کد خبر 403946

چرا سفر اروپایی‌ها به ایران کم شد؟

سفر اروپایی‌ها به ایران از سال ۲۰۱۸با خروج آمریکا از برجام و اعمال تدریجی تحریم‌ها کم و کمتر شده است. پس از عقب‌نشینی دولت‌های اروپایی از تعهدات برجام، هشدار این کشورها برای خودداری از سفر شهروندان‌شان به ایران نیز بیشتر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، با این حال مدیر بخش فرهنگ و گردشگری اتحادیه تعاونی‌های ایتالیا یک نسخه برای تغیر این وضعیت ایران دارد.

«دبورا ویولی» Debora Violi از سال ۲۰۰۵ در اتحادیه تعاونی‌های ایتالیا فعالیت می‌کند. او در حال حاضر مدیر بخش فرهنگی و گردشگری Confcooperative ـ اتحادیه‌ پیوند دهنده تعاونی‌های ایتالیا با تعاونی‌های سایر کشورها ـ است.

ویولی مدیر نمایشگاه گردشگری BITAC هم هست که از سال ۲۰۰۸ میلادی بر تقویت و حضور تعاونی‌ها متمرکز شده است. او از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ عضو هیأت مدیره انجمن گردشگری مسئولانه ایتالیا بوده و نماینده Confcooperative در Necstour (شبکه مناطق اروپایی برای گردشگری پایدار و رقابتی) است.

به عقیده «ویولی» مهم‌ترین موضوع در گردشگری ارتباطات بین کشوری است. او با علم به شرایط ایران، «گفت‌وگوی مستقیم با سایر کشورها» و «توسعه و ارتقاء زیرساخت‌ها» را به عنوان دو اقدام ضروری برای گردشگری ایران می‌داند.

خیلی از ایتالیایی‌ها دوست دارند به ایران سفر کنند

ویولی به همراهی گروهی از اعضای اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کارآفرینی ایتالیا در جریان اجرای پروژه‌ای یک ساله و مشترک با ایران با عنوان «توسعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» با هدف تقویت روابط بین ‌بنگاهی بین دو کشور، سفری یک هفته‌ای به ایران داشت و از تهران، کردستان، کرمانشاه، خوزستان و فارس بازدید کرد.

این گروه متشکل از فعالان گردشگری، باستان‌شناسان و پژوهشگران فرهنگی بود که پس از ارزیابی‌های میدانی و مطالعه روی مناطق مورد بازدید، طرح کارآفرینی را به صورت پایلوت در منطقه‌ای از ایران اجرا خواهند کرد. این پروژه با حمایت وزارت توسعه اقتصاد ایتالیا، بخش بازرگانی سفارت این کشور در ایران و با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرا می‌شود.

او که اولین سفرش را به ایران تجربه کرده است، می‌گوید: مردم زیادی در ایتالیا دوست دارند به ایران سفر کنند ولی مطمئنا آن‌ها نیاز دارند بدانند ایران کشوری امن است. ایران بسیار زیباست و ایتالیایی‌ها مایلند به آن سفر کنند اما باید اطلاعات‌شان درباره این کشور بیشتر شود. ما امیدواریم از طریق این پروژه به این جریان کمک کنیم.

نیاز ایران به امکانات و زیرساخت‌های بیشتر

ویولی درباره دلیل کاهش سفر ایتالیایی‌ها و شهروندان دیگر کشورها به ایران از سال ۲۰۱۸ می‌گوید: از طرفی تحریم‌ها باعث شده هیچ پرواز مستقیمی از اروپا به ایران برقرار نباشد. طبیعتا چنین شرایطی سفر به ایران را مشکل می‌کند.

مدیر بخش فرهنگ و گردشگری اتحادیه تعاونی‌های ایتالیا معتقد است: ایران باید با کشورهایی که قصد دارد از آن‌ها توریست داشته باشد، گفت‌وگو کند. این کار برای رفع مشکلات موجود گردشگری، رفع تردید توریست‌ها و آژانس‌ها و برای جلب گردشگران بیشتر یک ضرورت است.

او درباره هزینه سفر به ایران هم می‌گوید: همین حالا پروازهای ارزانی از استانبول به ایران برقرار است. به نظرم الان زمان خوبی برای دیدن ایران است؛ هوا خیلی گرم نیست. مهم‌تر این‌که با تعطیلات سال نو (سال میلادی) متقارن است. زمانی که مردم بسیاری از کشورها برای سفر آماده می‌شوند. از طرفی قیمت‌ها در این فصل مناسب است.

این فعال حوزه گردشگری می‌گوید: شباهت‌هایی بین ایران و و ایتالیا وجود دارد. ایران سایت‌های تاریخی و طبیعی بزرگ و مهمی دارد که برای این پروژه می‌توان سایت‌های کوچک را در کنار سایت‌های بزرگ قرار داد تا نسبت به آن‌ها بی‌توجهی نشود و از این پروژه جا نمانند.

ویولی تاکید می‌کند: در ایران پتانسیل بالایی وجود دارد. فقط باید امکانات و زیرساخت‌های بیشتری فراهم شود تا تعداد بیشتری از توریست‌ها به این کشور سفر کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری