۰ نفر
قاتلانی که در آشپزخانه‌ها جا خوش کرده‌اند

این روزها با رواج استفاده از مایکروویو، تب خرید ظروف پلاستیکی و استفاده از آنها بالا گرفته است. از سوی دیگر، به دلیل حمل‌ونقل آسان‌تر این ظروف، طرفداران زیادی دارد.

اما از این مساله غافلیم که همین مواد پلاستیکی تا چه حد می‌تواند برای سلامت ما مضر باشد. انواع بطری‌های آب و نوشیدنی‌ها، بشقاب و کارد و چنگال و نیز ظروف پلاستیکی از جمله کالاهایی هستند که استفاده مداوم از آنها می‌تواند خطرناک باشد. در واقع، افراد هنگام خرید ظروف پلاستیکی به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند وجود مواد شیمیایی مضر برای سلامتی است. مواد پلاستیکی حاوی موادشیمیایی است.  در حرارت‌های بالا مواد شیمیایی تشکیل دهنده ظروف پلاستیکی، وارد مواد غذایی می‌شود.

 خطراتی که جدی نمی‌گیریم

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان ، مهم‌ترین موضوعی که اکثر افراد درباره ظروف پلاستیکی و خطرات آن نمی‌دانند، ترشح مواد شیمیایی آن به داخل موادغذایی است. خطرناک‌ترین مواد شیمیایی به کار رفته در این ظروف، «بیسفونل اِی» یا BPA است که با ورود به بدن عملکردی مشابه استروژن ایفا می‌کند. این قبیل موادشیمیایی که در ساخت ظروف پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند از جمله علل بروز انواع سرطان‌ها مانند سرطان سینه در زنان و نیز کاهش تعداد اسپرم در مردان هستند.

زنان باردار و نوزادان و کودکان بیشتر در معرض خطر این مواد مضر قرار دارند.

به گزارش «‌ehow» محققان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا برای مطالعه این مواد خطرناک در بدن، در 93 درصد نمونه‌های ادرار گرفته شده از افراد شرکت‌کننده در تحقیقات ماده شیمیایی BPA را مشاهده کرده‌اند. این مواد در داخل بافت‌ها ذخیره می‌شود و تا مدت‌ها در بدن باقی می‌ماند. هر چه این ظروف پلاستیکی بیشتر در معرض سرما یا گرما قرار گیرند، مواد شیمیایی موجود در آن بیشتر تجزیه شده و مشکلاتی را برای سلامت افراد به وجود می‌آورند.  پرمصرف‌ترین ظروف پلاستیکی، بطری‌های آب معدنی هستند که بعد از خالی شدن بارها برای خنک نگه داشتن آب داخل یخچال یا حتی نگهداری آبلیمو و آبغوره مورد استفاده قرار می‌گیرند که چنانچه 6 ماه از آن بگذرد، آلوده شده و خطرناک می‌شوند. قرار دادن این بطری‌ها مقابل نور خورشید باعث آزاد شدن ترکیبات مضر آنها شده و احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد.

 با علائم اختصاری ظروف پلاستیکی آشنا شوید

تولیدکنندگان ظروف پلاستیکی برای اطلاع خریداران، علائمی را کف ظرف حک می‌کنند که نشان‌دهنده ترکیبات شیمیایی موجود در ظروف است. در واقع، هر کدام از این علامت‌ها به‌عنوان یک هشداردهنده عمل کرده و به شما در انتخاب ظروف مناسب کمک می‌کنند. این علائم از شماره یک تا هفت طبقه‌بندی شده‌اند. هر چه این عدد کوچک‌تر باشد، ظرف برای نگهداری موادغذایی مناسب‌تر است. هر چه عدد بیشتر شود احتمال نشت موادشیمیایی داخل غذا بالاتر می‌رود. پس به خاطر داشته باشید هنگام خرید ظروف پلاستیکی همواره به دنبال این اعداد باشید تا بتوانید ظرف مورد نیاز خود را با توجه به کاربری خاصی که مدنظر دارید تهیه کنید.

 PET با شماره یک نشان داده می‌شود. در ظروفی که این شماره روی آن حک شده، مواد «پلی‌اتیلن ترفتالات» به کار رفته است و معمولا روی بطری‌های نوشیدنی‌های گازدار و بسته‌های غذایی منجمد آماده به مصرف دیده می‌شود. بطری‌های آب معدنی هم حاوی این مواد هستند که به دلیل احتمال نفوذ باکتری‌ها به درون بطری، توصیه می‌شود بعد از مصرف دور انداخته شوند.

 HDPE با شماره دو نشان داده می‌شود. HDPE، «پلی‌اتیلن» با تراکم بالا است. این مواد پلاستیکی معمولا رنگ کدری دارند. ظروف مایع ظرفشویی و دیگر مواد شوینده جزء این پلاستیک‌ها هستند که برای بازیافت مناسبند.

 PVC با شماره سه نشان داده می‌شود. PVC حاوی «پلی‌وینیل کلراید» است. اغلب لوله‌ها از این مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند. همچنین پلاستیک‌هایی هم که روی موادغذایی کشیده می‌شوند و بطری‌های روغن مایع از این مواد هستند. با قرار گرفتن این مواد پلاستیکی در معرض حرارت هنگام طبخ غذا، مواد شیمیایی درون PVC وارد موادغذایی می‌شود که سبب اختلالات هورمونی می‌شود.

 LDPE با شماره چهار نشان داده می‌شود. LDPE، «پلی‌اتیلن» با ضخامت کم است که معمولا در تولید نایلون‌های دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته این مواد بی‌خطرند اما قابل بازیافت نیستند.

 PP با شماره پنج نشان داده می‌شود. PP، دارای مواد «‌پلی پروپیلن» است که مخصوص ظروف کره و بسته‌بندی غذاهای قابل استفاده در مایکروویو هستند. این مواد به راحتی قابل بازیافتند.

 PS با شماره 6 نشان داده می‌شود. PS دارای مواد «پلی‌استایرن» است که از جمله ظروف ماست، بسته‌بندی گوشت و ماهی، عروسک‌ها و وسائل مقاوم در برابر تجهیرات الکتریکی با این مواد ساخته می‌شوند. این مواد که در سه نوع شفاف‌شکننده، نرم و نیمه‌شفاف و فومی قرار دارند، برای نگهداری مواد داغ مناسب نیستند. از این رو پزشکان توصیه می‌کنند لیوان‌های یک‌بار مصرف شفاف تنها برای نوشیدنی‌های سرد مناسبند و نباید داخل آنها چای یا قهوه ریخت.

 علامتی که حاوی شماره هفت باشد، «سایر» یا«Other» است. به این معنا که سایر ظروف پلاستیکی که در گروه‌بندی‌های بالا قرار نمی‌گیرند یا ترکیبی از آنها هستند، در این گروه طبقه‌بندی می‌شوند. با وجود طبقه‌بندی مواد پلاستیکی پزشکان توصیه می‌کنند برای سلامت بیشتر از ریختن مواد داغ داخل ظروف پلاستیکی یا حرارت  ‌دادن آن خودداری کنید.

 

۰ نفر