۰ نفر

کاشت نهال بادام در مناطق کم آب

۱۰ مهر ۱۴۰۲، ۲۳:۲۵
کد خبر: 802072
کاشت نهال بادام در مناطق کم آب

یکی از دغدغه‌های بزرگ باغداران کشورمان مشکلات کم آبی و خشک سالی های اخیر می‌باشد.به همین سبب در بعضی از مناطق کشورمان با وجود فراهم بودن همه‌ی شرایط احداث باغ بسیاری از زمین‌ها خالی و بایر مانده‌اند.

مشکلات کم آبی احداث باغ بادام می‌تواند بهترین و موفق ترین احداث باغ باشد و منبع درآمدی باشد برای باغداران ناامید شده از کم آبی. در واقع به یقین می‌توان گفت در صورت وجود مشکل کم آبی و مشکلات مربوط به سنگلاخی یا آهکی بودن زمین و حتی نیمه شوری خاک یا آب میتوان اقدام به کاشت نهال بادام کرد. اما با وجود همه‌ی این مشکلات در بسیاری از مناطق سردسیر و کوهستانی سرمازدگی شکوفه‌های بادام, معضلی برای باغداران بادام شده است. در ادامه با ما باشید تا با ارقامی آشنا شوید که علاوه بر مقاومت در برابر سرمای زمستانه و بهاره دارای محصول خوشه‌ای و اقتصادی باشد.

رویال نهال یکی از بزرگترین مراکز تولید نهال در کشور می‌باشد که با تولید ارقام اصلاح شده نهال بادام توانسته است مشکل کم آبی باغداران را حل نماید علاوه بر این اقدام به تولید نهال بادامی کرده است که کاملا در برابر سرمای بهاره مقاوم بوده و محصول خوشه‌ای تولید می نماید. بهتر است بدانید که با فراهم کردن بستر مناسب کاشت نهال بادام دیمی میتوان بیشترین عملکرد را با کمترین رسیدگی از آن به عمل آورد نهال بادام پیوندی روی پایه تلخ تولید شده در این مجموعه فقط در سال‌های اول کاشت بایستی هر 10 روز یکبار به طور مرتب آبیاری شود،در سال‌های بعد که به درخت بالغ تبدیل شد قادر به تحمل خشکی بوده و حتی در مناطقی با بارش سالانه 700میلی لیتر، به صورت کاملا دیمی نیز عملکرد خواهد داشت. در نظر داشته‌ باشید که آبیاری نهال بادام دیمی موجب افزایش میزان باردهی آن خواهد شد.

یکی دیگر از مشکلات و معضلاتی که سبب شد است باغداران از کاشت نهال بادام دلسرد شوند سرمازدگی شکوفه‌های آن در فصل بهار می‌باشد اما جالب است بدانید ارقام نهال بادام تولید شده در مجموعه تخصصی رویال نهال علاوه بر تحمل دمای 35 درجه زیر صفر به دلیل دیرگل بودن در سرمای دیررس بهاره نیز آسیب نمی‌بیند پس دیگر نیاز نیست در مناطقی با سرمای بهاره نگران سرمازدگی شکوفه‌های بادام شوید.

از بین ارقام مختلف بادامی که در نهالستان رویال تولید می‌شود دو رقم بادام تونو و فرانیس جز ارقامی می‌باشند که کاملاً تجاری محسوب می‌شود و به جرات می‌توان گفت  محصول این  ارقام در بازار امروز با قیمت 200 تا 250 تومان به فروش می‌رسند هر دو رقم بادام معرفی شده دیرگل بوده و باردهی خوشه‌ای دارند تنها تفاوت این دو رقم در پوست محصولشان می‌باشد باغداران بادامی که تمایل به کاشت بادام با پوست کاغذی می‌باشند انتخاب بادام فرانس کلون انتخاب مناسبی می‌باشد اما اگر زمینتان در منطقه‌ای واقع شده که پرندگان به محصولات بادام کاغذی آسیب می‌رسانند بهتر است از کاشت بادام فرانیس منصرف شده و بادام تونو را کاشت نمایید. بادام فرانیس و تونو روی پایه تلخ پیوند خوردند و در مناطق خشک و کم آب می‌توانند کاملاً مقاوم باشند البته بهتر است بدانید که باردهی بادام پایه تلخ نیز به حالت کاملاً دیمی کاهش خواهد یافت بنابراین بهتر است در مناطق خشک و کم باران بهتر است سالانه 2 تا 3 بار اقدام به آبیاری درختان بادام کرد.

خرید نهال بادام

بسیاری شما با صحبت از بادام پایه تلخ، فکر می‌کنید که محصول بادام نیز تلخ خواهد بود اما این تفکر صحیح نمی‌باشد ارقام بادام تونو و فرانیس روی بادام پایه تلخ پیوند خوردند تا علاوه بر مقاومت در برابر کم آبی در برابر بسیاری از آفات و امراض مقاوم باشد علاوه بر این پیوند روی پایه تلخ  سبب سازگاری بهتر نهال در زمین‌های سنگلاخی و آهکی می‌شود.

دو رقم نهال بادام تونو و فرانیس باردهی فوق العاده بالا و به صورت خوشه‌ای دارند که سبب تجاری شدن این ارقام گردیده است گلدهی این ارقام بادام حدوداً ۱۵ روز دیرتر از ارقام بادام مامایی، آذر و شاهرود می‌باشد نهال بادام تونو و فرانیس علاوه بر عملکرد به حالت دیمی قادر به رشد در آب و خاک‌های نیمه شور و نیمه آهکی نیز می‌باشد. همچنین از مزایای برتر این ارقام نسبت به رقم‌های دیگر میتوان به زود بازده و پاکوتاه بودن آنها اشاره کرد. زادگاه بادام تونو ایتالیا و زادگاه بادام فرانیس کشور فرانسه می‌باشد که به دلیل داشتن ویژگی‌های برتر،امروزه در کشور ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است جالب است بدانید نهال بادام تونو خودگرده افشان می‌باشد اما بادام فرانیس جهت تناژ دهی بالا نیاز به رقم بادام شکوفه دارد.

میزان باردهی درخت بالغ بادام فرانیس به طور میانگین در هکتار5 تا 10 تن و میزان باردهی درخت بالغ بادام تونو در هکتار 15 تا 20 تن می‌باشد. با احتساب قیمت محصول هر دو رقم در بازار می‌توان گفت هر دو جز  نهال بادام تجاری می‌باشند و کاشت آنها منبع درآمد بالایی برای باغدار می‌باشد.

بهترین زمان کاشت:

نهال بادام جز درختان حساس نسبت به گیرایی می‌باشد و بهتر است در بهترین تایم یعنی اواخر فصل پاییز کشت شوند زیرا کشت پاییزه نهال بادام سبب استقرار بهتر ریشه در خاک شده و موجب افزایش گیرای نهال می‌گردد. اگر قصد کاشت نهال بادام را در فصل پاییز دارید بهتر است از همین الان اقدام به آماده سازی چاله‌ها و انتخاب رقم مناسب نمایید.جهت مشاوره رایگان تنها به اندازه یک تماس تلفنی با کارشناسان مجموعه تخصصی رویال نهال فاصله دارید.

بادام فرانیس و تونو قابلیت کاشت در اکثر اقلیم‌های آب و هوایی از جمله مناطق سردسیر ،نیمه سردسیر و معتدل را دارند این در صورتی می‌باشد که دیگر ارقام نهال بادام چنین قابلیتی نداشته و بایستی در شرایط و اقلیم خاص کشت شوند. نهال بادام فرانیس و تونو در بازه دمایی منفی ۳۵ تا مثبت ۴۳ درجه قابلیت کاشت را دارند.

ویژگی‌های برتر نهال بادام فرانیس و تونو:

  1. مقاوم در برابر کم آبی
  2. شروع باردهی از سال اول (باردهی خوشه‌ای درشت و بازارپسند)
  3. سازگاری با خاک‌های نیمه شور و آهکی
  4.  پا کوتاه و پربار

از مهم‌ترین دلایلی که باغداران را به احداث باغ بادام ترغیب می‌کند مقاومت بالای این درخت در برابر کم آبی می‌باشد همچنین باغدارانی که از شوری و آهکی بودن خاک زمین خود رنج می‌برند انتخاب نهال بادام مناسب‌ترین انتخاب می‌باشد. ویژگی‌های برتر نهال بادام تونو و فرانیس سبب محبوبیت این ارقام نسبت به سایر ارقام بادام شده و این دو رقم را تبدیل به رقم تجاری و اقتصادی در خاورمیانه کرده است.

مجوز تولید نهال بادام

خرید نهال بادام:

اگر قصد احداث باغ بادام را دارید و می‌خواهید با کمترین سرمایه‌گذاری به بیشترین درآمد در زمان کوتاه برسید پیشنهاد اول ما به شما انتخاب نهال بادام فرانیس یا تونو می‌باشد. اولین قدم برای رسیدن به نتیجه مطلوب خرید نهال تضمینی و  اصالت دار از مراکز معتبر می‌باشد اما متاسفانه امروزه دلالان اقدام به فروش این ارقام با قیمت بالایی می‌کنند که بسیاری از باغداران قادر به تهیه این نهال‌ها نمی‌باشند، شرکت رویال نهال یکی از مراکز تولید کننده نهال بادام می‌باشد که با دارا بودن مجوز از سازمان جهاد کشاورزی سالانه اقدام به تولید ده‌ها هزار نهال بادام می‌نماید و آن را بدون واسطه همراه با لیبل جهاد با قیمت مناسب در اختیار باغداران قرار می‌دهد.

جهت خرید نهال بادام به صورت حضوری می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، خیابان طالقانی، تقاطع خیابان دانش و کشاورزی، دفتر مرکزی رویال نهال

جهت ثبت سفارش آنلاینی با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

09141811520

09201811520

09021811520

04445231520

این مطلب رپورتاژ آگهی است و توسط تیم تحریریه اقتصادآنلاین تهیه نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha