عضو کمیسیون عمران مجلس،

بازار خرید و فروش زمین سکه شد/ نقدینگی سرگردان حباب قیمت‌ها را بزرگ‌تر کرد

عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه نقدینگی های سرگردان بازار خرید زمین را داغ کرده است، گفت: به دنبال گرانی زمین حباب قیمت مسکن بزرگ تر از حد تصور شد.

بازار خرید و فروش زمین سکه شد/ نقدینگی سرگردان حباب قیمت‌ها را بزرگ‌تر کرد

محمدرضا ملکشاهی ، با اشاره به روند رشد قیمت زمین در ماه های اخیر، گفت: متاسفانه رویه افزایش نرخ زمین به صورت مستقیم در نرخ مسکن سرشکن شده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خانه ملت، نماینده مردم خرم آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در نرخ مسکن قیمت تمام شده عامل تعیین کننده است، افزود: قیمت تمام شده با درصدی سود، قیمت نهایی کالا را معین می کند، به دنبال گرانی زمین و همچنین فراورده های ساختمانی رشد نرخ مسکن دور از انتظار نبود.

گرانی زمین همه مناطق کشور را درگیر کرده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه موقعیت جغرافیایی عامل مهمی در افزایش قیمت زمین در ماه های اخیر و حتی سال های گذشته بود، تصریح کرد: در حال حاضر در نقاط شمالی به نسبت جنوب تهران گرانی نرخ زمین مشهود است البته در ماه های اخیر مناطق جنوبی پایتخت نیز گرانی های بی سابقه را در حوزه مسکن و زمین تجربه کرده اند.

وی با بیان اینکه گران شدن نرخ زمین بسیاری از بازارها را نیز درگیر افزایش نرخ ها خواهد کرد، گفت: نوسانات ارزی در گرانی های اخیر بی تاثیر نبوده اما نقدینگی سرگردان عامل مهم تری در این حوزه است.

نقدینگی آفت بزرگی برای اقتصاد کشور بوده است

ملکشاهی با تاکید بر اینکه نقدینگی آفت بزرگی برای اقتصاد کشور بوده است، افزود: دولت نتوانسته نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند از این رو با غیر مولد شدن پول و کاهش سود تولید شرایط برای سوداگری در بخش مسکن فراهم شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه  نقدینگی بسیار درجامعه مردم را به سمت خرید سکه، طلا و حتی زمین  کشانده است، تصریح کرد: به دنبال افزایش نقدینگی خرید زمین افزایش یافته در نتیجه قیمت حبابی در این حوزه را شاهد هستیم.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • کیوان
  ۹۵

  بهترین راه کاهش سودسپرده های بانکی هست لاقل نقدینگی به سمت مسکن برود هم اشتغال ایجاد می شود و هم امار تولید مسکن بالا خواهد رفت.

 • ناشناس
  ۱۲

  اشتباه دولت در کاهش نرخ بهره بانکی و ازاد شدن پول در بخشهای اقتصادی

 • ناشناس
  ۲۹

  دولت زمین واگذار کند تا قیمت زمین کاهش یابد

 • ناشناس
  ۶

  جلوگیری از زمین خواری در سراسر کشور کاهش قیمت تمام شده مسکن را در پی دارد و باعث رونق بازار مسکن میشود و باعث خانه دار شدن ملت میشود و بازار سوداگری وافزایش قیمت جاوگیری میشود

  • ناشناس
   ۰

   با چه منطقی جلوگیری از زمین خواری باعث کاهش قیمت تمام شده مسکن میشود؟؟؟

 • مهدی
  ۴

  دولت باید تمام دارایی های غیر منقول خود را به فروش برساند تا این نقدینگی به دست دولت برسد واز اون طرف نقدینگی را درجهت زیرساخت های کشور و بخش های تولیدی هدایت کند

 • آذربخش
  ۵

  بهترین حالت برای کنترل قیمتها حذف دلال بازی با فریز حجم پولهای زیاد است مثلا در قبال سفته بازی آپارتمانهای نوساز میتوان ضرب الاجل حداکثر 1 ساله برای فروش گذاشت وبعد از آن انشعابات برق و گاز واحد مربوطه را قطع ومعلق وبرای وصل انشعابات ارجاع به تعزیزات وامور مالیاتی کرد(هزینه های مجرمانه وسوداگری را بالا برد)یا مثلا برای رانت خوران وارد کننده شرکتهای وارداتی مابه التفاوت ارز روز بعلاوه جریمه بازدارنده اخذشود

 • حسین امام جمعه
  ۱۲

  دولت باید به بخشهای خصوصی وام بدهد اکثر کارگاهای تولیدی براثر عدم بودجه کافی جهت تولید تعطیل شده است واین یک فاجعه میباشد.

 • ابوطالب
  ۵

  حباب قیمت مسکن و زمین اگر چه مردم و سرمایه های انها را بلعید .ولی رکود وحشتناکی را در پی خواهد داشت .که در ما های آینده .فروشندگان پول لازم را مجبور به ضرر دادن میکند .اصلا قیمت مسکن با معادله درآمد مردم همخوانی ندارد.

 • نجفیان
  ۲

  بنظر بنده کالا های که مشابه داخلی ندارند واردات شان آزاد شود ۲ کول بری بصورت معمول آزاد گردد ۳ نرخ سود سپردهای بلند مدت ۳۰ درصد شود ۴ دلار ۴۲۰۰تومانی رویا پردازی است وزمنیه ساز رانت برای متنفذین ۵ به مردم نه باید دروغ گفت ونه الکی امیدوار کرد ۶ علل نابسامانی اقتصادی را برای مردم توضیح داد۷ تیم اقتصادی راتشکیل داد و به مرد م معرفی کرد

 • ميربزرگي
  ۴

  من با تمام وجود از همه مديران و همه سران خواهشمندم ،به هيچ عنوان نگوييد همه چيز تحت كنترل ،به محض گفتن اين جمله از فردا ان روز همه چيز از كنترل خارج ميشه ،همه چي رو بسپاريم به خدا خودش درست مي كنه ممنون .

 • فرزاد پولادی
  ۳

  خلاصه راه کار :
  اول :کاری کنیم مردم با نقدینگی خرد وکلان پای کار ساخت بیایند دوم بستر لازم و مورد اعتماد برای مردم ایجاد کنند تا خودشان اختیار لازم برای اعمال خلاقیت،رقابت و استقلال و حق انتخاب داشته باشند و مثل بانک یا بورس وکیل یا نماینده نداشته باشند، بی اختیار و بی اعتمادی نداشته باشند، تا وقتی بانکها به ربا خواری مشغولند امکان ندارد کار مملکت درست شود، بانکها باید کارگذاری کنند، چشمها را باید شست ، جور دیگر باید دید.

 • ناشناس
  ۰

  حداقل همان مسکن مهر ها تکمیل شود .