کد خبر 512732

رییس مجلس شورای اسلامی؛

ناکارآمدی‌های اقتصادی ریشه در دولتی بودن آن دارد/ گرانی کمر مردم را شکسته است

قالیباف گفت: درآمد‌های کشور را به سختی تامین می‌کنیم، ولی پروژه‌ها را بد و گران مدیریت می‌کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شبکه خبر، رییس مجلس در جلسۀ نهایی پیگیری نظارت میدانی استان کردستان گفت: پیامبر (ص) با آنکه به منبع لایزال وحی متصل بود، خود را از مشورت و ارتباط با مردم بی‌نیاز نمی‌دید.

وی افزود: در مجلس اولویت را به وظیفۀ نظارتی دادیم تا با کمک خود مردم مشکلات را حل کنیم

قالیباف گفت: با سختی درآمد‌ها را در بودجه تامین می‌کنیم، ولی بد و گران مدیریت می‌کنیم. نحوۀ هزینه‌کرد ما ایراد دارد و بدون مشارکت مردم قابل حل نیست.  نظام متمرکز اداری غل و زنجیر‌هایی به پای مردم است.

قالیباف: پشتیبان مدیران شجاع و قوی هستیم و نمی‌خواهیم با نظارت‌ها، مچ‌گیری کنیم؛ مدیران اجرایی مجلس را همراه خودشان بدانند.

رییس مجلس گفت: غصۀ کم بودن درآمد سرانۀ مردم نسبت به سایر استان‌ها یعنی کار ما اشکال داشته است هر چند که بگوییم ما کار‌های فراوانی کرده‌ایم. عدد و رقم‌ها همه چیز را روشن می‌کند.

قالیباف افزود: در دوران جوانی با مردم کردستان ارتباط داشتم؛ آنقدر این مردم باصفا و با گذشت هستند که اگر با آن‌ها کمترین ارتباطی داشته باشید، دلتنگشان می‌شوید.

محمدباقر قالیباف در نشست شورای اداری کردستان اظهار داشت: نمایندگان مردم یکی از سیاست‌های قطعی و رویکرد‌های ما این است که به مردم باور داشته باشیم و آن‌ها را در اقتصاد دخیل کنیم.

وی افزود: در سیاستگذاری و قانونگذاری و حوزه اجرا باید به سمت مردمی شدن حرکت کنیم و لذا در مجلس یازدهم اولویت را به نظارت داده ایم تا بتوانیم بر این مشکلات به کمک خود مردم فائق بیایم.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر جا موفق بوده‌ایم جایی بوده که مردم ورود کرده‌اند و هر کاری که گره خورده و بر زمین مانده است جایی بوده که مسئولان مردم را رها کرده اند.

قالیباف افزود: ما باید به سمت یک اقتصاد مردمی حرکت کنیم و در سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری و حوزه اجرا باید این اصل مهم را مد نظر قرار دهیم..

وی با تاکید بر اینکه باید بر مشکلات با کمک خود مردم فائق آییم چرا که زحمات زیادی می‌کشیم، اعتبار را می‌آوریم، ولی متاسفانه خوب هزینه نمی‌کنیم اضافه کرد: نظارت باید به سمتی برود که موجب اصلاح شود و اصلاح بدون واگذاری کار مردم به دست مردم ممکن نمی‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: نظام اداری و بروکراسی بسیار متمرکز و سنگین که واقعا زنجیری به دست و پای مردم به ویژه در حوزه اقتصاد شده که این هم نیازمند بازنگری است چرا که این بروکراسی بسیار سنگین موجب شده مردم برای یک مجوز فرایند و چرخه‌ای طولانی طی کنند.

پشتیبانی مجلس از مدیران امین

قالیباف خاطرنشان کرد: ما اصلا در حوزه‌های نظارتی در مجلس به دنبال مچگیری و چوب لای چرخ گذاشتن نیستیم ما خودمان سختی کار اجرایی را لمس کرده‌ایم و هرگز دنبال این نیستیم که شجاعت را از یک مدیر لایق بگیریم، دنبال این نیستیم که دیوان محاسبات مزاحمت برای اجرای یک کار ایجاد کند بلکه به تمام معنا پشتیبان مدیران امین هستیم و می‌خواهیم این‌ها با جرات تصمیم‌گیری و کار کنند.

وی افزود: بخش نظارت در زمان کم‌کاری‌ها باید به وظیفه ذاتی خود رسیدگی کند و لذا انتظار داریم دوستان ما را در کنار خود ببینند.

وی با بیان اینکه تنظیم برنامه هفتم را در دستور کار قرار داده‌ایم گفت: در بودجه ۱۴۰۰ متمرکز شدیم که مشکل همه روستا‌هایی که تنش آبی و از راه مناسب بی‌بهره هستند را حل کنیم.

قالیباف اضافه کرد: اینکه مردم در کنار سد باشند و رنج بی‌آبی داشته باشند حاصل نامناسب بودن مدیریت و تدبیر و بروکراسی و نظام اداری است.

وی گفت: هزار و ۲۰۰ روستا در کشور تنش آبی دارند این در حالی است که همین روستاها، شبه جزیره‌هایی در محاصره سد‌ها هستند.

درآمد سرانه پایین کردستان دغدغه مسوولان

رییس مجلس با بیان اینکه در موضوعات محرومیت‌زدایی و حاشیه‌نشینی با خرد جمعی و کار مطالعاتی باید اقدامات اساسی انجام بگیرد، گفت: ما بیش از ۲ هزار نقطه در کشور داریم که در حوزه حاشیه‌نشینی و محرومیت‌زدایی نیاز به رسیدگی فوری دارند.

وی اضافه کرد: در بودجه ۱۴۰۰ برای این نقاط اعتبار و بودجه اختصاص یافته که برای کردستان در همین حوزه یک هزار میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است.

ناکارآمدی‌های اقتصادی ریشه در دولتی بودن آن دارد

قالباف افزود: در موضوعات مهم دیگر مانند نهاده‌ها و سلامت ورود و ساماندهی در این حوزه را در دستور کار قرار خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: گرانی و بی‌ثباتی اقتصادی کمر مردم را شکسته است باید با تدبیر مناسب زمینه رفع این مشکلات را فراهم سازیم.

وی گفت: این غصه بزرگی است که درآمد سرانه مردم این استان ۵۰ درصد کمتر از میانگین کشوری اس و سوال اینجاست که چرا باید سرانه درآمد مردم این استان با تمام این ویژگی‌های خوب پایین باشد و همه ما باید از دولت و مجلس در راستای اصلاح این مشکل گام برداریم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هرکار خوبی انجام بدهیم وقتی مردم آن را در زندگی خود احساس نکنند یعنی یک گوشه کار اشکال ندارند.

وی افزود: در دوران جوانی و دفاع مقدس در کردستان بودم انصافا انقدر مردم این استان خونگرم، باوفا و صادق هستند که وقتی انسان با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند، اگر دور شود احساس دلتنگی می‌کند.

تکمیل زنجیره‌های تولید

قالیباف با بیان اینکه ظرفیت‌های لازم برای اصلاح این مشکل وجود دارد، گفت: کردستان در حوزه کشاورزی که به صورت مستقیم با امنیت غذایی مردم ارتباط دارد ظرفیت‌های بالایی دارد که باید به خوبی دیده شود.

رییس مجلس عنوان کرد: در حوزه غذا و امنیت غذایی این زنجیره تولید را باید با توجه به قابلیت‌هایی که در کشور وجود دارد تکمیل کنیم.

وی اضافه کرد: همه اتفاق‌نظر داریم استان کردستان در حوزه کشاورزی و تکمیل زنجیره تولید می‌تواند یکی از مهمترین تولیدکنندگان کشور باشد.

قالیباف افزود: حتما در سیاست‌ها تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام را به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه قرار خواهیم داد.

وی با انتقاد از رهاکردن برخی پروژه‌ها با اختصاص اعتبارات قطره چکانی گفت: یکی از رویکرد‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی که در مجلس به صورت جدی دنبال خواهیم کرد اتمام این پروژه‌ها و خودداری از شروع پروژه جدید خودداری شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۱ ۰

    کمرشماچی؟

  • مهدی
    ۰ ۰

    سلام آقای قالیباف کار بایستی به دست مردم سپرده شود دولتها نمی‌توانند مادر خرج خوبی برای اقتصاد باشند همین الان ببینید حقوق کارگر را میخواهند به حد معقول برسانند چقدر جلسه میگذارند ولی بازهم نمی‌توانند آنطور که باید و شاید دل کارگران زحمتکش را بدست بیاورند بعضی از اجناس ده برابر گران شده هیچکس صدایش در نیامد ولی برای کارگر میخواهند حقوق اضافه کنند ببینید چقدر شلوغ کاری میشود کارفرمایان زورشان به مجلس و دولت نمیرسد به کارگران فشار میاورند