ورزش، ریزش مو را نیز درمان می کند؟

ریزش مو دغدغه ایی شایع در بین خانمها و اقایان اسـت این امر بستگی بـه عوامل مختلف از جمله ارثی ؛ ژنتیکی و محیطی میتواند باشد پیشگیری از ریزش مو و کاهش آن روشها و راه های‌ بسیاری دارد یکی از راه های‌ قطعی ریزش و کاهش ریزش ورزش کردن اسـت با سایت تالاب همراه باشید تا بـه این موضوع کامل تر بپردازیم .

ورزش، ریزش مو را نیز درمان می کند؟

برای درمان ریزش موهاتون، این ورزش عالیه !!

به گزارش اقتصاد آنلاین، طبق مطالعات انجام شده، تقریباً دو سوم مردان در سن 35 سالگی ریزش مو را تجربه می‌کنند. طیف وسیعی از درمان ها از جمله درمان های‌ دارویی و آرایشی در معرض اسـت تا این افراد بتوانند فولیکول های‌ موی خودرا برای رشد بیشتر تحریک کنند کـه البته ورزش و تغذیه هم نقش مهمی در کاهش ریزش موی آنها دارد.

کمبود مواد مغذی در بدن مخصوصاً کمبود آهن و دیگر مواد مغذی می‌تواند عاملی برای ریزش مو مخصوصاً در مردان باشد. محققان بـه این نتیجه رسیده اند درمان ریزش مو زمانی جواب می‌دهد کـه کمبود آهن در بدن وجود نداشته باشد و فرد دچار کم خونی نباشد.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد کـه فعالیت فیزیکی و ورزش، عاملی برای پیشگیری از ریزش مو اسـت اما سوال اینجاست کـه بهترین ورزش برای پیش گیری از ریزش مو کدام اسـت؟ شـما باید سعی کنید در روتین زندگی خود همیشه تمرین های‌ ورزشی را جای بدهید تا مو های‌ پرپشت تر و سالم تری داشته باشید اما قطعا بعضی از ورزش ها هستند کـه اثربخشی بیشتری دارند کـه دراین قسمت از بهداشت و سلامت سایت تالاب با انها آشنا خواهید شد.

با ورزش جریان خون خود را افزایش دهید !

افزایش جریان خون در پوست سر میتواند عاملی برای کاهش ریزش مو و رشد بیشتر موها باشد. مطالعه ای درسال 2001 بـه این نتیجه رسیده اسـت کـه رگ های‌ خونی عامل اصلی و کلیدی رشد مو های ضخیم هستند و فعالیت فیزیکی کـه بـه شـما کمک کند و جریان خون را در پوست سر افزایش دهید، یقیناً عاملی موثر برای جلوگیری از ریزش مو اسـت.

از طرف دیگر تمرین های‌ ایروبیک قوی با سرعت بالا و دفعات زیاد یا تمرین هایی کـه همراه با وزنه هستند، می‌توانند سرعت ریزش مو را کاهش دهند و عاملی برای پرپشتی موها در مردان و زنان باشند.

ریزش مو

البته گاهی اوقات تمرینات بیش از حد شدید ممکن اسـت نتیجه عکس داشته باشد زیرا عامل ترشح ماده ای بـه نام DHT میشود کـه خودش عامل ریزش مو اسـت اما تمرینات کاردیو باعث کاهش سطح این ماده در جریان خون خواهد شد. پس تمرین با وزنه می‌تواند راهی برای پیشگیری از ریزش مو باشد.

توصیه ما بـه مردانی کـه تمرکزشان در باشگاه روی کار با وزنه اسـت، این اسـت کـه روی تعداد تمرین ها و وزنه هایی کـه استفاده می‌کنند، تمرکز بیشتری داشته باشند ودر کنار آن تمرینات ایروبیک انجام دهند تا جریان خون بیشتری در بدن شان جریان داشته باشد. بـه همین دلیل اسـت کـه پیاده روی، دویدن، و دوچرخه سواری یک نوع عالی از تمرینات کاردیو بوده کـه می‌تواند جریان خون را افزایش داده و باعث پرپشتی موها شود.

 کاردیو  ورزشی که با کاهش سطح کورتیزول ریزش موهایتان  را کم خواهد کرد

اضطراب و استرس سطح هورمون کورتیزول در بدن را بالا می‌برد کـه عاملی برای نوسانات هورمونی و افزایش سرعت کچلی در مردان اسـت. مطالعات سال 2015 بـه این نتیجه رسیده اند مردانی کـه مخصوصاً در سنین بالا ورزش های‌ کاردیو را انجام میدهند، 42 درصد کورتیزول کمتری در طول روز ترشح می‌کنند. بـه عبارت دیگر افزایش ورزش های‌ کاردیو سطح کورتیزول را کاهش میدهد کـه باعث کاهش ریزش مو میشود.

با ورزش  سطح استرس و ریزش موی خود را کاهش دهید!

همان طور کـه بالاتر هم اشاره کردیم، هر نوع ورزشی کـه انجام دهید، عاملی برای پیشگیری از ریزش موی شـما خواهد بود زیرا فعالیت فیزیکی بـه طور طبیعی در هر نوعی کـه باشد، از کچلی جلوگیری میکند. علت آن هم این اسـت کـه عامل از بین بردن استرس اسـت.

زمانی کـه ما در شرایط استرس زا قرار می‌گیریم، یقیناً با ریزش بیشتر موهای مان مواجه می‌شویم و شاید خودمان هم شروع بـه کندن مو های سر کنیم. تلوژن افلوویوم وضعیتی در بدن اسـت کـه هنگام استرس بـه فولیکول های‌ مو فشار وارد می‌کند و آنرا در مرحله استراحت نگه می دارد و ریزش آنرا افزایش می‌دهد.

کمک ورزش به سلامتی مو و کاهش ریزش آن

پس باید بدانید کـه استرس، نقش مخربی برای زیبایی مو های تان دارد و باعث ریزش بیشتر انها می‌شود و فعالیت فیزیکی میتواند از این استرس پیش گیری کرده و برای کاهش سرعت ریزش موها موثر و مفید باشد.

همچنین ورزش باعث تولید ماده ای بـه نام اندورفین می‌شود. اندورفین ماده شیمیایی در مغز اسـت کـه شبیه بـه یک مسکن طبیعی عمل می‌کند، توانایی خواب را التیام می بخشد و باعث استرس می‌شود.

کمک ورزش به سلامتی مو و کاهش ریزش آن

محققان بـه این نتیجه رسیدند کـه انجام فعالیت های‌ ایروبیک بـه طور منظم سطح کلی تنش و اضطراب را می کاهد، روحیه شـما را التیام می بخشد، خوابتان را باکیفیت میکند و اعتماد بـه نفستان را افزایش میدهد. حتی پنج دقیقه طناب نیز می‌تواند عاملی برای تحریکِ ترشح مواد ضد استرس در بدن باشد. پس تمرینات ورزشی بـه طور منظم راهی برای افزایش رشد مو های سالم و کاهش استرس و پیشگیری از ریزش مو اسـت.

ورزش بیش از حد و نتیجه ای بر عکس برای ریزش مو !

ورزش بیش از حد شدید و سنگین، شاید خودش عاملی برای ریزش مو شود. هنگامی کـه بـه بدن از فشار زیادی وارد کنید، مو ها سعی می‌کنند بـه حالت استراحت دائمی بروند و کم کم شروع بـه ریزش می‌کنند و ریزش موی سنگینی را تجربه خواهید کرد بنابر این حواس تان را جمع کنید. ورزش شـما باید بـه گونه ای باشد کـه عامل ریزش مو نشود.

همچنین بعد از دویدن، از قرار گرفتن در محیط با دمای بالا یا گرفتن دوش آب داغ بـه شدت خودداری کنید زیرا خود عاملی برای ریزش مو اسـت. همچنین از روغن های‌ طبیعی روی پوست سر استفاده کنید کـه هم جریان خون را افزایش می‌دهد و هم التهابات و خشکی را می کاهد.

 

منبع: تالاب
ارسال نظر
ارسال نظر