کد خبر 558903

۳عامل مهم که خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد

یک مطالعه پزشکی تازه، ۳دلیل مرتبط با شیوه زندگی را بررسی کرده که خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.

به گزارش روافد نیوز، برآورد‌ها نشان می‌دهد که از هر ۱۴ نفر بالای ۶۵ سال یک نفر مبتلا به زوال عقل است و این درصد در افراد بالای هشتاد سال، تقریباً از هر شش نفر به یک نفر می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علم هنوز روش یا درمانی برای جلوگیری از زوال عقل کشف نکرده است، اما دانشمندان هنوز در تلاش برای رمزگشایی این بیماری هستند.

یک مطالعه علمی منتشر شده در مجله Neurology سه عادت را که در افزایش خطر ابتلا به زوال عقل نقش دارند، مشخص کرده است.

این مطالعه که شامل ۴۱۶۴ نفر با میانگین سنی ۵۹ سال بوده، نشان داد که این سه عامل میزان اختلالات شناختی، کاهش قدرت حافظه و نشانه‌های کوچک شدن مغز را افزایش می‌دهند.

شرکت کنندگان در این آزمون از حافظه و سایر مهارت‌های تفکر مانند سرعت پردازش اطلاعات و توجه استفاده کردند.

به گزارش روزنامه انگلیسی "اکسپرس"، این مطالعه با شناسایی سه عامل شیوه زندگی که خطر زوال عقل و کاهش شناختی را افزایش می‌دهد، به پایان رسید.

سیگار کشیدن در رأس این عوامل قرار گرفت، که مطابق با ارقام اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی است، که نشان می‌دهد افراد سیگاری ۴۵ درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری دچار زوال عقل می‌شوند.

علاوه بر سیگار کشیدن نشان، رژیم‌های غذایی سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس باعث کاهش شناختی و خطر ابتلا به زوال عقل می‌شوند.

این مطالعه نشان داد که تغذیه مناسب و ورزش می‌تواند بر تشکیل سلول‌های عصبی در هیپوکامپ تأثیر بگذارد، یک چین کوچک در مغز که در زیر هر یک از لوب‌های گیجگاهی قرار دارد و نقش مهمی در شکل گیری خاطرات ایفا می‌کند.

این مطالعه در مورد عامل فشار خون بالا، به ویژه در میانسالی هشدار داد، زیرا این عامل در زوال عقل نقش دارد.

فشار زیاد باعث آسیب و تنگ شدن رگ‌های خونی در مغز می‌شود و احتمال پارگی یا انسداد را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر