۰ نفر

رادیاتور خودرو را با چه آبی پر کنیم؟ / راهنمای تهیه آب رادیاتور در خانه

۱ آبان ۱۴۰۱، ۲۱:۵۹
کد خبر: 675980
رادیاتور خودرو را با چه آبی پر کنیم؟ / راهنمای تهیه آب رادیاتور در خانه

در موتور خودرو اجزای بسیار مهمی وجود دارد که یکی از آن ها رادیاتور می باشد. رادیاتور موظف است که برای خنک نگه داشتن اجزای داخلی، آب درون موتور را به گردش درآورد و از جوش آوردن خودرو جلوگیری کند. بدون شک، رادیاتور به آب نیاز دارد تا بتواند اجزا را خنک نگه دارد. در این مطلب با ویژگیهای بهترین آب رادیاتور آشنا می شوید.

به گزارش اقتصاد آنلاین، نام دیگر آب رادیاتور، مایع خنک کننده رادیاتور می باشد. آب رادیاتور در بازار توسط بسیاری از شرکتهای لوازم جانبی خودرو عرضه می شود. عقیده و باور بسیاری از افراد اینست که همیشه باید از آب رادیاتوراستفاده کنند؛ به این خاطر که محصولی استاندارد و تائید شده می باشد. مایع خنک کننده رادیاتور در اثر ترکیب ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد مواد شیمیایی نظیر اتیلن و پروپیلن گلیکول بوجود می آید.

نقطه جوش آب رادیاتور، بالاتر از آب است. از این رو شما می توانید از مایع خنک کننده برای جلوگیری از جوش آوردن خودرو استفاده کنید. با این حال در شرایط خاص میتوان از آب مقطر به جای آب رادیاتور استفاده کرد. از بهترین آب رادیاتور ماشین می توان به آب مقطر اشاره کرد؛ به این علت که املاحی در آن وجود ندارد و به بدنه رادیاتور و مکانیک آن اسیب نمیزند.

بهترین آب رادیاتور

با توجه به نقش انواع آب رادیاتور، استفاده از بهترین آب رادیاتور ماشین، بسیار مهم است. بهترین آب رادیاتور ماشین، اجزای داخلی موتور را با گردش درون موتور ماشین، خنک نگه می دارد. بنابراین برای جلوگیری از جوش آوردن ماشین در تابستان و یخ زدن آن در زمستان باید از بهترین مارک آب رادیاتور و بهترین آب رادیاتور خودرو استفاده کنید.

ویژگی های بهترین آب رادیاتور

خالص بودن آب رادیاتور و بدون املاح بودن آن، از مهم ترین ویژگی های یک آب رادیاتور خوب محسوب میشود. پس آب رادیاتور باید متفاوت از آب لوله کشی شهری حاوی املاح مختلف باشد. بنابراین اگر شما نمیخواهید که رادیاتورتان رسوب بگیرد و دچار زنگ زدگی بخاطر وجود املاحی چون آهک شود باید ناخالصی و املاحی که در آب وجود دارد؛ بطور کامل از بین برود.

آب رادیاتور

آب رادیاتور برای سرد کردن موتور مورد استفاده قرار می گیرد

مایع مخصوص رادیاتور خودرو آبی است که به هیچ وجه نباید آب لوله کشی باشد بلکه باید خاص و متفاوت باشد. وقتی که آب لوله کشی را بطور مستقیم در درون قسمت خنک کنندگی بریزیم به علت داشتن رسوبات زیاد موجود در آن، این رسوبات، پس از مدتی ته نشین میشوند و به رادیاتور و صدمات جبران ناپذیری به اجزای داخلی خودرو وارد میشود. در زمان روشن کردن بخاری خودرو در زمستانها متوجه میشوید که گرمای آنچنانی ندارد و پس از مدتی می بینید که رسوب زدایی کرده یا به حدی رادیاتور، بسته شده که باید نسبت به تعویض رادیاتور ماشین اقدام کرد.

توصیه ی افراد متخصص در این زمینه اینست که حتماً از ضد یخ در کنار آب مقطر استفاده کنید تا در فصل زمستان، موتور خودرو یخ نزند یا در فصل تابستان ، جوش نیاورد. توجه کنید که ضد یخ به طولانی‌تر شدن عمر خودرو کمک میکند؛ چون خاصیت ضد زنگی دارد.

ترکیب آب مقطر، آب خالص( H2O) و سیال ضدیخ- ضدجوش به عنوان بهترین ترکیب برای آب رادیاتور در کل جهان محسوب میشود.

تفاوت آب رادیاتور با آب معمولی

افراد زیادی برای آب رادیاتور از آب معمولی استفاده می کنند که درست نیست. املاح و ترکیبات گوناگونی در آب معمولی وجود دارد ( تمام آب خالص، یعنی H2O، نیست). بخشی از این آب در اثر حرارت تبخیر می شود. املاح و ترکیبات درون این آب در اثر این تبخیر در رادیاتور رسوب می کند و لوله های آن دچار گرفتی یا خوردگی می شوند.

تفاوت آب رادیاتور با ضد یخ

ضد یخ با اضافه شدن به آب رادیاتور، موجب کاهش دمای انجماد آن میشود. آب رادیاتور با کاهش دمای انجماد، در زمستان ها سخت تر یخ می زند. یکی از مشکلات بزرگ خودروها در زمستان، یخ زدگی آب رادیاتور می باشد. ماده ضدیخ- ضدجوش برای جلوگیری از خوردگی، کف کردن، بهبود کیفیت، زنگ زدگی آب و رنگ، از ترکیب یک سیال پایه به نام اتیلن گلیکول و مواد افزودنی تشکیل شده است.

در وسایل نقلیه بهترین انتخاب، خنک کننده یا ضد یخ بر پایه ی گلیکول میباشد؛ اگر شما به تنهایی از ضد یخ های بر پایه ی گلیکول استفاده کنید؛ خیلی مناسب نیست بلکه باید آن را با مقدار مشخصی از آب بسته به منطقه ی آب و هوایی خود مخلوط کنید.

آب رادیاتور موتور

اساسی ترین ویژگی آب رادیاتور خالص بودن و بدون املاح بودن آن است

آب رادیاتور سبز

رنگ آب رادیاتور به این دلیل ، سبز است که مایع خنک کننده به آن اضافه شده است. گاهی اوقات، شما انواع آب رادیاتور قرمز و یا نارنجی را به غیر از آب رادیاتور سبز رنگ دیده اید. درواقع ضد یخ، هیچ رنگی ندارد و این رنگ های متفاوت در هنگام خرید آب رادیاتور، ارائه دهنده ی اطلاعاتی اضافی به ما هستند که از آن ها می توان به دمای انجماد، توانایی مقابله با خوردگی اشاره کرد. البته آب رادیاتور سبز رنگ یا قرمز، تأثیر به سزایی در پیدا کردن نشتی دارند.

آب کولر گازی حکم آب رادیاتور دارد؟

گاهی اوقات شنیده اید که به جای آب رادیاتور، از آب کولر گازی استفاده می کنند. ضد و نقیض های بسیاری در این رابطه وجود دارد. آب کولر گازی بر اساس گفته ها سمی است و در صورت ثابت بودنش به مدت چند وقت، املاح آن ته نشین می شود که موجب خرابی رادیاتور می شود. طبق گفته ی برخی از افراد، آب کولر گازی، بهتر از آب لوله کشی است چون به آب مقطر، شباهت دارد اما باز هم بهتر است که برای خنک کردن رادیاتور و اجزای موتور از روش ها و محصولات قابل اطمینانی استفاده کنید.

طرز تهیه آب رادیاتور در خانه

اگر در موقعیت خاصی نتوانستید آب رادیاتور را بخرید و از آن استفاده کنید، بهتر است که چندین مرتبه آب لوله کشی را بجوشانید و تا هنگام تهیه بهترین آب رادیاتور ماشین از آن استفاده کنید.

دقت کنید که برای تهیه ی آب رادیاتور در خانه باید حتماً آبی که استفاده می کنید نرم، فاقد کلسیم و منیزیم باشد. بنابراین آب را از رزین عبور دهید. درصورت استفاده از دستگاه تصفیه آب در خانه، این کار توسط دستگاه برای شما انجام می شود که آبی کاملاً نرم است و حالت لیز دارد. چنین آبی در ترکیب با صابون، سریعا کف می کند و در رادیاتور، هیچ رسوبی بوجود نمی آورد. این طرز تهیه آب رادیاتور، بهتر از آب مقطر است.