{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 331923

در بررسی بانک مرکزی؛

بررسی های بانک مرکزی نشان میدهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران در دی‌ماه، ۹۸ میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۵ و ۹۰.۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، بانک مرکزی در تازه ترین گزارش آماری خود از تغییرات قیمت و معاملات مسکن در شهر تهران نوشت: متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در دی‌ماه سال 1397، 98 میلیون ریال بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.5 و 90.8 درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه سال جاری به 6.7 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.4 و 64.6 درصد کاهش نشان می‌دهد.

در 10 ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 104.6 هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 30.5 درصد کاهش یافته است.

* اجاره تهرانی ها چقدر گران شد؟

بانک مرکزی البته آمار هم از وضعیت اجاره مستاجران تهرانی اعلام کرده که براساس آن شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 19.9 درصد و 17.1 درصد رشد کرده است.

* کدام خانه ها در تهران بیشترین خریدار را داشتند؟

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 43.5 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

در تاریخ مورد گزارش، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله  شده در شهر تهران بر حسب ارزش واحد حاکی از آن است که در میان دامنه قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش با ارزش 150 تا 300 میلیون تومان با سهم 17.7 درصد بیشترین معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است و پس از آن واحدهای دارای ارزش 300 تا 450 و 450 تا 600 میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم‌های 17.1 و 10.8 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارد.

گفتنی است در دی ماه امسال، حدود 48 درصد معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از 600 میلیون تومان اختصاص داشته است.

* بیشترین خرید ملک در کدام منطقه تهران ثبت شده است؟

ضمن آنکه، توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در دی ماه سال 1397 نشان می‌دهد که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه پنج با 12.4 درصد از کل معاملات انجام شده بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است و پس از آن مناطق چهار و 10 به ترتیب با سقف‌های 9.5 و 7.7 درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

همچنین در مجموع 71.3 درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در دی ماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهر بوده و 12 منطقه باقی‌مانده نیز تنها 28.7 درصد از معاملات را به خود اختصاص داده است.

* کدام منطقه در دی ماه گرانترین ها را رقم زد؟

در این ماه، بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به دی ماه سال گذشته به منطقه 9 با رشد 109 درصد و کمترین میزان رشد به منطقه 12 با 37.6 درصد تعلق دارد.

بر اساس این گزارش، در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده معادل 23 میلیون و 110 هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با چهار میلیون و 200 هزار تومان به منطقه 18 تعلق داشته است که ارقام مذکور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 106.8 و 69.9 درصد افزایش داشته است.

در دی ماه امسال واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی پنج تا شش و شش تا هفت میلیون تومان به ازای هر متر مربع هر کدام با سهم یک سال 10 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است و دامنه‌های قیمتی چهار تا پنج و هفت تا هشت میلیون تومان نیز با سهم یکسان 8.3 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که 58.7 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شده است.

همچنین توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیر بنای هر واحد مسکونی در این ماه نشان می‌دهد که بیشترین سهم انجام شده به واحدهای مسکونی 60 تا 70 متر مربع با سهم 14.4 درصد اختصاص داشته است و واحدهای دارای زیر بنای 50 تا 60 و 70 تا 80 متر مربع به ترتیب با سهم‌های 14.1 و 12.6 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارد که در مجموع در این نوع واحدهای مسکونی با سطح زیر بنای کمتر از 80 متر مربع 55.8 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است.

گزارش تحولات مسکن شهر تهران برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می‌شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری