کد خبر 524377

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس؛

دستور کار استخدام ۲۳هزار نیروی جدید در آموزش و پرورش / اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نیازمند بازنگری است

احمد حسین فلاحی با اشاره به آخرین مراحل استخدام ۲۳هزار نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش گفت: این استخدام ها مربوط به آن دسته از نیروهای حق التدریسی، نهضتی ها، مربیان پیش دبستانی و خرید خدمتی هایی است که بعد از سال ۹۱ در آموزش و پرورش مشغول به کار شده اند.

اقتصادآنلاین مهدی بیک؛ نماینده مردم همدان در مجلس با اشاره به روندی که متقاضیان استخدام در آموزش و پرورش طی خواهند کرد، گفت: بر اساس قانون، استخدام نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان صورت بگیرد اما با توجه به انباشت نیازهای استخدامی و مبتنی بر قانون الحاق تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس، خرید خدمات آموزشی، مربیان پیش دبستانی و نهضتی ها قرار شد تا 88هزار نفر از نیروهای مورد نیاز از طرقی غیر از دانشگاه فرهنگیان استخدام شوند.

احمد حسین فلاحی با اشاره به روندی که برای استخدام این نیروها طی شده گفت: بر اساس قانون تا به امروز در یک مرحله 25هزار نفر و در مرحله دوم، بیش از 30هزار نفر از میان نیروهای متقاضی به استخدام آموزش و پرورش در آمده اند. آخرین مرحله از جذب نیروهای استخدامی نیز مرتبط با 23هزار باقی مانده و آن دسته از افرادی است که بعد از سال 91 در آموزش و پرورش مشغول به کار شده اند.

او در ادامه افزود: مجلس در قالب تدوین طرحی تلاش می کند تا هرچه سریعتر تکلیف نیروهای باقی مانده نیز روشن شود. واقع آن است که این حجم از نیروهای بلاتکلیف، کیفیت خدمات آموزشی کشور را کاهش داده است. باید هرچه سریعتر  به این روند بلاتکلیفی پایان داده شود تا بتوان سطح آموزشی کشور را در وضعیتی استاندارد قرار داد.

دانشگاه فرهنگیان نیازمند بودجه و امکانات است

فلاحی در پاسخ به این پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین که آیا دانشگاه فرهنگیان ظرفیت تربیت معلمان مورد نیاز کشور را دارد؟ گفت: متاسفانه طی چند سال اخیر ظرفیت های زیرساختی دانشگاه فرهنگیان به دلایل گوناگون از جمله کمبود بودجه و امکانات کاهش پیدا کرده است. در شرایطی که بر اساس قانون در هر سال باید 25هزار دانشجو از طریق این دانشگاه جذب شوند، این میزان در سال 99 به 3هزار نفر رسیده است.

نماینده مردم همدان یادآور شد: بر اساس وعده رییس دانشگاه فرهنگیان به نمایندگان، قرار است در سال 1400 حدود 50هزار دانشجو جذب این دانشگاه شوند. واقع آن است که ساختار آموزشی کشور نیازمند بیش از 190هزار معلم است. پاسخگویی به این نیازها بدون ایجاد امکانات و زیرساختهای مورد نیاز مقدور نخواهد بود. در مورد بودجه و امکانات باید نگاه ویژه‌ای به دانشگاه فرهنگیان شود تا بتواند به نیازهای آموزشی کشور پاسخ دهد.

فلاحی خاطرنشان کرد: برای اجرای این تحولات، اساسنامه دانشگاه فرهنگیان باید تغییر کند. در حال حاضر، رییس جمهوری در راس هیات امنای این دانشگاه قرار دارد. در استان ها نیز استانداران چنین نقشی را دارند. این مقامات به دلیل مشغله اغلب در جلسات هیات امنای دانشگاه حضور پیدا نمی کنند، بنابراین روند پیگیری بودجه و امکانات مورد نیاز نیز به درستی انجام نمی‌شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: بسیاری از ساختمان‌های این دانشگاه و حتی دانشگاه شهید رجایی کد تخریب خورده‌اند و کسی نیست که به این موارد رسیدگی کند. مسئولان دولتی ابتدا باید زیرساخت‌های لازم برای تربیت نیرو در این دانشگاه را فراهم کنند تا در آینده بتوان از این ظرفیت‌ها بهره برداری کرد.

فلاحی در بخش دیگری از گفتگو درباره احتمال بازگشایی مدارس و حضور فیزیکی دانش آموزان در کلاس‌های درس از سال آینده گفت: بر اساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، احتمالا کرونا طی سه سال آینده، همچنان در کشور حضور خواهد داشت. برای مواجهه با این وضعیت باید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت بگیرد تا به نگرانی‌های خانواده‌ها پاسخ داده شود. حتی در صورت تزریق واکسن کرونا نیز باید پیوست‌های بهداشتی ویژه‌ای در مدارس و محیط‌های آموزشی سراسر کشور تدارک دیده شود. مسئولان آموزش و پرورش باید زمینه اجرای این پروتکل‌های بهداشتی در عالی‌ترین سطح را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • سمیه
  ۳ ۰

  با سلام
  لطفا در خصوص استخدام نیروهای پیش دبستانی سال ۹۱ به بعد هم سریع تر تصمیم بگیرید.
  خواهش می کنم ازتون.ما در بدترین شرایط خانوادگی داشتیم توی پیش دبستانی کار می کردیم، دیگه سن ما مناسب دانشگاه فرهنگیان نیست.
  ما زحمت کشیدیم برای همون بچه های که الان در یکی از سطح های ابتدایی مشغول به تحصیل هستن.

  این دور از انصاف هست که که گروهی که دقیقا شرایطی مثل ما را داشته اند و استخدام شدند.
  اما ما برای معلم شدن فقط حسرت می کشیم.
  با تشکر

 • صاحبه
  ۳ ۰

  با سلام
  لطفا از استخدام نیروهای پیش دبستانی سال ۹۱ به بعد هم خبر تهیه کنید.
  خواهش می کنیم خبر قطعی بزارید توی سایت.
  ما توی بدترین شرایط کار کردیم، بدترین آب و هوا داریم اینجا.
  چرا فکری نمی کنید شما؟!
  چرا بررسی نمی کنید
  ما نیروهای پس دبستانی سال ۹۱ تا بحال،
  منتظر خبرهای خوش مجلس هستیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  رشته حسابداری هم میگیرین؟

 • غلامی از شهر اسیر
  ۳ ۰

  با سلام
  خواهش می کنیم ازتون یه خبر قطعی از جذب نیروی های زحمت کش پیش دبستانی سال ۹۱ به بعد هم تهیه بفرمایید
  .
  از هیئت دولت و مجلس عاجزانه انتظار پیگیری کار ساز را داریم

 • از شهر اسیر
  ۳ ۰

  سلام خدمت شما
  با تشکر از خبرگزاری عالی تون
  به نمایندگی از نیروهای پیش دبستانی سال ۹۱ به بعد منطقه گله دار استان فارس...
  خواهشمندم خبری قطعی تهیه بفرمایید از چگونگی نحوه جذب و پذیرش این سری از نیروهای مظلوم واقع شده از آموزش و پرورش.
  و یه صحبت دارم برای نمایندگان مجلس کشورم..
  نمایندگان محترم مجلس, مدام یکی از شما پدرتون کشاورز بوده و سالها محصولاپن آسیب و دیده و با پول وام با بهره ۲۸ درصد رفتید دانشگاه و شدید دکتر و مهندس؟
  کدوم یکی از وزیران ما در بدترین شرایط اقتصادی خانواده با تعداد زیادی فرزند تحصیل کرده ، به تلاش خودشون ادامه دادند و بی نتیجه مانده تلاش خودشون و خانواده شون؟

  از نماینده مجلس شهرستان مهر و لامرد آقای دکتر موسوی عاجزانه خواهشمندیم که موضوع استخدامی پیش دبستانی ها را طبق روال سال ۹۱ به قبل پیگیری بکنند

  با تشکر

 • لیلا
  ۲ ۰

  با سلام
  بنده به نمایندگی از نیروهای پیش دبستانی شهرستان مهر و لامرد استان فارس

  تورو را خدا گزارش تهیه کنید برا تعیین تکلیف بعد از ۹۱ما ب هیشکی دسترسی نداریم و فریاد رسی نداریم ...تنها دلخوشیمون شما خبر گزاری هاست ک صدامون برسونید ب گوش مسولین...عمرمون گذاشتیم با شرایط سخت بدون هیچ امکاناتی درس خوندیم وارد پیش دبستانی هایی شدیم ک خدا شاهده هیشکی ۱روز تحمل نمی‌کرد بدون وسایل سرمایشی و گرمایشی کمترین امکانات در روستا فقط ب امید استخدام شدن الان نشستید از راه دور میگید فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان و آزمون ماده ۲۸؟!؟!....خب وقتی ما خواستیم کنکور بدیم چند سال فرهنگیان نیرو نگرفت الان دیگه سنمون نمیخوره انصاف داشته باشید...
  ماده ۲۸هم اعلام نیاز برای رشته ما نمیکنه که آزمون بدیم ....پس تکلیف سابقه ما چی میشه بخدا روانی شدیم تا بیدار میشیم دنبال کوچکترین خبر در مورد استخدامی میگردیم ...
  فرق ما با قبل ۹۱در چی هست بگید تا بفهمیم ...
  ما هم بچه همین مملکت هستیم از یک آب و خاک چرا تبعیض!؟یا حق

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام تورو خدا تکلیف این نیروهای پیش دبستانی بعد از ۹۱روهم مشخص کنید دیگه خسته شدیم انصاف داشته باشید اگه با بچهای خودمسولین این کارو بکنن و بگن ماده ۲۸ چیکار میکنن چ

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام
  جناب اقای احمد حسین فلاحی
  انشالله همیشه موفق و پیروز باشید و خداوند پاداش این کار شایسته شما را هم در این دنیا وهم در ان دنیا بدهد خدا شاهد هست ما نیروهای بعد ۹۲ تا الان با مشکلات زیادی مواجه بودیم و ایستادیم و برای فرزندان این مرز و بوم با جان ودل انجام وظیفه کردیم چه در روستا چه مناطق مشکل دار و محروم و چه برای خانواده هاییکه به نوعی مشکل داشتند مخصوصا در ایام کرونا
  ما واقعا انگیزه میخواهیم تا با توان و قدرت بیشتری همچنان به کار خود ادامه دهیم خواهشا نیروهای بعد ۹۲ را تبدیل وضعیت بفرمایید تا شرمنده خانواده و...‌نباشیم بیمه ناقص و حقوق اندک و....
  ممنون و متشکر .زنده باشید