کد خبر 204806

بنگاه‌های ملکی باید چقدر کمیسیون بگیرند؟

میزان کمیسیونی که بنگاه های مسکن هنگام عقد قرارداد میگیرند همیشه مورد اختلاف بوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، طبق دستورالعمل شماره 205/98 مورخ 15 فروردین 95 اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، نرخ خدمات کارمزد بنگاه های املاک، تابعی از میزان نرخ معامله طرفین به شرح زیر است:

برای معاملات تا سقف 500 میلیون تومان، نیم درصد نرخ معامله از هر یک از طرفین و مازاد بر مبلغ فوق، 25صدم درصد از طرفین اخذ می شود. 

برای رهن و اجاره املاک، یک چهارم اجاره ماهانه از هر طرف اخذ می شود. همچنین از هر یک از طرفین باید4.5 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت شود.

لذا در صورتی که بنگاه املاک از طرفین، وجهی بیش از این میزان مطالبه کرد، مرتکب تخلف "گرانفروشی" شده و قابل پیگرد در مراجعی مانند سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان (با شماره تماس 124)، سازمان تعزیرات حکومتی و صنف مربوطه است.

هر واحد صنفی ضمن دریافت هر وجهی اعم از پرداخت بهای کالا یا خدمات، باید صورتحساب و فاکتور رسمی با مهر، امضا، آدرس و شماره تلفن به پرداخت کننده وجه ارائه دهند که در آن، میزان و مبلغ دقیق مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده هم قید شده باشد.

در صورت عدم ارائه فاکتور، طبق ماده 8 قانون سازمان تعزیرات حکومتی، مجازاتهایی از قبیل تذکر، جریمه مبالغ مختلف و حتی نصب پارچه در سردر واحد صنفی تحت عنوان متخلف در انتظار کسانی است که فاکتور ارائه نمی کنند.

درباره نرخ ملک هم باید گفت این نرخ گزاری غیررسمی است و خبرگان محلی با توجه به عرف محل و شرایط ملک، نرخ گذاری را انجام می دهند و اصل نرخ گزاری بر پایه توافق طرفین معاملات است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۰

  بازرس بفرستید ببینید این کارها را انجام می‌دهند؟ تا حالا ندیدم یک بنگاه رسید پول بدهد،‌ضمن اینکه همیشه حداقل 2 برابر کمیسیون پول می‌گیرند، آنهم با بی‌ادبی و پررویی!

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  اقاي عبدو تبريزي گفت: 2 و نیم میلیون مسکن خالی نشان دهنده احتکار نیست، خانه های خالی عرضه شده است اما جریان سوداگری که در جامعه حاکم شده است موجب افزایش قیمت مسکن شده است.
  وی در ادامه گفت: یکی از دلایل خانه های خالی نیز این است که رفت و آمد و مهاجرت در شهرهای بزرگ مانند گذشته نیست بلکه آرام تر از قبل شده است. التهاب و رشد جمعیت در شهرهای بزرگ آرام تر شده است، رشد سوداگری موجب افزایش مشکلات مسکن شده است
  عبده تبریزی گفت: قیمت زمین در ایران حباب دارد و باید به میزان زیادی پایین بیاید. دولت می تواند مالیات بر املاک را بگیرد.
  وی گفت: در سه سال اخیر هیچ تغییری در مسکن اتفاق نیفتاده است. دولت سیاست هایی که تعیین کرده درست است اما به نتیجه نرسیدن آن بخشی به دلیل نبود منابع بوده بخشی به دلیل سوداگری هایی که در بخش مسکن ایجاد شده است. سعی دولت در ساماندهی بخش مسکن بوده است.
  تبریزی در ادامه افزود: بانک مرکزی فشار زیادی برای فروش خانه های خالی بر بانک ها وارد کرده است..........
  ((وبا اين حساب دوستان با توجه خاص به سخنان عبدو .....متوهمين گراني مسكن و همچنين دلالان حساب كار خود را بكنند كه كاهش قيمتها درپيش است واي به روزي كه همانطوريكه علناً مشاهده ميشود بانكها در روزنامه ها آگهي فروش املاك را با شرايط خاص اقساط شروع و اعلام كرده اند وخريدار املاكي هم در كار نيست واين نشان دهنده كاهش شديد و قريب الوقوع وافت قيمت مسكن در اينده خيلي نزديك خواهدشد ))

  • ناشناس
   ۹ ۰

   آقای عبدو درست میگویند وبازار مسکن تحت شرایط جدید اقتصادی وچندین عوامل اقتصادی دیگر مجبور ومحکوم به کاهش 40درصدیست وخواه ناخواه این کاهش بزودی در حوزه مسکن بروز خواهد کرد

 • ناشناس
  ۳ ۰

  هرچی دوست دارند از مردم میگیرند

 • ناشناس
  ۳ ۰

  گرفتن حق شیرینی های چند میلیون تومانی از مردم بدبخت و بیچاره - باید ترتیبی اتخاذ شود که حق کمیسیون املاک مستقیما به حساب بانکی اداره ثبت املاک و دادگستری واریز شود ( شماره فیش بانکی و شماره تراکنش الکترونیکی در سامانه اینترنتی معاملات مسکن درج شود تا امکان گرفتن مبالغ بیشتر از تعرفه توسط مشاورین املاک , از بین برود )

 • ناشناس
  ۵ ۰

  صدور پروانه کسب بنگاه های معاملات ملکی به مهندسان عمران بیکار و کارشناسان حقوق بیکار