بهترین روش برای کاهش فشار خون را بشناسید

ورزش به کاهش فشار خون کمک می‌کند، اما اکثر توصیه‌های ورزشی برای افراد مبتلا به پُرفشاری خون شامل پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه سواری است. اکنون نتایج یک پژوهش مهم می‌گوید ورزش‌های قدرتی بیشتر از ورزش‌های هوازی باعث کاهش فشار خون می‌شوند.

بهترین روش برای کاهش فشار خون را بشناسید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سلامت نیوز، یک مطالعه نشان می دهد که تمرینات قدرتی مانند اسکات روی دیوار یا نگه داشتن وضعیت پلانک یکی از بهترین راه ها برای کاهش فشار خون است.

به نقل از بی بی سی، به گفته محققان بریتانیایی، راهنمایی‌های فعلی که عمدتاً بر پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری تمرکز دارد، باید به‌روزرسانی شود.

تجزیه و تحلیلی که در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد، از آزمایش‌هایی که شامل 16 هزار نفر بود، نشان داد که تمام ورزش‌ها فشار خون بالا را کاهش می‌دهند.اما اسکات روی دیوار و پلانکینگ منجر به سقوط بزرگتر از ورزش هوازی شد.

این تمرینات ایزومتریک برای ایجاد قدرت بدون حرکت عضلات یا مفاصل طراحی شده اند.

حالت پلانک، که شبیه پرس آپ است، با آرنج ها مستقیماً زیر شانه ها، پاها درازتر از پشت، شکم را تقویت می کند.

بهترین روش برای کاهش فشار خون را بشناسید

اسکات دیواری شامل قرار دادن پاها در فاصله 2 فوتی (60 سانتی متری) از دیوار و لغزش پشت آن به سمت پایین است تا جایی که ران ها موازی با زمین شوند.

مشخص شده در میان‌ آنها ورزش‌های ایزومتریک مانند انجام حرکت پلانک و اسکوات به دیوار بیشتر از بقیه به کاهش فشار خون کمک می‌کنند. در تمرین‌های ایزومتریک برای تقویت عضلات از اعمال نیرو علیه یک مقاومت ثابت مانند دیوار استفاده می‌شود و خود بدن بدون حرکت است.

بهترین روش برای کاهش فشار خون را بشناسید

همانطور که مشاهده می‌کنید، تاثیر ورزش‌های ایزومتریک بسیار بیشتر از دیگر انواع بوده. البته ممکن است این کاهش فشار خون به نظر زیاد نیاید اما همین میزان کاهش هم سبب کاهش ریسک سکته مغزی و قلبی خواهد شد.

به طور کلی فراموش نکنید میزان توصیه شده برای ورزش به مدت حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط و یا ۷۵ دقیقه ورزش با شدت بالا است. ضمنا توصیه می‌شود دو جلسه در هفته به طور ویژه به تمرین‌های قدرتی با وزنه اختصاص پیدا کند.

درمان فشار خون اغلب با دارو است، اما به بیماران توصیه می‌شود که تغذیه سالم، کاهش مصرف الکل، ترک سیگار و ورزش منظم داشته باشند.به افراد بالای 40 سال توصیه می شود که هر پنج سال یک بار فشار خون خود را چک کنند.

طبق این مطالعه، فشار خون زیر 130/85 میلی‌متر جیوه سالم است در حالی که بیش از 140/90 میلی‌متر جیوه بالا است.

عدد بالاتر برابر با فشار خون در شریان ها در هنگام ضربان قلب است که به عنوان فشار خون سیستولیک شناخته می شود.

عدد پایین تر فشار بین ضربان است و به عنوان فشار خون دیاستولیک شناخته می شود.

دستورالعمل های فعلی بریتانیا می گوید که بزرگسالان باید حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته یا 75 دقیقه فعالیت شدید، به علاوه دو بار در هفته ورزش های تقویت کننده عضلات را انجام دهند.

علاوه بر این، دکتر دریسکول می گوید که آنها باید دو دقیقه اسکات روی دیوار یا نگه داشتن وضعیت پلانک را چهار بار با دو دقیقه استراحت بین آنها، سه بار در هفته در نظر بگیرند.

جوآن ویتمور، پرستار ارشد قلب در BHF می‌گوید: «ما می‌دانیم کسانی که ورزش می‌کنند و از آن لذت می‌برند، تمایل دارند برای مدت طولانی‌تری ادامه دهند و این امر کلیدی برای حفظ فشار خون پایین است.

او همچنین به تغییرات دیگری در شیوه زندگی اشاره کرد که می تواند کمک کند، مانند کاهش نمک، حفظ وزن مناسب و ادامه مصرف هر گونه داروی تجویز شده.

به هر کسی که در مورد فشار خون خود نگران است توصیه می شود که از پزشک عمومی خود بخواهد که آن را بررسی کند و در مورد نوع ورزش مناسب با شرایط شما بپرسد.

منبع: سلامت نیوز
ارسال نظر
ارسال نظر