کد خبر 514115

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تشریح کرد؛

دستاوردهای قانون جدید چک

احسان خاندوزی با اشاره به صحبت های انجام شده با مسئولان بانک مرکزی گفت: قرار شد همزمان با آغاز سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی قانون جدید چک را به طور کامل اجرا کند. اگر خلف وعده ای در این زمینه رخ دهد، کمیسیون اقتصادی مجلس از بانک مرکزی شکایت خواهد کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، احسان خاندوزی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  درباره لزوم اجرای کامل قانون جدید چک گفت: قانون جدید چک سال 97 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و قرار بود آذر ماه 99 تمام بخش های قانون به طور کامل اجراء شود. در دو سال گذشته قانون به صورت ناقص اجرایی شده اما دستاوردهای بسیار خوبی هم داشته است. کاهش تعداد چک های برگشتی از جمله مهمترین دستاوردهای قانون جدید بوده است.

وی افزود: البته بخش های مهم و پررنگ قانون ازجمله صدور چک الکترونیکی و ثبت سیستمی چک هنوز اجراء نشده است و شاهد تاخیر و کم کاری در این زمینه هستیم. در همین راستا در کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ای تشکیل دادیم و از رییس بانک مرکزی دعوت کردیم.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه گفت: باتوجه به صحبت های انجام شده قرار شد همزمان با آغاز سال 1400، بانک مرکزی قانون جدید چک را به طور کامل اجرا کند. اگر خلف وعده ای در این زمینه رخ دهد، کمیسیون اقتصادی مجلس از بانک مرکزی شکایت خواهد کرد.

خاندوزی با اشاره به دستاوردهای قانون جدید چک گفت: مجلس درخصوص اجرای کامل قانون جدید چک مصر است و بر پافشاری خود ادامه می دهد. قانون جدید چک بسیاری از مشکلات مربوط به چک را کاهش خواهد. اعتبارسنجی دارندگان دسته چک، جلوگیری از صدور چک های بلامحل و کاهش پرونده های مربوط به چک قوه قضائیه ازجمله مزایای قانون جدید چک است.

وی در پایان تصریح کرد: اجرای قانون جدید چک از مسائل بدیهی و واجب الاجرا محسوب می شود و هیچگونه تاخیری در آن پذیرفته نمی باشد و لازم است تا بانک مرکزی و سایر رسانه ها با اطلاع رسانی مردم را نسبت به اجرای این مرحله از قانون چک آگاه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر