تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

چطور بویایی و چشایی با ابتلا به کرونا مختل می شود؟

از زمان شروع پاندمی کرونا، روز به روز علائم جدیدی شناخته می شود و یکی از رایج ترین علائم از دست دادن بویایی است که سوالاتی را در ذهن انسان ها به‌وجود می آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ از زمانی که این پاندمی شروع شده است، یکی از رایج ترین و عجیب ترین علائم این بود که افراد بعد از ابتلا به کرونا حس بویایی و چشایی خود را از دست می‌ دهند. شاید برای بسیاری از افراد این اولین سرنخ از ابتلا به کرونا باشد‌‌. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا چنین اتفاقی رخ می‌ دهد اما مطالعات جدید در این مورد انجام شده است و ژن‌ های افراد را بررسی کرده تا بتوانند به نتایج مهمی دست پیدا کنند که در این بخش از بهداشت و سلامت به آن اشاره شده است.

اختلال بویایی و چشایی چیست؟

با مطالعاتی که روی افراد انجام شده به این نتیجه رسیده اند که آنها بعد از ابتلا به کرونا دچار اختلالات می‌ شوند؛ یعنی ممکن است غذا را بدون مزه یا بدمزه احساس کنند. از دست دادن حس بویایی و چشایی جزء علائم رایج هستند که در مراحل اول هم اتفاق می افتند؛ یعنی ممکن است طعم شیرینی، ترشی، تلخی و شوری احساس نشود و یا در بعضی از موارد فرد مدام در حال تجربه بوی بد یا طعم ناخوشایند باشد.

مطالعات دو مورد ژن درگیر شده را در خانم ها بررسی کرده است. در مطالعه گسترده‌ای که انجام شد، محققان در کمپانی ژنومیک 70 هزار نفر را مورد بررسی قرار دادند که کرونای آن ها مثبت بود.

68 درصد آنها حس بویایی و چشایی نداشتند؛ سپس اطلاعات ژنتیکی آنها با افرادی که حس بویایی داشتند، تطابق پیدا کرد و مطمئن شدند که یک ناحیه در ژنوم بین دو مورد ژن که مربوط به این حس ها است، دچار مشکل و تغییر شده است. هر دو ژن بافت مربوط به بینی و بویایی را داشتند اما تغییرات ژنتیکی در آن ها رخ داده بود.

محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا این دو ژن دستخوش تغییر قرار می‌ گیرند اما سلول های بینی و توانایی آن ها برای تحمل در برابر ویروس هم مورد بررسی قرار گرفته اند و مطالعات نشان داده که آنها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

تفاوت اثر کرونا روی حس بویایی و چشایی زنان و مردان

خانم‌ ها نسبت به مردان 11 درصد احتمال بیشتری برای از دست دادن حس بویایی و چشایی دارند. 73 درصد آن ها که بین سن 26 تا 35 سال هستند، ممکن است این مشکل را داشته باشند.

خانم ها در کشورهای آسیایی بیشترین احتمال را برای ابتلا دارند و همه این ها توسط مطالعات گسترده به اثبات رسیده است.

کرونا چگونه حس بویایی و چشایی را مختل می‌ کند؟

اینکه افراد مبتلا به کرونا چگونه دچار اختلال در این حس ها می شوند، هنوز پاسخ دقیق و مشخصی ندارد اما اطلاعات نشان می‌ دهد بعضی سلول ها هستند که بیشتر در معرض ویروس قرار می گیرند و همین باعث مرگ نورون های موجود در آن ها می شود اما هنوز مشخص نیست که چرا و چه زمانی اتفاق می افتد و در چه افرادی بیشتر رخ می دهد.

چگونه از سلامت خودمان محافظت کنیم؟

پزشکان فقط واکسن زدن را توصیه نمی کنند، بلکه حتماً پیشنهاد می کنند که در این دوران قوانین را رعایت کنید. فرقی ندارد که کجا زندگی می کنید و چه واکسنی تزریق کرده اید، در نهایت باید دوزهای واکسن خود را تکمیل کنید.

از ماسک های n95 استفاده کنید، به سفر نروید، فاصله‌ گذاری اجتماعی را رعایت کنید، از مناطق شلوغ دوری کنید و تا جایی که می‌ توانید بهداشت فردی خود را رعایت کنید.

منبع: نمناک
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها