{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 422741

شیوع ویروس کرونا، آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای سفرهای نوروزی ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری؛ کرونا، هواپیمای اوکراینی، بنزین 3هزار تومانی... امسال از آن سال‌هایی است که در تاریخ گردشگری به یادگار می‌ماند. تا همین یک‌ماه پیش فعالان حوزه‌های گردشگری نگران بودند که افزایش قیمت بنزین روی نرخ سفرهای داخلی تأثیر بگذارد و آن‌ را کاهش دهد. بعد از 3 برابر شدن قیمت بنزین و اتفاقاتی که در آبان 98افتاد، خیلی از گردشگران که برنامه سفر به ایران را داشتند، عطای آن را به لقایش بخشیدند. شهرام، صاحب یکی از آژانس‌های مسافربری  که آژانس نسبتا معتبری هم به شمار می‌رود  می‌گوید: نخستین تکانه‌های کسادی بازار برای ما از آبان شروع شد. خیلی از گردشگران به این نتیجه رسیدند که در ایران امنیت کافی ندارند و سفرشان را کنسل کردند. به‌خصوص مسن‌ترها که نسبت به جوان‌ها ترس بیشتری داشتند. از طرف دیگر، بنزین 3هزار تومانی، بنزینی نبود که دهک‌های مختلف درآمد جامعه بتوانند آن را تامین کنند تا سفر داخلی بروند. بعد از افزایش قیمت بنزین، بیشتر فعالان صنعت گردشگری هشدار دادند که این موضوع احتمالا روی گردشگری داخلی تأثیر منفی خواهد گذاشت اما کو گوش شنوا؟ کمی بعد اما، به واسطه تنش‌هایی که بعد از ترور شهید سردار سلیمانی بین ایران و آمریکا شکل گرفت، پازل ناامنی ایران برای گردشگران خارجی تکمیل شد. شلیک به هواپیمای اوکراینی و سقوط آن داغ تازه‌ای به جان ایران گذاشت. شهرام در این‌باره می‌گوید: اتفاقی که برای هواپیمای اوکراینی افتاد، ‌آب پاکی را روی دست گردشگری ایران ریخت. ما مطمئن شدیم که امسال شب عید نداریم. حالا علاوه بر این موضوعات، نگرانی‌های تازه‌ای هم دوباره به این مجموعه اضافه شده است. شیوع ویروس کرونا در ایران و عدم‌کنترل آن هم مزید بر علت‌های سابق شده و خروج و ورود ایرانی‌ها را تقریبا غیرممکن کرده و کاهش داده. از سوی دیگر بارها و بارها هم از مردم خواسته شده که از سفرهای داخلی غیرضروری پرهیز کنند.

ایران؛ ارزان ولی...

چندی پیش، مجمع جهانی اقتصاد در سال 2019گزارشی با نام «رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» منتشر کرد. در این گزارش، گردشگری ایران در رتبه 89در میان 140کشور قرار داشت. در منطقه خاورمیانه، قیمت و خدمات مناسب از مهم‌ترین دلایل سفر گردشگران ورودی به این کشورهاست اما ناامنی همیشه با این کشورها پیوند خورده است و بسیاری از گردشگران خارجی، به این علت از سفر خود دست می‌کشند. ایران در این گزارش ارزان‌ترین مقصد دنیا برای سفر شناخته شده است، اما در این منطقه کشورهای ارزان دیگری هم وجود دارند که به‌دلیل فضای باز و استفاده از زیرساخت‌ها توانسته‌اند رونق بهتری نسبت به ایران داشته باشند. ترکیه و مصر از این دست کشورها هستند.

حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی خدمات مسافری و جهانگردی در این‌باره گفته است: تورهای گردشگری ورودی ایران از کشورهای آمریکا و کانادا 100درصد، تورهای ورودی از اروپا 60درصد، تورهای ورودی آسیا 60درصد و تورهای استرالیا و قاره اقیانوسیه 80درصد سفرها و تورهای گردشگری ورودی خود به ایران را لغو کرده‌اند.

کرونا؛ در برابر بازار شب‌عید تورها 

شیوع بیماری کرونا در ایران اما آسیب دیگری به پیکر صنعت گردشگری ایران وارد کرد. مرگ هموطنان و شیوع این ویروس باعث شد تا در دوم اسفند 1398عراق اعلام کند مرزهای زمینی خود با ایران را می‌بندد. کشورهای افغانستان، ترکیه، عراق و کویت هم مرزهایشان (هوایی و زمینی) را روی ایرانیان بسته‌اند تا به این ترتیب سفر به هر 6همسایه ایران غیرممکن شود. 

حرمت‌الله رفیعی، آمار لغو قطار، هواپیما، تور و هتل را چشمگیر توصیف کرده و گفته است: فقط در استان مرکزی یک آژانس در یک روز ۳۰ میلیون تومان برگشت پول داشته و طبعا متضرر شده است. همچنین براساس آمارهای شرکت‌های خدمات مسافرتی، 90 درصد هتل‌های شهر مشهد خالی از مسافر شده و در شهر قم حتی یک مسافر در ‌هتل‌های این شهر اقامت ندارد.

هتل‌های متروکه 

در این کاهش آمار گردشگران ورودی به ایران و سفرهای داخلی، بی‌شک هتل‌ها از مسافران خالی می‌شوند و ممکن است در این وضعیت اقتصادی مجبور به تعدیل کارکنان خود شوند. این کاهش در ورودی مسافران خارجی و همزمان‌شدن اپیدمی کاهش سفرهای داخلی تقریبا بی‌سابقه بوده است و هر روز می‌تواند وضع بدتری را ایجاد کند. از سوی دیگر امروز هتل‌داران مجبور به بازپرداخت وجوه کلانی به مشتریانی هستند که پیش از کرونا، برای خود هتل رزرو کرده بودند و حالا دیگر قصد سفرکردن ندارند. 

جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران هم درباره وضعیت هتل‌ها هشدار داده و گفته است: دولت باید وارد ماجرا شود. ورشکستگی هتل‌داران به‌دلیل شیوع کرونا نزدیک است و ضریب اشغال هتل‌های کشور اکنون به 5درصد رسیده است!

هواپیماهای خالی 

گشتی در سایت‌های بلیت‌فروشی نشان می‌دهد که نرخ خرید بلیت هواپیما بین 70تا 90درصد کاهش پیدا کرده است. بلیت هواپیمای تهران- مشهد که تا پیش از این، به 800هزار تومان هم می‌رسید امروز درحالی‌که 160هزار تومان قیمت دارد، کسی سراغ خرید آن نمی‌رود. مجید فرقانی،  دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خراسان رضوی با اعلام این خبر که بیش از ۹۰ درصد پروازهای خارجی در مسیر مشهد لغو شده است می‌گوید: افت شدید قیمت بلیت هواپیما احتمال لغو برخی پروازها را تقویت کرده است. او همچنین می‌گوید که حداقل بالای ۷۰ تا ۸۰درصد مردم متقاضی ابطال خدمات خود هستند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری