کد خبر 559434

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

۷ ضرر سرکه سیب که نمی‌دانید!

مصرف متوسط سرکه سیب، این ماده مقوی سالم، فواید زیادی برای سلامتی دارد با این حال، استفاده بیش از حد آن می‌تواند برخی از عوارض جانبی مانند مشکلات گوارشی، کاهش سطح پتاسیم (هیپوکالمی) و پوسیدگی دندان را ایجاد کند.

اقتصاد آنلاین - فرناز خیابانی؛  سرکه سیب از سیب‌های تخمیر شده استخراج می‌شود. این ماده غذایی در بسیاری از سس‌ها و مواد نگهدارنده غذایی محبوب موجود است. در  ادامه اطلاعات بیشتری درباره آسیب‌های استفاده دائمی و بیش از اندازه از سرکه سیب در رژیم غذایی روزانه در اختیار شما قرار خواهد گرفت؛

1. باعث مشکلات گوارشی می‌شود

مصرف زیاد سرکه سیب، مشکلات گوارشی ایجاد و روند جذب غذا را در جریان خون کند می‌کند. مطالعات انجام شده توسط دانشگاه لوند نشان داد که سرکه سیب میزان تخلیه معده را به تاخیر می‌اندازد . اگرچه این می‌تواند در برخی موارد مفید باشد اما در برخی افراد باعث ناراحتی گوارشی می‌شود.

افزایش مصرف سرکه سیب همچنین علائم گاستروپارزی را بدتر می‌کند، که یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت نوع یک می‌باشد. 

سرکه سیب به کاهش اشتها کمک کند. یک مطالعه نشان می‌دهد که سرکه سیب اشتها آور است و احساس سیری را افزایش می‌دهد و منجر به کاهش طبیعی مصرف غذا می‌شود. اگرچه این می‌تواند برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند مفید باشد ، اما سرکه همچنین می‌تواند حالت تهوع بدی را ایجاد کند.

سرکه سیب

2. باعث هیپوکالمی می‌شود

شواهد حکایت از آن دارد که استفاده زیاد از سرکه سیب سطح پتاسیم را در بدن کاهش می‌دهد. همچنین تراکم مواد معدنی استخوان را کاهش می‌دهد که به نوبه خود باعث شکنندگی استخوان ها می‌شود. بنابراین، افراد مبتلا به پوکی استخوان مجبور شدند  مصرف سرکه سیب را کاهش داده یا از آن اجتناب کنند.

یک مورد هیپوکالمی در زن 28 ساله‌ای مشاهده شد که به طور مرتب 250 میلی لیتر ACV به مدت 6 سال مصرف کرده بود.

سرکه سیب

3. باعث پوسیدگی دندان می‌شود

اسیدیته بالای سرکه سیب رقیق نشده در صورت مصرف زیاد می‌تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. سرکه علاوه بر زرد کردن دندان‌ها، حساسیت دندان شما را نیز افزایش می‌دهد.

یک مطالعه بیان می‌کند که سرکه سیب پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. در مطالعه دیگری، موردی از دختران 15 ساله مشاهده شد که به دنبال مصرف روزانه سرکه سیب دچار فرسایش دندان شده بودند .

سرکه سیب

4. باعث سوختگی گلو می‌شود

افزایش مصرف سرکه سیب باعث سوختگی گلو می‌شود. بسیاری از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده بیش از حد خوراکی از سرکه سیب در نهایت می‌تواند منجر به سوزش گلو شود. اسید استیک موجود در سرکه می‌تواند علت اصلی آن باشد.

مطالعه انجام شده توسط دانشگاه آرکانزاس نشان داد که قرص سرکه سیب نیز منجر به آسیب مری می‌شود. این یک ماده سوزاننده قوی است و خوردن تصادفی سرکه منجر به ضایعات مری در کودکان می‌شود .

5. باعث سوختگی پوست می‌شود

خاصیت اسیدی قوی سرکه سیب باعث سوختگی پوست می‌شود. استفاده مستقیم از سرکه سیب بر روی پوست می‌تواند باعث سوختگی و سوزش شود، به خصوص اگر سرکه رقیق نشده باشد.

در یک مطالعه ، یک دختر 14 ساله پس از استفاده از چند قطره سرکه سیب برای از بین بردن دو خال روی بینی خود دچار سوختگی شد. چندین مطالعه دیگر نیز وجود دارد که نشان می‌دهد سرکه سیب باعث سوختگی پوست می‌شود.

سرکه سیب

6. ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد

اطلاعات کافی در این زمینه موجود نیست. سرکه سیب از آنجا که اسیدی است ، به راحتی با برخی از داروها از جمله ملین‌ها و دیورتیک‌ها واکنش نشان می‌دهد.

سرکه سیب می‌تواند تأثیر مستقیمی بر سطح انسولین و قند خون داشته باشد. مصرف آن همراه با فشار خون و داروهای دیابت باعث آسیب می‌شود. با این حال ، برای دستیابی به نتایج بیشتر ، مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. اگر از هر دارویی استفاده می‌کنید قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود مشورت کنید.

سرکه سیب

7. باعث پایین آمدن سطح قند خون می‌شود

استفاده زیاد از سرکه سیب سطح قند خون را کاهش می‌دهد. سرکه دارای اثر ضد قند خون است. با این حال ، مصرف آن همراه با داروهای دیابت باعث می‌شود سطح قند خون شما را بسیار پایین بیاورد. در صورت عدم درمان منجر به بیهوشی و حتی کما می‌شود. 

سرکه سیب برای زنان باردار/شیرده و کسانی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند نیز توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است عوارضی ایجاد کند.

اینها عوارض جانبی بالقوه سرکه سیب است. اکثر این موارد نیاز به تحقیقات بیشتری دارد تا به طور کامل تأیید شود. با این حال ، این بدان معنا نیست که شخص باید به طور کامل از مصرف بیش از حد آن اجتناب کند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سعید مهرافروز
  ۵ ۴

  کدام داروی شیمیایی عوارض نداره

 • مهدی
  ۳ ۱

  این عبارت ( که نمیدانید) هم بدجوری مد شده که خیلی رو اعصابه.

 • محمد
  ۷ ۲

  با سلام ..سرکه سیب اگر مرغوب باشد و باندازه و درست مصرف شود خواص بسیار زیادی هم دارد

 • علی حجازی
  ۸ ۳

  سلام..کتاب اسرار سرکه سیب نوشته دکتر جرویس آمریکایی رو مطالعه کن و احادیث متعدد درباره سرکه رو بخون....بعدش بیا حرف بزن

 • یاسین
  ۲ ۲

  باسلام
  طبیعتا هرچیزی که غیراصولی مصرف شود و در مصرفش زیاده روی شود مضرات زیادی دارد، حتی دارو هم اگر بدون تجویز پزشک و خودسرانه مصرف شود مضر و چه بسا کشنده باشد، در آب و غذاهم اگر زیادروی کنیم مضر و کشنده است

 • ناشناس
  ۴ ۲

  هرچی باشه بهتراز داروهای شیمیایی آدم کشه

 • سعید
  ۴ ۲

  کلا اطلاعات اشتباه و نادرست اعلام فرمودید سرکه سیب هیچ گونه عوارضی ندارد بلکه بر عکس بسیار هم مفید است

 • هم
  ۳ ۲

  بابا تو را خدا بس کنید قدیم این حرفا نبود بیماری هم نبودعمر بیشتر هم بود خودپژوهشگرا هم مانده چه به مردم بگن هیچ چیز را خدا بدون فایده نیافریده

  • ناشناس
   ۲ ۱

   قدیما متوسط عمر ۵۰ بود، علت مرگ نامشخص. علت خیلی بیماریها نامعلوم

 • منیژه
  ۵ ۰

  سلام دوستان، من مدتی سرکه سیب مصرف کردم .واقعیتش دندونام زرد شد .دندان درد گرفتم. البته لثه هام درد می کرد .معده من هم دچار مشکل شد .اینم بگم سرکه ای ‌که من استفاده می کردم سرکه خالص خانگی بود .خیلی تند بود . کمی زیاده روی کردم .ولی خب قند خونم پایین اومد .بسیاراحساس سبکی داشتم .هر چیز اندازه اش خوبه

  • ناشناس
   ۱ ۰

   اصولا استفاده از سرکه و گیاهان دارویی برای درمان بیماریهای حاد موثر است ولی برای بیماریهای مزمن کارساز نیست مگر اینکه از مکمل آن استفاده شود که روش طرز استفاده را متخصص میداند

 • معصومه غنی
  ۳ ۰

  کلا داروهای عطاری برا پیشگیری خوبه ولی درمان نمیکنه من سنگ کیسه صفرا داشتم‌دو سال با عطاری درمان کردم بهتر میشد ولی خوب نشد و تازه کبدم رو هم درگیر کرد

 • خلیل علیزاده
  ۳ ۰

  هر چیزی کمش داروست، متوسط‌ غذا و زیادش سم است...

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام هرچیز خوب که بیش از حد استفاده بشه ضرره نیاز به ذکر نیست (سرکه سیب خیلی عالیست) فقط میخوان فکر ملت رو بهم بریزن

 • ناشناس
  ۰ ۱

  هر چی تو ایران کاربرد داره وخوبه‌ میکوبنش‌ چلو کباب اصل هم زیاد بخوری حالت به هم میخوره شاس

 • عبداله
  ۰ ۱

  خیلی متن بی مزه ای بود هر چیزی زیاد مصرف بشه مضره پس مقاله تون به درد خودتون می خوره

 • م
  ۰ ۱

  هر چیزی رو شما بگی مصرف زیادش ضرر داره حتی شیر و گوشت و میوه و سبزی و حتی حرف زدن یادی . سرکه سیب درمان است و به اندازه باید مصرف شود .