کد خبر 486980

رییس مجلس:

در بودجه ۱۴۰۰ دچار کسری هستیم/ وضعیت مالیات در کشور به هم ریخته است

محمد باقر قالیباف با بیان اینکه به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه‌ای به جز دغدغه مردم داشته باشیم گفت: در بودجه ۱۴۰۰ دچار کسری هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر،  محمد باقر قالیباف امشب در گفتگوی زنده تلویزیونی که به صورت زنده از شبکه اول سیما در حال پخش است ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده، گفت: همچنین متاسفانه شاهد آبگیری و سیل در استان خوزستان هستیم که انشاءالله نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا هر چه سریعتر این مشکل حل و فصل شود.

با گرانی ها آشنا هستیم

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه شما تا چه حد از گرانی ها خبر دارید، افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه ای جز دغدغه مردم داشته باشیم و با گرانی ها آشنا هستیم و در نظارت‌های میدانی خود شاهد این موضوع بودیم و با این دغدغه مردم آشنا هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم به طور جدی در این بخش گله‌مند هستند، تصریح کرد: در یکی از بازدیدها دیدم که پشت نانوایی نوشته شده بود که نان نسیه داده نمی شود و بنده تعجب کردم و صحبت کردم و فهمیدم کارگران روزمزدی هستند که بعضی اوقات کار ندارند و برای خرید نان هم دچار مشکل هستند.

قالیباف افزود: مشکلات مردم بسیار زیاد است و از تهیه نان که ساده ترین موضوع است تا دیگر اقلام اساسی چون مرغ مشکل دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس چه اقداماتی انجام داده تا جلوی گرانی‌ها را بگیرد؟، گفت: زمانی که شرایط تحریم و کرونا را نداشتیم مردم پذیرفته بودند که نزدیک به ایام عید، تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی خواهیم داشت و این موضوع برای مردم امری طبیعی بود و سالی یکبار انتظار آن را می کشیدند اما علت ناراحتی فعلی مردم این است که الان آنان شاهد گرانی های چند باره در سال و عدم ثبات در قیمت‌ها هستند.

بودجه ۱۴۰۰ شامل کسری بودجه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این مسئله به کسری بودجه بازمی‌گردد، گفت:  حتی در بودجه‌ای که اخیر [بودجه ۱۴۰۰] به مجلس ارائه شد نیز شامل کسری بودجه هستیم.  

قالیباف تاکید کرد: همچنین ما در شبکه تهیه تامین و توزیع کشور دچار مشکلات جدی هستیم و این شبکه درست نیست که به دلیل سوء مدیریت است و ما در نظارت ها دچار مشکل هستیم.

وی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای تهیه کالاهای اساسی اختصاص داده شود و در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۴ میلیارد دلار به اقلام اساسی ارز دولتی داده شد اما امروز قیمت مرغ گران شده و مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

مجلس وارد حیطه کار دولت نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کار اجرایی دست مجلس شورای اسلامی نیست و تاکید ما این است که مجلس نباید به جای دولت کار اجرایی انجام دهد و اصلاً مجلس وارد حیطه کار دولت نمی شود.

قالیباف تاکید کرد: قانونگذاری حق قانونی ما است و وظیفه ما قانون‌گذاری و سیاستگذاری است و سیاست‌های کلان را هم باید در قانونگذاری خود مورد توجه قرار دهیم و تصویب قانون و ریل‌گذاری کار مجلس است اما در اجرا نباید دخالت کنیم و تاکید بنده هم همواره روی این مسئله است.

وی اظهار داشت: اکثر مردم، متخصصان و نخبگان دو عامل را برای علت مشکلات مردم می‌دانند مبنی بر اینکه یک عامل سوءمدیریت و یک عامل دیگر تحریم است و موضوع سوء مدیریت را عامل مهم تری از تحریم می دانند و ما مدیران آمده ایم که مشکلات را حل کنیم و معتقدیم که این مشکلات قابل حل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که از کسری بودجه صحبت می‌کنیم به این معنا است که دخل و خرج دولت با یکدیگر همخوانی ندارد و باید منابع و مصارف را به گونه‌ای تنظیم کنیم که بین منابع و مصارف تراز برقرار باشد و کسری نداشته باشیم که در صورتی که از یک درآمد پایدار برخوردار باشیم دچار کسری بودجه نمی شویم.

قالیباف تاکید کرد: در همه اقتصادهای درست دنیا شاهدیم که اقتصاد آنان متکی به منابع پایدار است که مالیات و گمرکات درآمدهای پایدار هستند اما نفت و اوراق قرضه جزء درآمدهای پایدار نیست.

وی گفت: زمانی که منابع ما به سمت درآمدهای غیر پایدار مانند نفت و اوراق قرضه سوق پیدا می کند به معنای کسری بودجه است.

در بودجه ۹۸ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد کسری بودجه داشتیم

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که دولت یا از بانک‌ها قرض گرفت و یا اوراق فروخت.

قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس برای واقعی کردن درآمدها در بودجه چه اقداماتی را انجام می دهد؟ گفت: مجلس شورای اسلامی دقیقاً برای جلوگیری از کسری بودجه و جلوگیری از تورم و گرانی و اصلاح شبکه توزیع و تهیه کالا در شش ماه گذشته برنامه های منظم را تنظیم کرده و اقداماتی را انجام داده است.

وی افزود: رویکرد روشن مجلس آن است که هر اقدامی که انجام می‌دهیم مبتنی بر مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمند سازی و کارآمد سازی باشد و این موارد را در همه تصمیمات خود لحاظ می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بحث کسری بودجه یکی از کارها آن است که در وهله اول بپذیریم که کسری بودجه داریم و زمانی که این موضوع را پذیرفتیم راه‌های صحیحی که بودجه را به سمت منابع پایدار سوق بدهد باید در نظر گرفته شود که یکی از بحث‌ها مالیات است.

قالیباف گفت: ما سه نوع مالیات داریم که یک مورد مربوط به حداقل سرمایه هایی است که افراد دارند و مورد بعدی «سی جی تی» است که همان درآمد بر دارایی ها و عایدی ها است و مورد بعدی «پی آی تی» و مالیات هایی است که بر درآمدهای مربوط به یک موضوع و قراردادهای خاص بسته می‌شود.

وضعیت مالیات در کشور به شدت به هم ریخته است

وی تاکید کرد: امروز وضعیت مالیاتی ما در کشور به شدت به هم ریخته است و حدود ۶۰۰ هزار شرکت حقوقی داریم که مودیان مالیاتی هستند و حدود ۳ میلیون نفر هم در حوزه کسب و کار هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین حدود ۳۲ هزار نفر ممیزی مالیاتی در کشور داریم که باید این مالیات را جمع‌آوری کنند که ۶۰ درصد این ۳۲ هزار نفر با ۶۰ درصد کل امکانات حوزه مالیاتی ما فقط ۱۵ درصد مالیات‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.

قالیباف بیان کرد: برای مثال امسال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان میزان مالیات بود اما حدود ۲۵ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان جمع آوری می‌شود که این نشان‌دهنده تصمیم گیری های غلط است و مدیران و قانون گذاران باید در اینجا بایستند و فرآیندها را اصلاح کنند که متاسفانه در گذشته به دلایل مختلف در مقابل این رویه نیاستادند و نتیجه آن شد که دلالان و سوداگران بدون آن که زحمت بکشند و عرق بریزند، پول و درآمد زیادی را به دست آوردند بدون آن که مالیات پرداخت کنند. مالیات یکی از راهکارهای جدی برای جلوگیری از کسری بودجه است.

وی گفت: در ۶ ماه گذشته یکی از کارهایی که ما انجام دادیم با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی بررسی طرح مربوط به «سی جی دی» بود که در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید و در نوبت صحن علنی مجلس است و تلاش ما این است که پیش از بررسی لایحه بودجه آن را تصویب کنیم.

امسال بودجه دولتی 850 هزار میلیارد است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰، گفت: در این بودجه، بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد تومان است اما بودجه شرکت‌های دولتی هزار و پانصد هزار میلیارد تومان است یعنی بودجه شرکت‌های دولتی دو برابر بودجه دولتی و برای بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی اعم از شرکت‌های نفتی و دیگر شرکت‌ها است.

قالیباف ادامه داد: ما در مجلس با مسئولان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس، بودجه شرکت‌های دولتی را با جزئیات مورد بحث و بررسی قرار دادیم و الان ۲ سال است که بودجه شرکت‌های دولتی پیش از ارائه لایحه بودجه به مجلس تقدیم می‌شود.

وی بیان کرد: شرکت های دولتی در سال صرفاً ۲۵ هزار میلیارد تومان مالیات و یا سود از طریق سهام به دولت می‌دهند این در حالی است که این شرکت ها بدهی زیادی را برای دولت ایجاد می کنند که بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است و در شرایطی که ما کسری بودجه داریم باید به این اموالی که در اختیار داریم و به این شرکت‌های خصولتی توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در همین ۶ ماه که گذشت، یک قانونی در مجلس در خصوص بورس پیگیری کردیم که دولت در شورای عالی اقتصاد می‌خواست مصوب کند. دولت یک لایحه دوفوریتی برای سود سهام شرکت‌ها داشت تا این از طریق به افزایش سرمایه شرکت‌ها کمک کند. این یعنی باید به سمت تولید برویم.

قالیباف افزود: من در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به رئیس جمهور گفتم که اجازه بدهید این لایحه در این شورا تصویب نشود چرا که مصوبات این شورا یک ساله و قابل تمدید است و مردم نمی‌توانند خیلی به این قانون اعتماد کنند زیرا ممکن است قانون عوض شود. ما این قانون را در مجلس آوردیم و ظرف مدت سه هفته، این لایحه دو فوریتی در مجلس تصویب شد، شورای نگهبان تایید کرد و به دولت ابلاغ شد، این لایحه برای بورس بود اما متأسفانه اجرای آن به درستی انجام نشد.

وی گفت: البته ما پیگیری کردیم و به شدت موضوع را دنبال می‌کنیم تا این کار انجام شود. ما در ۶ ماه گذشته برای بورس این قانون را تصویب کردیم. ما در بورس می‌گوییم باید عرضه اولیه انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این لایحه دو فوریتی که در مجلس تصویب شد برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم بود یعنی اجازه بدهیم که مردم در همان ارائه اولیه این کار را انجام دهند. من با هرگونه برخورد قضائی و امنیتی در بورس با کسانی که کار درست انجام نمی دهند، مخالفم ولی بورس باید نظارت دقیق خود را انجام دهد. من با آقای دژپسند و رئیس سازمان بورس جلسات متعدد داشتیم و گفتیم شما باید نظارت کنید زیرا قانون دارید و باید انضباط تخلفات اداری را انجام دهید و حق دارید جریمه کنید و محدودیت بگذارید. این همان جایی است که می‌گویم سومدیریت وجود دارد.

قالیباف ادامه داد: ما کمیسیون اقتصاد را فرستادیم و یک نظارت دقیق انجام دادند و گزارش را آوردند. این گزارش بر اساس ماده ۴۵ آئین نامه داخلی در دستور کار مجلس است و قرار است تا قبل از تصویب بودجه، تصویب شود. پیشنهادی که در گزارش آمده، طرحی را آورده است که قانون بورس را عوض کنیم تا این مشکلات حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: اینکه می‌گوئیم در ۶ ماه گذشته در مجلس چه کار کردیم، به طور دقیق هم نظارت میدانی کردیم، هم مرتب با دستگاه‌های اجرایی و وزرا جلسه گذاشتیم و  نارسایی های اجرایی ها را تذکر دادیم. یکی از ویژگی های خوب این مجلس این است که تعداد زیادی از نمایندگان آن سابقه استانداری، شرکت‌های بزرگ و وزارتخانه‌ها را دارند. ما با دوستانی که در اجرا هستند جلسه می‌گذاریم و باگ‌های موجود را می‌آوریم و تبدیل به قانون و دستور العمل می کنیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما الان در بورس دو ناظر داریم، این ناطران تخصصی و فعال شدند. در نظارت میدانی، کمیسیون های مجلس سفر استانی و تخصصی می روند. خود من و نواب رئیس به سفر می روند و خود نمایندگان نظارت می‌کنند. در سفر اخیری که رفتیم، می‌خواستند ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی احیا شود، ارز آن را با درخواست دولت از صندوق توسعه دادند ولی وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که اجرای آنها زمان برده و ناقص است و کیفیت لازم را ندارد زیرا بخشی از این شرکت‌ها که این مساله را اجرا می‌کنند همان شرکت‌هایی هستند که گفتم در حال ضرر دادن هستند.  

قالیباف گفت: مشکلات ما به گونه ای است که درآمدها، پایدار نمی شود و کسری بودجه ها را واقعی نمی بینیم و به سمت مالیات می رویم. مگر می‌شود نتوان با قاچاق مبارزه کرد؟ من یک روزی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا بودم. قاچاق از کجا اتفاق می‌افتد؟ البته آنهایی که کوله بری می کنند، مقصرش ما مدیران هستیم که این جوان را به این کار وادار کردیم. بازارچه های مرزی را درست عملیاتی نکردیم. 

وی گفت: چند ۱۰ میلیاردی که قاچاق، از بندر و ریل و جاده می‌آید، کجا این کار انجام می شود؟ سیستم بوروکراسی فاسدی که در کشور وجود دارد، این یعنی سوء مدیریت. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درخصوص سهم سوء مدیریت و تحریم در اقتصاد کشور، گفت: من کارشناسی که نگاه می کنم، برای ما ۶۰ تا ۶۵ درصد سوء مدیریت است و ۳۰ تا ۳۵ درصد بحث تحریم است.

قالیباف گفت: وقتی در بحث تحریم حرف می‌زنیم و همین چند وقت پیش که دولت فرانسه با ما صحبت می کرد، حرفش چه بود؟ می خواست پنج میلیارد دلار به ما وام بدهند و تحریم که اینطور شد، ما هم نفت بدهیم. به صندوق بین‌المللی پول نامه نوشتیم که پنج میلیارد دلار به ما پول بدهند. ما یک مرتبه تصمیم گرفتیم که قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان کنیم که اصلا معلوم نشد مبنای این ۴۲۰۰ تومان از کجا درآمد.

وی افزود: الان که ۱۵ میلیارد دلار داریم، چه  کار کرده ایم؟ بخشی از آن را در ۶ ماه اول به نهاده‌های دامی دادیم و مرغ کیلوی ۹ هزار تومان را ۲۹ هزار تومان کردیم. 

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پول این نهاده ها را به ارز ۴۲۰۰ تومانی از ما گرفتند، این اوج بی‌عرضگی و چوب حراج زدن به اموال بیت المال است، خُب این یک واقعیت است. روزی بوده است که در این کشور نفت ما بشکه ای ۱۱۰ دلار و درآمد کشور ۱۰۰ میلیارد دلار شده است، در آن شرایط تورم ۲۰ درصد و همین کسری بودجه را داشتیم. روزی هم که درآمد کشور ۲۴ میلیارد دلار بود، وضع‌مان بهتر بود. من نمی‌گویم سیستم بانکی الان در تحریم و فشار نیست.

قالیباف گفت: ما این همه می‌خواهیم حرف بزنیم که ۵ میلیارد دلار بگیریم اما به ۱۸ میلیارد دلار چوب حراج می زنیم. خُب تحریم‌ هم برداشته شود و آن پول ها را بگیریم چه تغییری در اقتصاد مردم می‌افتد. اینجاست که به جرأت می‌گویم ۳۰ تا ۳۵ درصد تحریم و ۶۵ درصد سوء مدیریت است، این واقعیت‌هایی است که وجود دارد و باید بپذیریم.

 

آقای روحانی! ما هول نیستیم؛ منتظریم کاری کنید

قالیباف با اشاره به ماده ۷ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها گفت: بر اساس این ماده هرگاه طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند ما بلافاصله به تعهدات خود باز می‌گردیم پس این ماده نشان دهنده آن است که قابلیت برگشت پذیری پابرجا است.

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه برخی از دولتمردان نسبت به طرح هسته‌ای مجلس موضع گرفتند و پاسخ شما چیست گفت: خواهش‌بنده از رئیس‌جمهور آن است که در موضوعات ملی و امنیت ملی و منافع ملی باید یک صدا و یک زبان باشیم و همدلی و همزبانی و یک صدایی اهمیت زیادی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رئیس جمهور فرمود که یک عده هول شدند و اجازه دهید ما کارمان را انجام دهیم که بنده عرض می‌کنم که کسی هول نشده و از قضا همه ما و مردم ۷ سال است که منتظریم کاری انجام شود.

آرزو می کنیم رفع تحریم به دست دولت فعلی اتفاق بیفتد

قالیباف تاکید کرد: همه آرزوی ما آن است که در این چند ماه باقی مانده از عمر دولت حتماً کاری انجام شود و مردم با خاطره خوشی با دولت دوازدهم خداحافظی کنند و آرزوی ما آن است که رفع تحریم به دست این دولت اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برای کمک به رفع تحریم‌ها است و در مجلس ما در حوزه اقتصادی به دنبال خنثی سازی اثرات تحریم هستیم و ما باید قوی شویم چراکه اگر ما قوی نشویم دنیا از روی ما رد می‌شود و عزت ما را لگدمال می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: امروز وزیر امور خارجه کشورمان به صورت ویدئو کنفرانس با اروپایی ها صحبت می‌کرد و خیلی صریح و روشن گفت که ما ممکن است نقدی به طرح هسته‌ای مجلس داشته باشیم اما قانون و لازم الاجرا است و آن را اجرا می‌کنیم.

قالیباف تصریح کرد: بعضاً برخی افراد می‌گویند که این موضوع در اختیارات شورای عالی امنیت ملی و بر خلاف قانون است که اگر بر خلاف قانون بود شورای نگهبان آن را تایید نمی کرد اما شورای نگهبان آن را تصویب کرد و نباید این حرف‌ها گفته شود.

وی گفت: امروز مردم ما در داخل از همه مسئولان به ویژه سران قوا و همکاری همدلی و حل مشکلات اقتصادی مردم را می خواهند.

مجلس در حل مشکلات مردم همکار و پای کار دولت است

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: بنده در جلسه شورای عالی اقتصادی با صراحت خدمت رئیس جمهور گفتم که ما در حل مشکلات مردم حتماً همکار و پای کار با دولت هستیم و در عرصه بین‌المللی باید یک زبان یک صدا و قوی باشیم.

قالیباف اظهار داشت: باید اقتصاد را قوی کنیم تا اثرات تحریم را کاهش دهیم و قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به رفع تحریم ها کمک می کند و ما قراردادی را امضا کردیم که طرف مقابل هیچ یک از مفاد آن را اجرا نمی‌کند و منطقی نیست که ما همه آن را اجرا کنیم.

دولت و مجلس در حوزه معیشت مردم همدل هستند

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه بعضاً بگو مگو هایی بین دولت و مجلس به وجود می آید و آیا اتاق فکری بین دولت و مجلس وجود ندارد که مردم شاهد این کشمکش‌ها نباشند از جمله آن که درباره طرح معیشتی این اتفاق افتاد، گفت: در هفته گذشته در جلسه شورای عالی اقتصادی خدمت حضرت آقا بودیم که بعد از آن جلسه رئیس جمهور از بنده خواست که با هم صحبت کنیم که درباره طرح معیشتی با یکدیگر صحبت کردیم و باید بگویم که در حوزه معیشت مردم این همدلی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: حدود ۳۰ دقیقه بنده و رئیس‌جمهور دو نفری صحبت کردیم که رئیس جمهور نقدهایی به طرح معیشتی داشت اما بنده توضیح دادم و در نهایت قبول کرد و به نوبخت گفت که این طرح اجرا شود و الان هم این همراهی وجود دارد.

قالیباف اظهار داشت: البته با توجه به اینکه رئیس جمهور طرح معیشتی مجلس را امضا نکرد، بنده این قانون را امضا و ابلاغ کردم که البته این موضوع بعضا اتفاق می افتد.

وی اظهار داشت: اگر نقدهایی می‌کنیم باید همدلی ها را هم بگوییم. درباره طرح معیشتی به جهت مشکلات بودجه ای قرار بر این شد که امسال از آذر تا اسفند ماه اجرایی شود تا کسانی که از کرونا آسیب دیدند و همچنین نیازمندان از آن منتفع شوند و دو ماه هم در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام شود و در طرح معیشتی بین دولت و مجلس دوگانگی نشده است.

 برای حل مشکلات مردم با دولت لجاجت نداریم

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از انصاف و مروت به دور است که ما برای حل مشکلات مردم خدای نکرده بخواهیم لجاجت کنیم و یا اینکه روی کاری اصرار داشته باشیم و مردم مطمئن باشند که خصوصاً در بحث های اقتصادی و معیشتی این همدلی وجود دارد اما طبیعتاً در حوزه سیاسی حرف هایی وجود دارد اما در خدمت به مردم و مسائل مربوط به اقتصادی و امنیت ملی یکپارچه و محکم هستیم.

قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از ایرادات وارده به مجلس شورای اسلامی تصویب قوانین بسیار زیاد است و آیا در این دوره فکری برای ادغام و یا لغو قوانین قبلی خواهید کرد تا نظارت بر اجرای قوانین افزایش یابد، اظهار داشت: بنده پیش از ورود به مجلس هم با مجلس آشنا بودم و البته یک تحلیل روندی هم بر موضوعات مجلس انجام دادم و زمانی که نمایندگان اعتماد کردند و بنده را به عنوان خدمتگزار خود انتخاب کردند با هم به این جمع‌بندی رسیدیم که ما در مجلس یازدهم نظارت را بر قانون گذاری اولویت دهیم.

وی تصریح کرد: در بورس هم ابتدا نظارت کردیم و سپس وارد فرآیند قانونگذاری شدیم. پس نظارت بر قانون گذاری اولویت دارد و بین صحن علنی و کمیسیون هم اولویت را به کمیسیون‌های تخصصی دادیم و در کمیسیون‌ها می‌توانیم هم نظارت کنیم و هم کارهای کارشناسی درستی انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تنقیح قوانین در مجالس قبلی آغاز شده و ما آن را به طور جدی و به سرعت پیش می بریم که ۴۰ مورد قانون یکپارچه سازی و قوانین اضافی حذف شوند.

قالیباف بیان کرد: چند روز پیش بنده بیش از ۱۰۰ مورد قوانین ابلاغ کردم که جایگزین قوانین قبلی خواهد شد که باید این قوانین در حوزه های مختلف به سرعت طبقه‌بندی شوند و ما بحث تنقیح قوانین را دنبال می‌کنیم چرا که در حال حاضر ۱۲ هزار قانون داریم.

برخی نمایندگان برای انجام وظایف نمایندگی شب ها در مجلس می مانند

وی گفت: به مردم عرض می‌کنم که نمایندگان واقعاً وقت می‌گذارند و برخی تصور می‌کنند که کار نمایندگان صرفاً در صحن علنی است که باید بگویم که نمایندگانی هستند که حتی خانواده های خود را به تهران نیاوردند و حتی شب ها هم در مجلس می مانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که دستگاه های نظارتی درباره اجرا نشدن یک قانون سوال می کنند، برخی از دستگاه ها با استناد به سایر قوانین مطرح می کنند که ما این کار را به صورت قانونی انجام دادیم.

قالیباف افزود: در حال حاضر دست شرکت های دولتی باز گذاشته شده است و در برخی مواقع براساس قانون وظایف خود را انجام می دهند و در برخی مواقع با استناد به قانون تجارت و طرح موضوعاتی مانند داشتن هیئت مدیره، هر تصمیمی را که می خواهند اتخاذ می کنند که در اثر این فرآیند شرایط کنونی به وجود آمده است.

وی اظهار داشت: بنده نتیجه محور، حرکت می کنم و نظارت حق مجلس است. اسناد حسابرسی شرکت های دولتی استخراج شده است و حتماً گزارش مربوط به بودجه آنها و اینکه کدام یک از شرکت ها سودده و کدام یک زیان ده هستند و هیئت مدیره آنها را چه کسانی تشکیل می دهد، در سایت مجلس بارگذاری می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مجلس در حوزه مردمی سازی، گفت: ما با برگزاری جلسات با شرکت های حقوقی بورس به بحث و تبادل نظر پرداختیم و همچنین به منظور اطلاع از نظر سهامداران حقیقی با جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ نفر از آنها و کارگزاران بورسی جلسه برگزار کرده و نظرات آنها را اخذ کردیم چرا که برای هر تصمیمی باید نظرات آنها را دریافت می کردیم.

نظارت میدانی و تخصصی کار دائمی مجلس است

قالیباف تاکید کرد: مجلس یازدهم در تلاش است که به سمت قانون گذاری نرود مگر به ضرورت و نظارت میدانی و تخصصی کار دائمی و همیشگی ما است.

وی با بیان اینکه از مردم نیز می خواهیم که نظارت کنند، اظهار داشت: در تمام کارهای مدیریتی سابق خود هم از مردم می خواستم که بر عملکرد ما نظارت کنند. به طور مثال زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم، سامانه ای برای نظارت و بیان نظرات مردم از عملکرد پلیس در نظر گرفته شد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر هم مردم باید بر عملکرد مجلس نظارت کنند و بدانند که نمایندگان چه اقداماتی انجام داده و برای مثال چگونه بودجه را تصویب می کنند.

قالیباف در پاسخ به این سوال که در مجلس چگونه بر رفتار نمایندگان نظارت می شود، گفت: رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تقویت بعد نظارتی مجلس تاکید فرمودند و برای نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس ۷ نفر از افراد باتجربه به عنوان شورای نظارت انتخاب شدند که هر گزارش و شکایتی که از خارج یا داخل مجلس به آن ها برسد، بررسی کرده و مرتب جلسات آن ها برگزار می شود. 

وی ادامه داد: در ۶ ماه گذشته شکایاتی داشتند که برای آن ها حکم صادر کردند و به دادگاه نیز گفته اند که آن ها را احضار کنند.

کادر درمانی در شرایط کرونا همانند دفاع مقدس سنگ تمام گذاشت

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی این گفتگو با تاکید بر ضرورت تکریم کادر درمانی، اظهار داشت: آنان در خط مقدم حفظ جان مردم در شرایط کرونا فعالیت دارند و انصافا کادر درمانی در شرایط کرونا ایثارگرانه و فداکارانه چون زمان دفاع مقدس سنگ تمام گذاشتند که به سهم خود از آن ها تقدیر و تشکر می کنم.

قالیباف تاکید کرد: یکی از اقدامات مجلس برای تکریم کادر درمانی کشور این است که هم بنده و هم نمایندگان در حوزه های انتخابیه خود جهت عرض خداقوت به مراکز درمانی سر زدیم.

وی افزود: همچنین تخصیص یک میلیارد دلار به حوزه سلامت را که با تاخیر صورت گرفت به طور جدی دنبال می کنیم تا دولت انجام دهد و معوقات کادر درمانی پرداخت شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از سوی دیگر باید تعدادی پرستار جهت فعالیت در حوزه سلامت جذب شوند که برای سال آینده مدنظر است که در سطح ملی انجام شود و بی توجهی به این مهم به سوءمدیریت برمی گردد.

قالیباف با تاکید بر ضرورت کنترل شیوع کرونا، تصریح کرد: ما باید هرچه می توانیم انجام تست کرونا را افزایش دهیم چرا که در کشورهای اروپایی به ازای هر یک میلیون نفر، ۴۰۰ هزار نفر تست می دهند اما در ایران به ازای هر یک میلیون نفر ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر تست انجام می شود که درست نیست و جان مردم باید در اولویت ما باشد.

وی تاکید کرد: کیت های تشخیصی به تعداد زیاد وجود دارد و باید انجام تست های رایگان را حداقل به ۱۰۰ هزار نفر برسانیم و باید به این نکته توجه شود که سلامت ۸۰ میلیون ایرانی به هم پیوسته است و ما نگرانیم که با برخی تعجیل ها، وضعیت به شرایط بحرانی بازگردد. ضعف مدیریت اینجاست که اگر تست فردی مثبت شد، آن را پیگیری نکنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    اقای قالیباف ممنونم که راجع به کولبران گفتند که ضعف از ما مدیران است این را میگویند شهامت و بزرگواری مالیات یکی از کارهایی است که بر علیه مملکت حرکت میکند مخصوصا مالیات بر ارزش افزوده که ضد مملکت است

  • مهدی
    ۰ ۰

    آقای قالیباف من طرحی دارم که میشود سه میلیون ایرانی را سر کار ببرد بدون اینکه مجلس و دولت بخواهد یک ریال هزینه کند آماده هستم که به شما راهکار بدهم چندین بار در مجلس گذشته نامه داده‌ام و راهکار را گفته ام اما آقای پور ابراهیمی ترتیب اثر نداده اند لطفا پیگیری کنید من هم آماده همکاری هستم