کد خبر 158146

رئیس انجمن انبوه سازان تهران در گفت و گو با اقتصادآنلاین ؛

چه بر سر مسکن مهر پردیس می آید؟/ مسکن محرومان همچنان محروم از بودجه

نویسنده: محمدپارسا نجفی

بر خلاف پرداخت یارانه نقدی که صرف نظر از روش های اجرای آن گامی مهمی در کمک به فقیر ترین احاد جامعه بود، این مسکن مهر را می توان نقطه ضعف بسیار بزرگ در کارنامه دولت دهم دانست که عواقب و مشکلاتش حتی تا پایان دولت یازدهم نیز امتداد داشته و هنوز هم که هنوز است نه تنها بسیاری از خانوار ها را از بی خانمانی نرهانده که بیش از پیش درگیر مشکل مسکن و گرفتار مسائل مالی آن کرده است.

 حالا بسیاری هم سرمایه خود را تقدیم مجریان مسکن مهر کرده اند هم خانه ندارند و هم باید رهن یا اجاره دیگری هم بدهند تا زمان تحویل واحد ها سرپناه داشته باشند.دولت دهم بدون یک سازو کار مدون علمی بخش بزرگی از بودجه کشور را صرف این پروژه ها کرد اما همچنان مسیری متقن برای تامین مالی آن مشخص نشده است.

انبوه سازان به عنوان یکی از سازندگان عمده این پروژه ها همیشه مورد سوال هستند که چرا این واحد ها تکمیل و تحویل نمی شود؟ به همین خاطر در خصوص چالش های مسکن مهر و راهکارهایی برای برون رفت از مشکلات آن با حسن محتشم رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران به صحبت نشستیم. با هم این گفتگو را بخوانیم؛

اقتصاد آنلاین:  به صورت کلی وضعیت مسکن مهر تهران و کرج را به چه صورت ارزیابی می کنید؟

به صورت کلی باید همه پروژه های مسکن مهر تا پایان سال 95 به پایان می رسید اما به نظر من به 90 درصد خواهد رسید اما برخی پروژه ها به سال آینده نیز می رسد. برخی شهرهای جدید هم درگیر مشکلاتی هستند برای مثال مسکن مهر پرند با بدحسابی متقاضیان مواجه شده و مسکن مهر شهرک ابریشم ( سلطان آباد سابق) نیز با مشکل آماده نبودن زیر ساخت ها روبه رو است.

اقتصاد آنلاین:  اما ظاهرا انبوه سازان نتوانسته اند مسکن مهر پردیس را تمام کنند و اوضاع پیچیده تر است؟

مسکن مهرپردیس وضعیت متفاوتی دارد چرا که برج های یازده و چهارده طبقه ساخته می شد اما تاکنون فقط 70 درصد پیشرفت داشته است. البته خود متقاضیان هم می دانند که واحد های پردیس واحد های گرانی هستند و با همان قیمتی که مسکن مهر سایر نواحی ساخته شده نمی توان برج 11 طبقه ای ساخت.

یکی از مشکلات نیز آماده سازی زیر ساخت هاست که دولت باید انجام می داد اما دولت یازدهم به دلیل مشکلاتی که در تامین مالی به وجود آمده هنوز نتوانسته این اقدام را که از تعهدات دولت دهم است انجام دهد.

اقتصاد آنلاین:  پس باز هم مسکن محرومان به بحث شیرین فقدان تامین مالی بازگشت؟

انبوه ساز باید منابع مالی دریافت کند تا بتواند بسازد. ضمن اینکه زیر ساخت ها به عهده دولت است اما اینکه دولت از چه مسیرهایی می تواند این مشکل را حل کرده وتامین مالی کند به نظر وزارت راه وشهرسازی بستگی دارد. راه هایی مانند واگذاری اراضی تجاری ، اعطای یارانه ، بالابردن تسهیلات و افزایش نقش متقاضی وجود دارد. اما همه می دانیم که بدون آماده شدن زیرساخت ها نمی توان از واحد های مسکونی استفاده کرد حتی اگر ساخته شده باشند.

این وظیفه سازنده نیست که تامین مالی کند. کار انبوه ساز این است که پول و زمین در اختیار بگیرد و ساختمان را بسازد و تحویل دهد.

اقتصاد آنلاین:  منظور انبوه سازان از واگذاری اراضی چیست؟

اگر دولت اراضی تجاری در شهرهای جدید مانند پردیس را که متعلق به خودش است به سازندگان واگذار کند در این صورت آنان نیز می توانند ار اعتبار خود استفاده کرده و با دریافت تسهیلات از بازار پول به تامین مالی بپردازند. به این صورت می توان مشکل را قانونی ، سریع و آسان برطرف کرد اما تاکنون وزارت راه و شهر سازی با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

این زمین ها قبل از اجرای مسکن مهر ارزشی نداشت حدود متری 10 هزار تومان اما الان که این واحد ها ساخته شده قیمت هر متر زمین درپردیس به حدود 2 میلیون تومان رسیده است . حالا چه اشکالی دارد که این ارزش افزوده برای تکمیل واحدها و ساخت زیر ساخت ها صرف شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۲

  اگراین دولت توان اتمام این پروژه را ندارد مجددا به دولت قبل را ی میدهیم که کار نیمه تمام خود را تمام کند .

 • ناشناس
  ۱ ۰

  افزايش قيمت اگر منطقي نبود !!!!!!چه چيز ميتوانست باشد؟؟؟؟؟؟ مسكن همراه دلالان بيسواد ومفلس مرد ه وكاري از بزرگان دلال مسكن دار هم برنمياد مردم پول ندارند ودنبال خريد مسكن هم نيستند
  موارد ذیل رادلایل مشهود ومنطقی که ما در علم اقتصاد ازدور نمای مسکن داریم وهرگونه رفع رکود ورونق تصنعی را غیر قابل قبول میدانیم
  1- کاهش سود بانکی و به طبع آن کاهش سود وامها را یعنی اگر شخصی امسال وام بگیرد ضرر میکند چون وام سال آینده بهره کمتری دارد 2- ملک پول قلمبه میخواهد ولی بازارهای دیگر با هر میزان سرمایه ورود پذیر است 3- ریسک آن در شرایط فعلی بیشتر است چون هم سرمایه گذاری درشت تر است هم تعداد فروشنده چه حقیقی چه حقوقی بیش از خریدار است 4- پرچمداران این حرفه همه در حال فروش هستند مثل بانکها و موسسات و.... پس وقتی غریق نجات عقب کشیده مردم عادی حتی پایشان را در آب نمیگذارند . 5- ملک استهلاک دارد و افزایش عمر بنا دلیل بر کاهش قیمت نسبی آن میشود .6- باز شدن دربهای جدید به روی سرمایه گذاری 7-عدم بهره وری ملک و حساسیت و رکود آن در برابر محرک های اقتصادی همچون وامهای 100 میلیونی . 8- ناتوانی مردم در بازپرداخت اقساط وامها بدلیل بیکاری یا عدم استطاعت مالی با توجه به درآمد خانوار . اما هنوز اگر کسی متعصبانه به این بازار خوشبین است میتواند سود را در جاهایی جستجو کند که مردم قدرت خرید و اقبال به خرید آن دارند . در اغلب قسمتهای شهر های بزرگ بدلایل فوق سود دهی به ضرر دهی مبدل گشته زیرا اگر مثلا تورم 15 در صد باشد و شما مالک ملکی به ارزش 2 میلیارد باشید و قصد فروش داشته اید اما فروش نرفته در این مدت 300 میلیون آنرا باخته اید . این از نظر فقط تورم است که به آن مالیات خالی بودن یا سود وام بانکی یا افزایش اصطلاک وعمر بناو.......... اضافه میشود

  كساني كه به نوعي در بخش مسكن فعاليت دارند ويا بدليل ركود در اين بخش بيكارند بخوانند. هرچقدر اطلاعات شما قوي باشد بايد به اين امر واقف باشيد كه تا قيمتهاي كاذب مسكن هماهنگ با در امد اكثريت ملت نشود هيچ ركودي از بين نخواهد رفت وركود بدتر خواهد شد وعده وعيد وپيش بيني ديگه كافيه بهتره كاري كنيدكه فروشنده هاي متوهم ودلالان از كلك وحقه دست از كتمان واقعيت بردارند بردارند وترويج عدم گراني مسكن وبا فايل نكردن اماكن با قيمتهاي خارج از عرف گران كمكي هم به خود كنند وهم به تمامي كساني كه بيكاردر مشاغل ساختماني هستند ومنتظر رونق بازارند تا بلكه ان شا اله ركود ازبين بره ان هم فقط با كاهش قيمتهاست دنبال كارهكار ديگري نگرديد چون در طول مدت 4سال فكر كنم به اندازه كافي در بخش مسكن درجا زده شده است.اين جانب يك كارشناس اقتصاد هستم واز سر دلسوزي هم به جهت بهبود در امر ساخت وساز وهم انجام معاملات با قيمتهاي منطقي با در امد آحادمردم وهم خانه دارشدن عموم اين نقطه نظرات را داده ام ...باتشكر

 • رضا
  ۰ ۰

  سلام چرامردم رامسخره دارید مسکن اجتماعی فقط دروغ بیش نیست.