولات جدید و عرضه در بورس کالا، چشم انداز این گروه را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: قاعدتا شرایط اصلاح در این دو صنعت، ادامه دار نخواهد بود و بعد از روشن شدن زوایای نامبرده، شاهد رشد این صنایع خواهیم بود.

شاخص سازی با روش جدید

این تحلیلگر بازار سرمایه در خصوص شاخص‌سازی ادامه داد: شاخص سازی همیشه بوده و ادامه دارد، به نحوی که اگرچه رشد شاخص کل ناشی از رشد برخی از تک‌سهم‌ها با وضعیت بنیادی ضعیف‌تر بود؛ اما شروع ناگهانی رشد بازار سبب شد تا افرادی که خود را جامانده تلقی کنند و به سمت نمادهای بدون ریسک بازار مانند فولاد و فملی رفته که رشد شاخص بیش از پیش قدرت گرفت.

به عقیده مدیرعامل شرکت مدرن الگوریتم سرمایه و دانش، شاخص‌سازی با متدهای جدید و استفاده از ابزارهای نوین با جابجایی بین گروههای بزرگ ادامه خواهد داشت؛ ضمن اینکه قاعدتا برای کسب بازدهی حداکثری، شناسایی صنایع مختلف کمک شایانی به سهامداران خواهد کرد.

جلالی عللی که باعث شد ارزش معاملات نه به تدریج بلکه به سرعت افزایش پیدا کند را این‌گونه تشریح کرد: به عقیده من دلیل اول، وضعیت خوب بنیادی بازار است اما دلیل اصلی، اجازه بازارساز برای شروع حرکت بورس بود؛ ضمن اینکه رشد قیمت‌های جهانی بخصوص طلا و بیت‌کوین باعث خروج سرمایه از کشور می‌شد که آغاز حرکت بازار، این سرمایه‌ها را داخل بازار بورس نگه خواهد داشت.

پیش شرط های دستیابی به شاخص ۲.۵ میلیونی

این کارشناس بازارهای مالی عنوان کرد: شرط اصلی دست‌یابی به سقف قبلی هم اکنون نیز مهیا بوده و اتفاق افتاده‌ است؛ به این معنا که شرط اصلی رشد بازار، برخورد P/E forward به کف تاریخی خود بود که انجام شد؛ البته با توجه به صورت‌های مالی انتظار داریم که این کف در دسترس قرار گیرد و سپس به سمت شاخص ۲.۵ میلیون واحدی حرکت کنیم.

وی افزود: در کنار آن، ثبات قوانین، عدم دستکاری نرخ بهره، سود آوری شرکت‌ها و نظارت صحیح می‌تواند در تحقق بازار شفاف و پویا و رشد آن کمک شایانی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha