عضو کمیسیون برنامه و بودجه؛

۲۰میلیون ایرانی در خطر فقر مطلق قرار دارند/ پرداخت نخستین یارانه توزیع اقلام اساسی از دی ماه

بهروز محبی با اشاره به اینکه ۲۰میلیون ایرانی در خطر فقر مطلق قرار دارند، گفت: اولویت نخست طرح توزیع اقلام اساسی که پرداخت های آن از دی آغاز می شود، متوجه کارگران فصلی، زنان سرپرست خانوار، افراد فاقد حقوق ماهانه، خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و سایر اقشار محروم جامعه است.

اقتصادآنلاین-مهدی بیک؛ نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به مطالبات خانواده های جامانده از دریافت سهام عدالت و یارانه های نقدی گفت: طرح ثبت نام جاماندگان از سهام عدالت توسط رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری است تا 40درصد باقی مانده نیز بتوانند ثبت نام کنند. پیشنهاداتی هم از سوی نمایندگان برای ثبت نام دوباره از خانواده هایی که یارانه نقدی دریافت نمی کنند، مطرح شده است. این موضوعات در حال بررسی و امکان سنجی است و بعد از ارزیابی های تخصصی در کمیسیون ها راهی صحن می‌شود.

محبی در ادامه در خصوص مشکلات پیش روی اجرای این طرح ها گفت: جدا از مباحث مالی، فقدان داده های اطلاعاتی جامع برای شناسایی افراد نیازمند نیز مشکل ساز است. این موضوع باعث شده تا جهت گیری نظامهای یارانه ای کشور دچار انحراف شود. آمارهای رسمی و البته اطلاعات میدانی، نشان می‌دهد که بسیاری از خانواده های نیازمند، علی رغم فقر شدید، نه سهام عدالت دریافت کرده اند، نه در لیست دریافت یارانه قرار دارند و نه از سوی نهادهای حمایتی شناسایی شده اند. این در حالی است که برخی از افراد برخوردار جامعه، هنوز یارانه های نقدی دریافت می کنند.

او افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید پایش فراگیری در خصوص اطلاعات مالی دهک های مختلف داشته باشد تا هر شخصی بداند در کدام دهک جامعه قرار دارد. باید راهکار میانه ای را به کار گرفت که ضمن شناسایی سطح درآمدی خانواده ها از حریم اقتصادی افراد نیز صیانت کرد. بر اساس اطلاعاتی که آقای شریعتمداری در کمیسیون ارائه کرده اند، بیش از 20میلیون ایرانی در خطر فقر مطلق قرار دارند. باید این افراد را شناسایی و تلاش برای توانمندسازی آنان را در دستور کار قرار داد.

مجلس به دنبال تعامل با دولت است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در بخش دیگری از گفتگو یادآور شد: اجرای طرح توزیع اقلام اساسی از دی ماه رسما آغاز خواهد شد. البته این در صورتی است که در ابلاغ طرح، کارشکنی صورت نگیرد. واکنش های مقامات اجرایی به طرح معیشی مجلس به گونه ای بود که ابتدا اعلام شد، منبعی برای اجرای آن موجود نیست، اما ناگهان خبر رسید، دولت به 30میلیون ایرانی یارانه 100هزارتومانی پرداخت خواهد کرد.4ماه و هر ماه 100هزار تومان برای 30میلیون ایرانی حدودا 12هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که دولت ادعا می کرد این رقم ناموجود است.

محبی گفت: البته مجلس در این خصوص رویکرد تعامل در پیش گرفت و از طرح یارانه ای دولت استقبال کرد. معتقدم در این شرایط دشوار معیشتی، هر اندازه که دامنه حمایت ها افزایش پیدا کند به صلاح مردم است. دولت مثل پدر پولداری است که پول دارد اما به نظر می رسد در روند حمایتی از خانواده خود احتیاط می کند. مجلس خوشحال است که پافشاری هایش در نهایت منجر به افزایش پرداخت های یارانه ای به مردم خواهد شد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادآنلاین در این خصوص که کدام اقشار و دهک های جامعه در اولویت پرداخت یارانه های نقدی قرار خواهند داشت؟ گفت: طبیعی است که اولویت نخست اجرای این طرح با دهک های پایینی جامعه است.کارگران فصلی، زنان سرپرست خانوار، افراد فاقد حقوق دریافتی ماهانه، خانواده های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و سایر اقشار کمتربرخودار جامعه حلقه های اولیه دریافت کنندگان یارانه را تشکیل می دهند.

محبی با شاره به عزم مجلس برای حذف ارز ترجیحی گفت: مجلس در طرح اصلاح ساختار بودجه به دنبال شفاف سازی  و حذف گزاره های رانت زا است. نمایندگان معتقدند هر یک ریال یا هر یک دلاری که برای طرح یا پروژه ای تخصیص می یابد، باید قابل ردگیری باشد. یعنی مشخص شود که این ریال ها و ارزها، توسط چه افرادی بر اساس چه ساز و کاری، صرف چه اموری شده است. این فرایند هم در خصوص ارز ترجیحی و هم سایر پروژه ها و تخصیص ها باید عملیاتی شود تا مردم هر روز شاهد مشکلات عدیده در نهاده دامی و تخصیص ارز 4200تومانی به برخی نور چشمی ها و...نباشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۲ ۰

    لعنت به مجلس ودولت یارانه صدهزارتومانی ویک میلیونی قرارشد ازآذرماه پرداخت بشه حالا شد از دی ماه .