کد خبر 508790

چرا تعطیلات در فرآیند دورکاری مهم است؟

اگر شما مدیریت یک کسب و کار را برعهده دارید، به احتمال زیاد در طول دوران کرونا به فکر استفاده از استراتژی دورکاری افتاده اید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرصت امروز، البته برخی از کسب و کارها پیش از شیوع کرونا نیز از این شیوه استفاده می کردند. شاید در نگاه نخست دورکاری به دلیل فقدان نیاز برای حضور در دفتر کار گزینه بسیار جذابی باشد، با این حال اغلب اوقات فرآیند دورکاری زمان بسیار بیشتری از کارآفرینان می گیرد. بسیاری از مدیران برای ساماندهی کسب و کارهای دورکاری اقدام به صرف نظر مداوم از تعطیلات شان می کنند. شاید این امر در نگاه نخست مشکلات چندانی به همراه نداشته باشند، اما در بلندمدت موجب خستگی مفرط و در نهایت تنفر افراد از حوزه کسب و کارشان خواهد شد. 

براساس گزارش موسسه فلکس جاب، میزان تمایل برای استفاده از شیوه های دورکاری در طول 12 سال گذشته نزدیک به 160 درصد رشد داشته است. این امر به معنای توجه کارآفرینان به دورکاری حتی پیش از شیوع ویروس کروناست. اگر شما در زمینه دورکاری نسبت به تعیین تعطیلات مشخص برای خود و کارمندان تان بی توجه هستید، به زودی با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. این امر در مورد برخی از برندها حتی موجب ورشکستگی کسب و کارشان نیز شده است. هدف اصلی در مقاله کنونی بررسی دلایل اهمیت تعطیلات در فرآیند دورکاری است. در ادامه این بحث را در قالب چند بخش کاربردی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1.    وقتی دیگر کشش ذهنی نداریم

اگر شما در زمینه کارآفرینی فعالیت دارید، کار مداوم همیشه نشانه موفقیت در نزدیک شدن به اهداف تان نیست. بسیاری از کارآفرینان ساعت های کاری بسیار طولانی ای را تجربه می کنند، اما در نهایت توانایی دستیابی به اهداف مورد نظرشان را ندارند. دلیل این امر ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف براساس ایجاد تعادل میان زندگی شخصی و حرفه ای است. وقتی کارآفرینان بیش از اندازه کار می کنند، ذهن‎شان از نظر تحلیلی تک بعدی خواهد شد. این امر به معنای ناتوانی برای درک چشم انداز مشتریان است. وقتی در طول روز به کارهای شخصی نظیر آشپزی یا حتی استراحت بی هدف می پردازیم، دست کم ذهن مان اندکی از کارهای روزمره رها خواهد شد.

توانایی تصمیم گیری کارآفرینان در صورت عدم تجربه تعطیلات مناسب به شدت کاهش پیدا می کند. بسیاری از اوقات کارآفرینان توانایی اتخاذ تصمیم های درست، علی رغم سادگی ظاهری شان را ندارند. این امر همیشه برای کارآفرینان و کارشناس های کسب و کار محل بحث بوده است. امروزه پژوهش های روانشاختی دلیل این اشتباهات در تصمیم گیری را مرتبط با کمبود زمان استراحت ارزیابی می کنند. این امر به معنای ضرورت استراحت برای کارمندان و کارآفرینان حتی در صورت تمایل برای اضافه کاری است. 

یکی از نکات مهم در مورد دورکاری مربوط به حضور اغلب مردم در خانه هایشان است. این امر به معنای جا به جایی اندک در داخل منزل و حتی عدم تمایل برای خروج از آن است. شاید این امر در نگاه نخست هیچ ایرادی نداشته باشد، اما در بلندمدت موجب افسردگی افراد خواهد شد. اغلب اوقات کارمندان فعال در حوزه های دورکاری پس از اندکی فعالیت روزانه دیگر کشش ذهنی مناسب را ندارند. این امر به طور ویژه ای در ارتباط با فقدان استراحت و تعطیلات به معنای صرف نظر چند روزه از دغدغه های کاری است. 

2.    امکان بازیابی دغدغه های اصلی کسب و کار

اغلب کسب و کارها در ابتدای شروع به فعالیت شان اهداف و دغدغه های بسیار مهمی را مطرح می کنند. این امر موجب جلب نظر مشتریان در گام های نخست می شود. متاسفانه شمار بالایی از برندها پس از اعلام اهداف و دغدغه های جذاب برای مشتریان در عمل از آنها عدول می کنند. این امر به معنای انحراف در وضعیت کسب و کار برند است. 

بدون تردید هرگونه انحرافی از سوی اهداف اصلی کسب و کار برای مشتریان ناامیدکننده خواهد بود بنابراین مشاهده ریزش سریع مشتریان برند در پی ناتوانی برای ادامه مسیر تعیین شده شان از ابتدای شروع به کار طبیعی خواهد بود. یکی از راهکارهای ساده برای پرهیز از هرگونه انحراف در زمینه مدیریت کسب و کار، به ویژه در دورکاری، استفاده از تعطیلات مختلف است. این امر شاید در نگاه نخست بسیار دشوار باشد، اما پس از مدت زمانی کوتاه با مزیت های تعطیلات در عرصه کسب و کار آشنا خواهید شد. 

وقتی کارآفرینان و کارمندان برای چند روز هیچ دغدغه کاری نداشته باشند، امکان ارزیابی انتقادی وضعیت برند در پایان تعطیلات را خواهند یافت. اغلب اوقات این امر با بررسی پیشینه فعالیت برند و آگاهی از تغییرات خرد صورت می گیرد. کارآفرینان در فعالیت روزانه به دلیل درگیری مداوم با کسب و کار به ندرت انحراف و تغییرات جزئی را متوجه می شوند. این امر مشکلات بسیار زیادی برای هر کسب و کاری به همراه خواهد داشت. نخستین مشکل در این میان مربوط به تبدیل انحراف های کوچک به تغییرات کلی است. این امر باید مدنظر هر کارآفرینی قرار داشته باشد. بهترین راهکار برای آگاهی به موقع از تغییرات در هر کسب و کار نیز شامل تلاش برای استفاده از تعطیلات مناسب و بازاندیشی در شیوه های ساماندهی کسب و کار در قالب انتقادی است. 

3.    بهبود کارایی و سطح تولید به هنگام بازگشت از تعطیلات

اغلب کارآفرینان پس از مدتی فعالیت کاری با خستگی مواجه می شوند. این امر برای بسیاری از کارآفرینان تجربه دردناکی محسوب می شود. نکته مهم در این میان تصمیم گیری برای استفاده از تعطیلاتی کوتاه مدت یا ادامه فعالیت به شیوه جاری است. متاسفانه بسیاری از کارآفرینان به کارشان، حتی در شرایط خستگی، ادامه می دهند. این امر در نگاه نخست میزان تعهد آنها به کسب و کار را نشان می دهد، اما در یک تحلیل دقیق تر بیانگر ترس آنها از هرگونه تغییری است. اگر کسب و کارها و کارآفرینان شان به طور مداوم تغییر نکنند، توان ادامه فعالیت در بازار را نخواهند داشت بنابراین تلاش برای اعمال تغییرات به طور مداوم برای هر کسب و کاری ضروری خواهد بود.

بازگشت از تعطیلات همیشه به معنای خستگی بیشتر نیست. بسیاری از کارآفرینان این فرض عجیب را در مورد تعطیلات در نظر دارند بنابراین دوری از فعالیت کاری موجب کاهش بهره وری و سطح تولید کسب و کار در نگاه بسیاری از مدیران می شود. واقعیت های عرصه کسب و کار با این فرض عجیب و غریب در تضاد است. بر این اساس کارآفرینان پس از طی تعطیلاتی مناسب و تاثیرگذاری امکان فعالیت بهینه را خواهند داشت. دلیل این امر نیاز به استراحت و بازیابی روحیه از سوی کارآفرینان است. شاید در نگاه نخست کار سخت و پشت سر هم برای کارآفرینان همراه با ایده های تازه باشد، اما در دنیای واقعی فشار بالای کاری در نهایت موجب کاهش کیفیت عملکرد افراد می شود. 

اگر در طول دوران تعطیلات به دنبال ادامه فعالیت های کاری نباشیم، به هنگام بازگشت از تعطیلات روحیه ای مضاعف خواهیم داشت. این امر به معنای توانایی تاثیرگذاری بر روی کارهای پیش رو و محیط شرکت همراه با انگیزه‎ای بسیار بیشتر خواهد بود. بسیاری از کارآفرینان پس از تعطیلاتی مناسب حتی ایده های تازه ای برای مدیریت کسب و کار نیز دارند بنابراین برندها باید برای استفاده از ایده های تازه نیز این امر را مدنظر قرار دهند. 

مدیران کسب و کارهای فعال در حوزه دورکاری اغلب اوقات سفرهای کاری را تجربه نمی کنند بنابراین میزان آگاهی آنها از وضعیت دنیای کسب و کار بسیار محدود است. نکته مهم در این میان تلاش برای یادگیری اصول تازه در دنیای کسب و کار با استفاده از موقعیت های سفر و تعطیلات است. این امر میزان آشنایی کارآفرینان با شرایط فعالیت در حوزه های مختلف را بیشتر خواهد کرد. گاهی اوقات کارآفرینان در طول سفر و تعطیلات با ایده های تازه ای برای فعالیت تجاری آشنا می شوند بنابراین شاید حتی پس از یک سفر تعطیلاتی نسبت به تغییر کامل حوزه فعالیت شان نیز اقدام نمایند. 

4.    کاهش نگرانی ها

فشار روانی و نگرانی ها در حوزه بازاریابی برای بسیاری از کارآفرینان بالاست. این امر به معنای ضرورت دست و پنجه نرم کردن با فشار کاری بالا به طور روزانه است. برخی از کارآفرینان در این رابطه مشکلات بسیار زیادی را تجربه می کنند. اگر شما به عنوان یک کارآفرین یا حتی کارمند ساده دورکار مهارت های کاهش استرس را بلد نباشید، انواع بیماری های اعصاب و همچنین حمله های عصبی در انتظارتان خواهد بود. بدون تردید هیچ فردی علاقه مند به مواجهه با بیماری های عصبی در نتیجه فعالیت کاری نیست. 

یکی از راهکارهای مناسب برای پرهیز از فشارهای عصبی بیش از اندازه استفاده از تعطیلات است. شرکت های دارای شمار بالایی از کارمندان و مدیران دورکار باید بیش از سایر کسب و کارها به این نکته توجه داشته باشند. وقتی مدیران و کارمندان در دفتر شرکت و کنار هم مشغول به فعالیت هستند، فشار کاری بسیار کمتری را تجربه خواهند کرد. این امر به معنای امکان مدیریت فشارهای کاری به صورت دسته جمعی است. بدون تردید چنین گزینه ای برای کسب و کارهای دورکار وجود ندارد بنابراین شاید میزان فشار و استرس برای برخی از اعضای چنین شرکت هایی حتی فراتر از حد انتظار شود. 

تعطیلات و سفرهای گوناگون در طول سال به کنترل سطح استرس افراد کمک خواهد کرد. درست به همین خاطر سفر یکی از عناصر مشترک در اغلب فرهنگ های مختلف محسوب می شود. بدون سفر مناسب امکان بازیابی توانایی افراد وجود نخواهد داشت بنابراین باید همیشه نسبت به تعیین زمان های مناسب برای تعطیلات اعضای شرکت توجه داشته باشیم. متاسفانه برخی از برندها حتی در طول تعطیلاتی مرسومی مانند کریسمس نیز از کارمندان شان تقاضای ادامه کار را مطرح می کنند. این امر تاثیر بسیار وحشتناکی بر روی کیفیت فعالیت آنها خواهد داشت بنابراین دست کم باید در بازه های زمانی موردنظر از اقدام کاری بیشتر صرف نظر کرد.

5.    بهبود سطح سلامتی کارمندان

کارمندان در زمینه دورکاری اغلب مشکلات مربوط به سلامت بیشتری را تجربه می کنند. دلیل این امر حضور مداوم در خانه است. وقتی افراد بیشتر وقت شان را در خانه باشند، تمایلی برای مراجعه به پزشک یا انجام دادن معاینه های فصلی را ندارند بنابراین احتمال ابتلا به انواع بیماری یا کسالت های حاد افزایش پیدا می کند. کسب و کارهای دارای دامنه گسترده ای از کارمندان دورکار باید نسبت به سلامت آنها توجه بالایی نشان دهند. این امر یکی از نکات اساسی برای تقویت توانایی کارآفرینان برای تاثیرگذاری بر روی کارمندان و ترغیب شان به سوی عملکرد بهتر خواهد بود. 

برندهای بزرگ اغلب اوقات از پزشک های مجرب برای بررسی وضعیت کارمندان شان استفاده می کنند. بدون تردید این امر در مورد فرآیند دورکاری امکان پذیر نیست بنابراین باید ارزیابی درستی از وضعیت دورکاری و نیاز برای ارتقای سطح سلامت کارمندان داشته باشیم. در غیر این صورت کارمندان مان دچار مشکلات فراوانی در حوزه حفظ سلامت‌شان خواهند شد. 

6.    بهبود وضعیت زندگی شخصی

بسیاری از کارآفرینان و کارمندان در حوزه دورکاری در عمل زندگی شخصی بسیار نامنظمی را تجربه می کنند. بدون تردید دورکاری یکی از ایده های جذاب برای کاهش هزینه های کسب و کار و همچنین رعایت نکات بهداشتی در دوران کروناست، اما نباید موجب ناتوانی کارآفرینان برای پرداختن به زندگی شخصی شان شود. کار مداوم برای ساعت های طولانی در خانه امری رایج است. این امر موجب نارضایتی اغلب دوستان و اعضای خانواده کارآفرینان می شود. بنابراین باید فکری به حال ساعت های کاری طولانی در این حوزه کرد. 

یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش اعتیاد افراد به کار فراوان در دوره دورکاری تعیین محدودیت زمانی است. همچنین تعیین فرصت هایی برای سفر تعطیلاتی نیز دارای اهمیت خواهد بود. این امر موجب بهبود سطح توانایی افراد در زمینه مدیریت زندگی شخصی شان خواهد شد. اغلب کارمندان و کارآفرینان دارای مشکل در زندگی شخصی توانایی فعالیت مناسب در زندگی حرفه ای را نیز ندارند بنابراین باید به ارتباط نزدیک میان این دو حوزه توجه لازم را نشان دهیم. 

7.    تنظیم ساعت خواب

کار بیش از اندازه و بدون محدودیت زمانی مشخص برای بسیاری از کارآفرینان بی نظمی زیادی به همراه دارد. این امر حتی موجب کاهش کیفیت خواب آنها نیز می شود. شاید این امر در نگاه نخست بسیار عجیب باشد، اما کارآفرینان در فرآیند دورکاری بیش از هر زمان دیگری مشغول به فعالیت می شوند. این امر حتی تا نیمه شب ها  نیز ادامه دارد بنابراین کیفیت خواب آنها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از راهکارهای مناسب در این میان تلاش برای تعیین بازه های زمانی برای سفرهای تعطیلاتی یا دست کم صرف نظر از فعالیت کاری به منظور تنظیم ساعت خواب کارآفرینان است. این امر موجب بهبود توانایی کارآفرینان برای مدیریت شرایط کاری خواهد شد.

امروزه کارآفرینان مشکلات بسیار زیادی در زمینه فعالیت دورکاری دارند. این امر موجب بروز چالش های متعدد برای کسب و کارها می شود. هدف اصلی این مقاله نمایش اهمیت تعطیلات و سفرهای گوناگون برای بهبود کیفیت فعالیت افراد در زمینه دورکاری بود. استفاده از نکات مورد بحث در این مقاله شروع مناسبی برای فعالیت در این راستا محسوب می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر