کد خبر 390100

اقتصادآنلاین بررسی کرد؛

ایمنی معدن طبس، جوسازی خبری است؟

وقوع حادثه‌ای دیگر در معدن زغال‌سنگی این بار در طبس در حالی تبدیل به تیتر برخی اخبار شده که بنا به ادعای برخی مسئولان استانداردهای لازم در این معدن رعایت شده بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، یک کارشناس ارشد اقتصاد معدن در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین عنوان کرد: وقوع حادثه در معادن زغالسنگ جزیی از کار است اما بیان این مساله بروز حادثه را توجیه نمی‌کند.

وی با بیان اینکه در مورد ادعای دارنده  پروانه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که ادعای ایمن بودن معدن را مطرح کرده است، عنوان کرد: طبق قانون در حوادث معادن که ناشی از کار است، بررسی و ارائه گزارش بر عهده بازرسان وزارت کار است. اما چطور می شود معدنی، ایمن باشد ولی در فاصله زمانی کوتاه، دو اتفاق تلخ (ماه گذشته قطع پای یک کارگر و فوت دو کارگر ) بیافتد؟

کارشناس معدنی با اشاره به اینکه در همین راستا معادنی متعلق به بخش خصوصی وجود دارد که سالانه 400هزار تن تولید دارد و طی سال‌های فعالیت خود، کوچکترین حادثه ای در آنها به وقوع نپیوسته، تصریح کرد: در بحث معادن زغال‌سنگ، وقتی بلوکی استخراج می‌شود، محدوده بازمانده یا باید پر و یا به صورت کنترل شده تخریب شود و اگر اینکار انجام نشود به صورت غیرارادی محدوده تخریب می شود و ممکن است صدمات بیشتری وارد شود. این اتفاق در حالی افتاده که کارگران در تخریب کنترل شده بودند.

وی ادامه داد: پروانه معدن بلوک 4 زغال‌سنگ طبس، متعلق به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که طبعا بازوی اجرایی ایمیدرو می باشد. در چنین مواقعی دارنده پروانه باید پاسخگو باشد و تامین و نظارت بر ایمنی معدن بر عهده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی بوده و نهایتا صاحبان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و اداره کار نیز باید پیگیر ایمنی معدن می شدند.

کارشناس ارشد اقتصاد معدن با تاکید بر اینکه هر حادثه ای مخصوصا حوادث معدن ناشی از عدم رعایت ایمنی است، عنوان کرد: تا جایی که من هم می دانم کارگرانی که فوت شدند با تجربه و آموزش دیده بودند. ولی در قبال آموزش های ایمنی به کارگران معدن گواهی نامه فنی و حرفه ای داده نمی شود.

وی افزود: نکته جالب توجه در معدن طبس، این است که این معدن هنوز جنبه تولیدی بالایی نداشته و بیشتر در حال احداث بوده است. پیمانکار پروژه شرکت سامان کاوش در حوزه زغالسنگ هیچ رزومه و فعالیتی نداشته و بیشتر در حوزه پتروشیمی فعال بوده است و ایمیدرو این معدن مهم را به شرکتی واگذار کرده که هیچ تجربه ای در این خصوص نداشته است.

وی در پایان اضافه کرد: در مورد بیمه کارگران نیز باید این را عنوان کنم که کارفرما برای اینکه شاکی خصوصی نداشته باشد، سعی در رضایت آنها خواهد داشت و بر اساس تعیین میزان مقصر بودن در اتفاق، میزان خسارت مشخص می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر