۰ نفر

بایدن: روسیه باید از گروه ۲۰ اخراج روسیه شود

۴ فروردین ۱۴۰۱، ۲۲:۲۶
کد خبر: 623076
بایدن: روسیه باید از گروه ۲۰ اخراج روسیه شود

رییس‌ جمهور آمریکا در اجلاس سران ناتو خواستار اخراج روسیه از گروه ۲۰ به دلیل حمله به اوکراین شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا امروز پنجشنبه (۴ فروردین) خواستار اخراج روسیه از گروه ۲۰ شد.

بایدن همچنین گفت چنانچه روسیه در اوکراین از سلاح شیمیایی استفاده کند ناتو به آن پاسخ خواهد داد. او همچنین در راستای تلاش برای جلب حمایت چین از تحریم‌ها علیه روسیه مدعی شد که چین می‌داند آینده اقتصادی این کشور بیشتر به غرب گره خورده تا روسیه.

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده  اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است. کشورهای غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده و از جمله ارتباط چند بانک این کشور با سامانه پیام‌رسان بانکی سوئیفت را قطع کرده‌اند.

۰ نفر