کد خبر 558701

تاثیر رنگ ها بر زندگی و ذهن انسان

عبدالهی مقدم گغت: تاثیر استفاده از رنگ‌های گوناگون توسط افراد عادی و آنانی که دارای اختلالات روانی هستند مختلف است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران ،نیره سادات عبداللهی مقدم روانشناس بالینی و عضو سازمان نظام روان کشور ، در خصوص تاثیر استفاده از رنگ‌های گوناگون بر روند بیماری‌های روانی، اظهار کرد: تاثیر استفاده از رنگ‌ها برای افراد، گروه­‌های سنی و جنسیت‌ها متفاوت است. همچنین مختلف بودن رنگ‌های مورد استفاده در هر محیط بر هر فردی، تاثیر متفاوتی دارد.

او ادامه داد: نوجوانان تا سنین جوانی به دلیل مسائل فرهنگی، خانوادگی و شخصی گرایش بیشتری به استفاده از رنگ‌های تیره دارند. کودک از ابتدا باید محدودیت استفاده از رنگ را توسط والدین حس کند و باید قید شود که پوشیدن رنگ زرد و روشن توسط دختران اشکال دارد و یا پسر نباید پیراهن لیمویی یا صورتی یا رنگ‌های روشن استفاده کند. اگر این محدودیت از کودکی توسط فرد درک نشود، در سنین نوجوانی برای پوشش خود محدودیت استفاده از رنگ‌های مختلف را در نظر نمی‌گیرد.

effect-of-color-on-human-life-3

عبداللهی مقدم بیان کرد: تاثیر استفاده از رنگ‌های گوناگون توسط افراد عادی و آنانی که دارای اختلالات روانی هستند مختلف است. رنگ‌های روشن مانند سفید، صورتی، یاسی و... جزو رنگ‌های آرامش بخش هستند. اما فردی که دارای اختلالات روانی است، در محیطی که رنگ سفید یا صورتی و یا زرد استفاده شده باشد، دچار بیقراری شده و ناآرام می­‌شوند. این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر این افراد در معرض رنگ تیره و یا مشکی قرار گیرند، باز هم بیقرار می­‌شوند.

او اضافه کرد: در نتیجه به طور دقیق نمی‌توان گفت افرادی که دارای حالات روحی مختلف و یا دارای اختلالات روانی هستند اگر در معرض رنگ‌های روشن و شاد قرار گیرند، حال آنان بهبود پیدا می­‌کند، بلکه ابتدا باید تشخیص داد اختلال روانی از چه نوعی است و سپس بر اساس آن، رنگ مورد نظر را در پوشش و وسایل زندگی به کار برد.

عبداللهی مقدم بیان کرد: تشخیص نوع اختلال توسط متخصص، در به کارگیری رنگ‌ها بسیار کمک کننده است.

عبداللهی مقدم توصیه کرد: حتی ­الامکان افرادی که دارای اختلالات روانی هستند نباید در مکان‌هایی با دیوار‌های روشن قرارگیرند، بلکه این افراد باید در معرض رنگ‌های طیف خاکستری-آبی قرار گیرند، زیرا در معرض این طیف بودن موجب افزایش دریافت و گیرایی آن‌ها می‌شود.

این روانپزشک ادامه داد: توصیه می‌شود کودکانی که دارای اختلال adhd هستند در معرض رنگ‌های کرم و زرد تا قهوه­ای قرار گیرند.

او همچنین گفت: اگر فردی دچار اسکیزوفرنی باشد بر اساس دوره­  زمانی و دوز مصرفی دارو، اثر رنگ‌ها بر او متفاوت است. البته در این مورد باید به سبقه­ خاطره­ای که موجب پیدایش این اختلال در فرد شده به جهت تاثیر به سزایی که دارد توجه شود. ممکن است رنگی که در محیط و یا توسط فرد دیگری استفاده می‌شود خاطره­ای را برای شخص تداعی کرده و محرک انجام حرکتی شود که مناسب محیط و شرایط نباشد.

این روانپزشک گفت: دلیل اینکه گاهی اوقات حال کودک در رستوران بد و نامساعد می‌شود این است که رنگ‌هایی که در فضای رستوران‌ها است موجب تحریک سیستم‌های عصبی و تهییج فرد شده و به همین جهت قرارگیری در فضای برخی رستوران‌ها باعث تحریک کودکان و افراد دارای اختلال روانی می‌شود.

او در نهایت تاکید کرد: باید توجه داشت که رنگ‌ها بر اساس نوع اختلال بر افراد اثر می‌گذارند. اثرگذاری رنگ به عنوان پوشش برای شخصی که دارای اختلال است، با رنگ پوششی که در محیط و یا توسط افراد دیگر استفاده می‌شود، متفاوت است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر