کد خبر 560542

اقتصاد آنلاین گزارش می دهد؛

۹ خاصیت روغن اکالیپتوس که از آن بی‌ خبرید

اکالیپتوس نوعی درخت با برگ‌های بیضی‌شکل است که از گیاهان بومی استرالیا بشمار می‌آید. امروزه در سراسر جهان این گیاه پرورش داده می‌شود. روغن اکالیپتوس که از خشک‌کردن، خرد کردن و سپس تقطیر برگ‌های آن به دست می‌آید، خواص دارویی چشمگیری دارد. در ادامه به برخی از خواص آن می‌پردازیم:

تسکین سرفه 

به گزارش اقتصادآنلاین، سال‌هاست که روغن اوکالیپتوس برای تسکین سرفه استفاده می‌شود. امروزه در برخی دارو‌های گیاهی سرفه، از روغن اکالیپتوس به‌عنوان ماده اصلی استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، Vicks VapoRub (نوعی داروی سرفه) حاوی ۱.۲ درصد روغن اکالیپتوس به همراه سایر ترکیبات تسکین‌دهندة سرفه است. همچنین مالیدن این روغن روی سینه و گلو برای تسکین سرفه ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا بسیار رایج است. 

درمان-سرفه-های-شدید-با-طب-سنتی

از بین برنده عفونت ریوی

اگر سرفه‌های خشک می‌کنید، روغن اکالیپتوس می‌تواند کمکتان کند. این روغن علاوه بر تسکین سرفه، کمک می‌کند که مخاط جمع شده در قفسة سینه راحت‌تر دفع شود. برای این کار کافی است از بخور برگ‌های اکالیپتوس و یا روغن آن استنشاق کنید. همچنین مالیدن روغن آن روی سینه می‌تواند به این کار کمک کند. 

دافع حشرات

پشه‌ها و دیگر حشرات گزنده حامل بیماری‌هایی هستند که می‌توانند برای سلامتی ما خطرناک باشند. بهترین دفاع ما، اجتناب از گزیدن آن‌ها است. اسپری‌های DEET که از بهترین دفع‌کننده‌های حشرات هستند، از مواد شیمیایی قوی تولید می‌شوند. 

تولید‌کنندگان توانستند جایگزین مناسبی برای این اسپری‌های شیمیایی برای کسانی که نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، پیدا کنند. این اسپری‌های جایگزین که با مارک‌هایی مانند Repel و Off! روانه بازار شدند حاوی ترکیباتی از جمله روغن اکالیپتوس و لیمو هستند. 

التیام زخم‌ها

بومیان استرالیا از برگ‌های اکالیپتوس برای درمان زخم و جلوگیری از عفونت استفاده می‌کردند. امروزه نیز برخی، از روغن رقیق‌شدة اکالیپتوس، برای درمان التهاب و ترمیم پوست استفاده می‌کنند. شما می‌توانید کرم‌ها یا پماد‌های حاوی روغن اکالیپتوس را از داروخانه‌ها خریداری کنید. این محصولات می‌توانند در درمان سوختگی‌های جزئی یا سایر جراحات قابل‌درمان در خانه استفاده شوند. 

روغن اکالیپتوس

نفسی راحت با اکالیپتوس

اگر شما دچار بیماری‌های تنفسی مانند سینوزیت و یا آسم هستید، روغن اکالیپتوس می‌تواند کمکتان کند. بخور روغن اکالیپتوس نه‌تنها می‌تواند مخاط را کاهش دهد، بلکه به شل شدن آن کمک می‌کند تا بتوانید آن را سرفه کنید. 

البته اگر می‌خواهید برای درمان آسم از اکالیپتوس استفاده کنید، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. چون در برخی افراد که به اکالیپتوس حساسیت دارند، استفاده از آن می‌تواند حالشان را بدتر کند. 

کنترل قند خون

برخی از محققان معتقدند که روغن اکالیپتوس برای درمان دیابت مؤثر است، البته صحت این موضوع هنوز ثابت شده نیست. برای همین بهتر است بااحتیاط و با مشورت پزشک از آن استفاده کنید. 

درمان سرماخوردگی و تب‌خال

خاصیت ضدالتهابی اکالیپتوس می‌تواند علائم تب‌خال را کاهش دهد. استفاده از روغن اکالیپتوس روی تب‌خال می‌تواند درد را کاهش داده و روند بهبود را تسریع بخشد. اگر به لیبل دارو‌های سرماخوردگی و تب‌خال دقت کنید، می‌توانید در ترکیبات برخی از آن‌ها، نام اکالیپتوس را مشاهده کنید. 

بهداشت دهان با اکالیپتوس

اگر دقت کنید، آدامس‌های نعنا و اکالیپتوس نسبت به سایر طعم‌ها فروش بیشتری دارند. اکالیپتوس به دلیل خاصیت ضدباکتریایی که دارد، میکروب‌های دهان را از بین برده و از بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند. برای همین است که برخی از دهان‌شویه‌ها و خمیردندان‌ها حاوی اسانس اکالیپتوس هستند. همچنین محصولات حاوی اکالیپتوس با حمله به باکتری‌ها، از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند. 

روغن اکالیپتوس

تسکین درد مفاصل

تحقیقات نشان می‌دهد که روغن اکالیپتوس می‌تواند درد مفاصل را تسکین دهد. در واقع، بسیاری از کرم‌ها و پماد‌های بدون نسخه رایج که برای تسکین درد بیماری‌هایی مانند آرتروز و آرتریت روماتوئید استفاده می‌شوند، حاوی اسانس این گیاه هستند. 

روغن اکالیپتوس به کاهش درد و التهاب ناشی از بسیاری بیماری‌ها کمک می‌کند. این روغن می‌تواند برای افرادی که کمردرد، درد‌های مفصلی یا عضلانی دارند، مفید باشد. دررابطه‌با اینکه آیا روغن اکالیپتوس به درمان شما کمک می‌کند یا نه، حتماً با پزشکتان مشورت کنید. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر