۰ نفر

محکومیت رهبران «الاحوازیه» در دانمارک

۱۲ اسفند ۱۴۰۰، ۱۰:۳۴
کد خبر: 617026
محکومیت رهبران «الاحوازیه» در دانمارک

سه تن از رهبران اصلی گروهک تروریستی الاحوازیه که جرایم آنها قبلا در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ از سوی دادگاه در دانمارک محرز اعلام شده بود، روز گذشته با حکم دادگاه به زندان و اخراج از این کشور محکوم شدند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، از جمله موارد محکومیت این افراد، جاسوسی و ارتباط با مامورین سرویس اطلاعات عربستان سعودی، جمع‌آوری اطلاعات از آحاد مردم، سازمان‌ها و امور مربوط به فعالیت‌های نظامی ایران و انتقال این اطلاعات به سرویس امنیتی عربستان سعودی ذکر شده است.

در حکم محکومیت صادره همچنین دیگر اتهامات مهم اعضای اصلی این گروه انجام فعالیت‌های تروریستی و کمک به سازمان‌های تروریستی که مرتکب چندین عملیات نظامی در ایران شده‌اند، همچون جیش العدل و شاخه نظامی محی‌الدین الناصر، تهیه سلاح برای گروه‌های تروریستی مزبور، ارتباط مالی با عربستان سعودی و تامین مالی گروه‌های تروریستی با دریافت مبلغی معادل ۵ میلیون یورو از عربستان مورد توجه قرار گرفته است.

از دیگر موارد دارای اهمیت در حکم مذکور حمایت و پشتیبانی از حمله تروریستی به مراسم رژه نیروهای نظامی در ایران در تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱ شهریور ۱۳۹۷) است.

براساس حکم صادره از سوی دادگاه،  حبیب یابور کعبی به ۸ سال زندان و اخراج از دانمارک، برادر وی تمیم فاروق بک به ۷ سال زندان و اخراج از دانمارک و یعقوب محمد داماد او به ۶ سال زندان محکوم شدند. 

روند رسیدگی به پرونده گروه مزبور از سوی دادگاه دانمارک از بدو دستگیری اعضای آن در فوریه سال ۲۰۲۰ آغاز شد و با تحقیقات مبسوط و کشف اسناد مرتبط و طی بررسی‌های اخیر از سوی پلیس و سازمان امنیت دانمارک فهرستی موسوم به فهرست جاسوسی مخفی متعلق به این گروه تروریستی کشف شد که نشان می‌داد این گروه بیش از ۱۰۰ هدف را در دانمارک و خارج از آن در راستای منافع عربستان سعودی مورد جاسوسی قرار داده است. فهرست مزبور حاوی نام افراد و سازمان‌های هدف و شامل اطلاعات بی‌سابقه‌ای است که در ارتباط با این پرونده جاسوسی ارائه می‌کند. اخیرا تلویزیون دولتی دانمارک (DR) با انتشار مستندهای ویدئویی در چهار قسمت اقدام به معرفی ماهیت و عملکرد اعضای دستگیر شده گروه تروریستی الاحوازیه کرد. در مستندهای منتشر شده به اخذ مبالغ هنگفت بمنظور استفاده در تظاهرات مقابل سفارت کشورمان در کپنهاگ و بمب‌گذاری انتحاری، حملات بمب‌های کنار جاده‌ای، حمایت از عملیات تروریستی در ایران، آدم‌ربایی و دیگر اقدامات تروریستی اشاره شده است. طبق گزارش رادیو و تلویزیون دانمارک، این ارتباطات مقطعی نبوده است و دوطرفه و بسیار نظام‌یافته بوده است. اخذ اطلاعات در باره موشک‌های ایران و مکان‌های استقرار آنها، تهیه عکس و فیلم از آنها و ارائه اطلاعات به سرویس اطلاعات عربستان از دیگر موارد ذکرشده است.

گروه تروریستی الاحوازیه با هدف جداسازی بخشی از خاک کشورمان در خوزستان از بدو تشکیل مورد حمایت‌های فکری، مالی،  تسلیحاتی و تبلیغاتی عربستان قرار داشته است. این گروه در پوشش دفاع از دمکراسی و حقوق بشر بمدت چندین سال در کشور دانمارک سکنی گزیده و با همکاری مستمر سرویس اطلاعاتی عربستان فعالیت‌های مختلف تروریستی را رهبری و هدایت کرده است.