کد خبر 533845

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

ارزش زدایی و ایده پردازی در اختلال شخصیت مرزی

ارزش‌ زدایی و ایده آل‌سازی، مکانیسم‌های دفاعی هستند که به فرد کمک می‌کند تا اضطراب و همچنین استرس‌های داخلی یا خارجی را کنترل کند. درحالی‌که این سیستم محافظت ناخودآگاه را می‌توان در تعداد کمی از اختلالات شخصیتی یافت، اما اغلب با اختلال شخصیت مرزی (BPD) همراه است.

ایده‌آل‌گرایی چیست؟

به گزارش اقتصادآنلاین، ایده‌آل‌گرایی یک فرایند روان‌شناختی یا ذهنی نسبت دادن خصوصیات بیش از حد مثبت به شخص یا چیز دیگری است. این روشی برای کنار آمدن با اضطراب است که در آن یک شی یا یک شخص دمدمی‌مزاج بسیار عالی یا دارای خصوصیات مثبت فراوان تلقی می‌شود. در اختلال شخصیتی مرزی معمول است که شخص نسبت به دوست خود، یکی از اعضای خانواده یا یکی از عزیزانش دچار سو تفاهم شود.

آن‌ها صمیمیت زیادی نسبت به آن شخص احساس می‌کنند و برای آن‌ها قرب و عزت خاصی قائل هستند. این رفتار می‌تواند به‌سرعت و غیرمنتظره به خشم شدید نسبت به آن فرد تبدیل شود که به آن فرایندی به نام ارزش زدایی می گویند.

 ارزش زدایی چیست؟

در روانپزشکی و روان‌شناسی، ارزش زدایی مکانیسم دفاعی است که دقیقاً برعکس ایده‌آل‌گرایی است. این مکانیزم هنگامی به کار می‌رود که فردی خودش، شی یا شخص دیگری را بسیار ناقص، بی‌ارزش یا دارای خصوصیات منفی فراوان تلقی کند.

مکانیسم‌های دفاعی:

 ارزش زدایی و ایده‌آل‌گرایی در مقیاس عملکرد دفاعی در سطح جزئی در نظر گرفته می‌شوند. مانند بسیاری از مکانیسم‌های دفاعی دیگر، بسیاری از افراد از اینکه درگیر ارزش زدایی و ایده‌آل‌گرایی هستند، آگاه نیستند. این به‌صورت ناخودآگاه به‌عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر استرس انجام می‌شود.

در اختلال شخصیت مرزی، کاهش ارزش اغلب با ایده آل‌سازی متناوب است. به‌عنوان‌مثال، یک فرد مبتلا به BPD ممکن است از تحسین زیاد نسبت به یک عزیز - ایده‌آل‌گرایی نسبت به آن شخص - به عصبانیت شدید یا متنفر بودن نسبت به آن فرد – به ارزش زدایی آن شخص تبدیل شود.

این تغییر ناگهانی از ایده‌آل‌گرایی به ارزش زدایی در BPD به‌عنوان " تقسیم " شناخته می‌شود که بیانگر یک اختلال در تفکر و کنترل احساسات است. این عمل نشان‌دهندة چالش‌هایی در حفظ یک دیدگاه یکپارچه خوب و بد در یک فرد تحت‌فشار استرس است.

این عمل نشان‌دهندة چالش‌هایی در حفظ یک دیدگاه یکپارچه خوب و بد در یک فرد تحت‌فشار استرس است. برخی از محققان معتقدند که ریشه برخی از مشکلات در نحوه فعال‌سازی مغز در شخصیت مرزی، به‌ویژه آمیگدالا و لوب پیشانی است در این موقعیت‌ها فعال می‌شوند.

سایر اختلالات شخصیتی:

ارزش زدایی به افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی محدود نمی‌شود. ممکن است در سایر اختلالات شخصیتی، به‌ویژه اختلال شخصیت ضداجتماعی یا اختلال شخصیت خودشیفته نیز دیده شود.

ایده‌آل‌گرایی گاهی در اختلال شخصیت خودشیفته، به‌ویژه نسبت به خود یا شخص معالجه کننده نیز دیده می‌شود. تقسیم یا نوسان سریع بین ایده‌آل‌گرایی و ارزش زدایی، به‌صورت کلاسیک در اختلال شخصیت مرزی دیده می‌شود.

آیا اختلال شخصیت مرزی دارم؟

ارزش زدایی و ایده‌آل‌گرایی مکانیسم‌های دفاعی است که معمولاً در اختلال شخصیت مرزی استفاده می‌شود. اما اگر شما فقط به این دلیل که درگیر این مکانیسم‌های دفاعی هستید، به معنای ابتلا به BPD نیست - این فقط از ویژگی‌های این اختلال است. اگر نگران استفاده از راهکار‌های مقابله به‌وسیله این روش‌ها برای مقابله با درگیری عاطفی یا استرس هستید، با پزشک خود یا متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر