کد خبر 561851

رییس کمیسیون عمران مجلس خبر داد؛

پرداخت وام ۱۰تا ۱۲درصدی برای ساخت مسکن

رییس کمیسیون عمران مجلس در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان با بیان اینکه از محل صندوق زمین و مسکن وام ارزان ۱۰ تا ۱۲ درصد برای ساخت مسکن پرداخت می‌کنیم، گفت: تلاش بر این است قیمت سیمان به پاکتی زیر ۳۰ هزار تومان برسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدرضا رضائی کوچی امروز در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان در محل نمایشگاه تهران گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری دولت، بازار سیمان و مصالح ساختمانی را کنترل کنیم و قیمت هر پاکت سیمان به زیر 30 هزار تومان برسانیم و قیمت تمام شده مسکن را به تعادل می‌رسانیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی عملی است، گفت: با وجود 500 هزار مهندس ساختمان در کشور و تسهیلات بانکی و زمین‌های موجود در شهرها، ساخت این تعداد مسکن دور از ذهن نیست.

وی گفت: برای صندوق زمین و مسکن 260 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به علاوه منابعی که از اقساط مسکن مهر وصول می‌شود، همچنین درآمد مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر خانه‌های لوکس و مالیات بر زمین جمع‌آوری و این منابع در صندوق ملی زمین و مسکن تجمیع می‌شود و از این محل، تسهیلات با نرخ سود 10 تا 12 درصد و با بازپرداخت بیست ساله برای ساخت مسکن پرداخت می‌شود. 

رضائی کوچی در مورد اینکه بانک‌ها به این مصوبات عمل نمی‌کنند، گفت: در این قانون جریمه‌ای برای بانک ها درنظر گرفته شده است که اگر تسهیلات ارزان 10 تا 12 درصد برای مسکن پرداخت نکنند، باید دو برابر آن مقدار مالیات بپردازند و بانک‌ها راهی جز پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن ندارند.

رییس کمیسیون عمران مجلس در مورد تکمیل مسکن مهر گفت: برخی از مسکن مهر ساخته شده در جاهایی ساخته شده است که زمین مناسب نداشته، روی گسل زلزله قرار دارد و حدود 50 هزار واحد دارای چنین مشکلاتی است که سعی بر آن است که تا سال آینده به پایان برسد.

وی تأکید کرد: اینگونه مسکن مهر بدون متقاضی بوده و کیفیت پایینی دارد و در جانمایی مناسبی برای آن صورت نگرفته است. 

وی همچنین گفت: کمبود واقعی کشور به مسکن 4 میلیون واحد است که سالانه یک‌میلیون واحد مسکن در کشور مورد نیاز است. کاهش تولید مسکن باعث عدم تعادل در عرضه و تقاضا شده است که امیدواریم با کمک دولت و مجلس و بانک‌ها ساخت مسکن رونق گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • آرزو
    ۰ ۱

    سلام ما ضامن نداریم اگه برای وام مسکن ضامن یکی یا دوتا بخواد تو رو خدا آقای رئیسی اگه واقعا هدفتون خاندار کردن مردم مستاجره ضامن کارمتد یا کسی دیگه رو نخواد همون یارمون یا معشیتی مون رو جای ضامن قبول کنین دوره نیس کسی ضامن کسی بشه ما جز خدا وامام رضا ضامن دیگه ای نداریم تو رو خدا رحم کنید .