۰ نفر

شهریه کلاس‌های جادوگری هم بالا رفت

۱۷ بهمن ۱۳۹۷، ۲۱:۴۸
کد خبر: 334565
شهریه کلاس‌های جادوگری هم بالا رفت

«بازار مکاره فالگیری با هزینه‌های سرسام‌آور در فضای مجازی داغ شده است. کافی است در گوگل، اینستاگرام، تلگرام، مارکت‌های ایرانی و فروشگاه‌های نرم‌افزار کمی سرچ کنید تا با انبوهی از جادوگران و فالگیران مواجه شوید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شهروند، آن هم درست در شرایطی که فکر می‌کنید تکنولوژی، عصر کولی‌های پیشگو و طلسم‌شکن را به اتمام رسانده است اما حالا افرادی هستند که سر و شکلی جدید به فالگیری و پیشگویی داده‌اند و از قضا فالوورهای چند صد هزار نفری هم دارند؛ فالگیرانی که فقط برای یکی - دو طلسم کاغذی چیزی معادل حقوق یک کارگر دریافت می‌کنند. در این میان بساط فروش ابزار جادوگری و حتی کلاس‌های آموزش فالگیری و جادوگری داغ است. جالب است که در این بساط دلار و گرانی فالگیرها هم دستمزدشان را دو برابر کرده‌اند و برخی از آنها حتی با ادعایی جالب می‌گویند که هزینه خورد و خوراک موکل‌ها یا همان اجنه‌شان بالا رفته است!

جادوگر بین‌المللی داریم!

شماره خانم آینه‌بین را که در یکی از شهرهای جنوب کشور زندگی می‌کند، یکی از نزدیکان داده است. با او تماس می‌گیرم و تا صدایم را می‌شنود، اگر می‌خواهد که برایم از واقعیت‌های زندگی‌ام بگوید اول باید دو شارژ ٢٠‌هزار تومانی ایرانسل و همراه اول برایش بگیرم تا بتواند تماس بگیرد.

بعد از دقایقی که کدهای شارژها را برایش می‌فرستم، تماس می‌گیرد، چون جای ثابتی ندارد. از هر دو اپراتور شارژ طلب می‌کند. بعد از گفتن جملاتی درباره بحران‌های زندگی‌ام می‌گوید، طلسم سنگینی در کار افتاده است و فردی را می‌شناسد که می‌تواند هر طلسمی را از بین ببرد.

قیمت‌ها را می‌پرسم و جواب می‌شنوم که چون طلسم سنگین است، باید حدود ٥٠٠‌هزار تومان برای از بین بردن آن هزینه کنم و پولی هم که باید بابت دعای دوباره طلسم نشدن پرداخت کنم، ٤٠٠‌هزار تومان است. نرخ بالاست و وقتی این را به دختر جوان می‌گویم، پاسخ می‌دهد آقای… این پول‌ها را برای خودش نمی‌گیرد. او برای این که بتواند طلسم‌های بدشگون را باطل کند، باید به موکل‌هایش غذا بدهد و با گرانی این روزهای گوشت و مرغ و برنج مجبور شده قیمت‌ها را بالا ببرد.

قیمت دعاهای موقت و دائمی چند؟!

جادوگرانی که منشی دارند، یکی دیگر از پدیده‌های این بازار عجیب و زیرزمینی هستند. به یکی از شماره‌هایی که در آگهی تلگرامی آمده است، زنگ می‌زنم، زنی گوشی را برمی‌دارد و می‌گوید هر آن چه در آگهی آمده، ٩٠ تا ٩٥‌درصد قابل انجام است و حاج‌آقا از ساعت ٤ به بعد این کار را انجام می‌دهند. توضیح می‌دهد: «حاج‌آقا ٤ موکل (جن) دارد. اگر طلسم محبت بخواهید، دعای خالی کاغذی ٥٠‌هزار تومان است و ٣٠ تا ٣٥روز تأثیر دارد.

دعای محبت کاغذی ١٠٠‌هزار تومانی است و ظرف ٣٠روز باطل می‌شود و باید یکی دیگر بگیرید. جادوی محبت اما دائمی است، کافی است ٤٠٠‌هزار تومان بپردازید و یک لوح برنجی را همیشه به گردن بیندازید تا کسی را که می‌خواهید دست‌وپا بسته در اختیار داشته باشید. طلسم زبان‌بند دائمی هم ٢٠٠ تا ٣٠٠‌هزار تومان قیمت دارد و با آویختن آن به گردن، کسی روی حرف شما حرف نخواهد زد. گشایش بخت اما بسته به میزان قدرت طلسم، ٥٠٠‌هزار تا یک‌میلیون تومان هزینه برمی‌دارد.

یک فنجان قهوه چند؟

شماره یک فالگیر دیگر را گرفته‌ام. می‌گویند از مطرح‌ترین فالگیرهای شمال شهر است و پاسخ تماس هر مشتری را نمی‌دهد. او می‌گوید که سال‌هاست که دیگر فال حضوری نمی‌گیرد و از طریق تلگرام یا واتس‌اپ با مشتریانش ارتباط برقرار می‌کند.

روش کارش این‌طور است که بعد از واریز مبلغ مورد نظر و ارسال فیش، به شما پیغام داده می‌شود تا آنلاین باشید که فال‌تان گرفته شود. از شما مشخصاتی مثل اسم و سن پرسیده می‌شود و بعد از این که نیت می‌کنید، روند فال گرفتن آغاز می‌شود. نتایج فال هم به صورت فایل‌های صدا برای‌تان ارسال می‌شود و بعد از این که فال‌تان تمام شد، می‌توانید سوال‌های‌تان را بپرسید.

خانم فالگیر می‌گوید نرخ قهوه جداست و نرخ تشریح کردن فال هم جدا. وقتی نرخ فنجان قهوه را می‌پرسم، می‌گوید قیمتش با توجه به افزایش نرخ قهوه و بالا رفتن دلار، به ٢٥ تا ٣٠‌هزار تومان رسیده و هزینه تشریح فال هم ٤٠‌هزار تومان است و شما مجبور می‌شوید برای یک فال کوتاه چند دقیقه‌ای نزدیک به ٨٠‌هزار تومان پیاده شوید. البته این در حالی است که بعد از تمام شدن ویس‌های خانم فالگیر شما سوال دیگری نداشته باشید وگرنه این امکان وجود دارد که حتی قیمت فال‌تان به ١٥٠‌هزار تومان هم برسد.

نکته جالب دیگر اینجاست که این خانم در اینستاگرام هم از فالگیرهای معروف است و حدود ١٠٠هزار فالوور دارد، ضمن این که به این راحتی‌ها هم وقت نمی‌دهد و حتی ممکن است برای این که بتوانید با او فال بگیرید، چند هفته در نوبت بمانید.

این زن فالگیر فال‌های تاروت معروفی هم دارد که بسته به زمانی که برای توصیف کارت‌های تاروت می‌گذارد از شما پول می‌گیرد که این نرخ از ٥٠‌هزار تومان شروع می‌شود و به ١٠٠‌هزار تومان می‌رسد. این خانم فال شمع و نخود هم می‌گیرد که قیمت‌های آنها از ٤٠‌هزار تومان شروع می‌شود و به بالا می‌رود، بنابراین با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که اگر کسب‌وکارتان فالگیری باشد و کمی هم اسم در کرده باشید، می‌توانید با جملات کلیشه‌ای که آنها را به افراد مختلف می‌گوئید، درآمدی چندمیلیونی در ماه داشته باشید.

سحر و جادو در مارکت‌های اپلیکیشن

با یک سرچ ساده در مارکت‌های فروش اپلیکیشن به برنامه‌هایی با اسم ابطال سحر و جادو، طلسم، جن‌زدگی و مسائلی از این قبیل برخورد می‌کنید. یکی از معروف‌ترین این اپ‌ها برنامه ابطال سحر است که ٢٠‌هزار نفر هم آن را نصب کرده‌اند. نصب اولیه این برنامه رایگان است، اما اگر برای باطل کردن سحر و جادو، دعا بخواهید، باید نسخه اصلی این برنامه را بخرید که بنا به دعایی که می‌خواهید، قیمت‌ها از ١٠‌هزار تومان شروع شده و به ٥٠‌هزار تومان ختم می‌شود.

جالب اینجاست که در توضیحات این برنامه به شما هشدار داده شده که این دستورالعمل‌ها از منابع معتبر استخراج شده است و از مراجعه به افرادی که تحت عنوان رمال و دعانویس فعالیت می‌کنند، خودداری کنید، چون از مراجعه به آنها، جز هدر دادن وقت و پول چیزی عایدتان نخواهد شد.

اما این تمام ماجرا نیست، اپلیکیشن‌های فال و جادوگری در مارکت‌های ایرانی معمولاً به صورت رایگان عرضه شده‌اند اما کافی است به فال‌های آنها اعتیاد پیدا کنید، تا صدهاهزار تومان پول از دست بدهید.

بازار داغ فروش مهره و طلسم در دیوار

فروش ابزار و ادوات فالگیری و گشایش مشکلات در فضای مجازی بخش دیگری از این بازار مکاره است. در سایت دیوار یک مهره شانس به اندازه لوبیا به قیمت ١٢‌میلیون و ٣٠٠‌هزار تومان آگهی شده است. فروشنده که یوسفی نام دارد و در اهواز زندگی می‌کند، می‌گوید: «این مهره، مهره سلیمانی است و از اجداد فالگیرش به او رسیده است. قدمتی که او برای مهره قائل می‌شود، چیزی حدود ١٠٠‌سال است و البته تاکید می‌کند برای گشایش بخت دختران است و دیگر برای او کارایی ندارد.

مهره جزع موکل‌دار که فروشنده آن در خیابان انقلاب تهران زندگی می‌کند و تنها دو ساعت است که در زمان انتشار گزارش این مهره را برای فروش گذاشته است. قیمتی که او برای مهره‌اش تعیین کرده است ٣, ٥‌میلیون تومان است و در توضیح آگهی آن می‌گوید: «این مهره جن مخصوص دارد که اسیر این سنگ است و برای صاحبش رزق و روزی می‌آورد.»

فروشنده ادعا می‌کند که مغازه‌دار بوده است و با رزق و روزی آن مغازه توانسته است نیمی از یک پاساژ معروف تهران را بخرد!

فرد دیگری در پادادشهر اهواز ٥ مهره مار را با قیمت ١٠٠‌میلیون تومان برای فروش گذاشته است. او توضیح می‌دهد که مهره‌ها متعلق به مار شاه کبری وحشی است و آن را از هندوستان به ایران آورده است. هر مهره به اندازه یک ناخن دست بزرگی دارد و فروشنده توضیح می‌دهد که هرچه مهره بزرگ‌تر باشد، مالک آن بیشتر می‌تواند در دل اطرافیانش نفوذ کند!

ابزار و ادوات جادوگری به همین اقلام خلاصه نمی‌شود. کفن ١٠ساله مرده، شاخ گرگ و البته اجزای بدن کفتار برای رفع مشکل از جمله آگهی‌های فروشی هستند که کافی است با یک سرچ گوگل به آنها دست پیدا کنید. قیمت کفن ١٠ساله، ٤٠٠‌هزار تومان است و فروشنده ادعا می‌کند که تکه‌ای از کفن یکی از آشنایان و برای دفع چشم زخم و بیماری مؤثر است. فروشندگان شاخ گرگ و اجزای بدن کفتار هم می‌گویند که شکارچی مخصوص دارند و سفارش‌هایشان را به او می‌دهند. خرید این اقلام بین ٦٠٠‌هزار تا یک و نیم‌میلیون تومان قیمت دارد و گویا برای باطل‌کردن طلسم به کار می‌رود.

کلاس‌های آموزشی فالگیری با شهریه میلیونی

در این بساط، بازار آموزش فالگیری هم داغ است. یکی ادعا می‌کند، استاد ٤٠ساله علوم غریبه است و برای آموزش فنون کارش ٥‌میلیون تومان هزینه می‌گیرد و ٦ ماهه راز و رمز فالگیری را به هنرجویانش! یاد می‌دهد. شهین که شماره او را از کارت ویزیتش در آرایشگاهی از میدان مادر پیدا می‌کنم، ادعا می‌کند که ٣٠‌سال است فال قهوه و تاروت می‌گیرد. وقتی از خانم فالگیر درباره قیمت دوره‌هایش می‌پرسم سرم سوت می‌کشد: «قیمت هر دوره‌ای فرق دارد. دوره‌ها سه ماهه هستند و فال قهوه، تاروت و شمع از همه گران‌تر هستند. برای فال قهوه یک‌ونیم میلیون، برای تاروت ٢‌میلیون و برای آموزش فال شمع ٢‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان شهریه می‌گیرم. اتفاقاً مشتریان زیادی هم دارم و برای شرکت در دوره‌ها گاهی باید تا چند ماه در صف انتظار بمانید.»