کد خبر 398258

پیشنهاد وزارت کشور داشتن نگاه انبساطی به تایید صلاحیت ها است

رییس ستاد انتخابات کشور در آستانه آغاز ثبت نام کاندیدیاهای مجلس دهم اعلام کرد که پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تایید صلاحیت ها وجود داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، جمال عرف در نشست خبری امروز(شنبه) خود با اشاره به آغاز فرایند اجرایی انتخابات از دهم آذر، اظهار کرد: در ماه های گذشته به دو هزار نفر از فرمانداران و بخشداران آموزش داده و به ابهامات و سوالات آنها پاسخ داده ایم. هیچ نیروی اجرایی نداریم که آموزش ندیده باشد. کارهای اجرایی انتخابات به روز در حال اجرایی است. وزیر کشور به پنج استان که انتخابات خبرگان همزمان با مجلس برگزار می شود، برگزاری انتخابات خبرگان را ابلاغ  کرده است. انتخابات میان دوره ای خبرگان در ۵استان برگزار شده تا هفت نفر انتخاب شوند.

وی ادامه داد: امیدوارم به سمت انتخاباتی با شور، امن و قانونمند و سالم حرکت کنیم. اگر همه مجریان و ناظران قانون را مبنا قرار دهند، چنین انتخاباتی برگزار خواهد شد. قانون مبنای اقدام همه ما خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره مشکلات قانونی که منجر به تعداد زیاد ثبت نام ها در انتخابات می شود، تصریح کرد:  امروز ما موظف به اجرای قانون هستیم. دولت با چند سال کار کارشناسی، لایحه جامع انتخابات را تهیه و به مجلس ارسال کرد که همزمان شد با طرح نمایندگان مجلس و لایحه کنار گذاشته شد، اما طرح مجلس هم فعلا مانده است و این طرح به انتخابات امسال نمی رسد. اگر مجلس لایحه را در دستور کار می گذاشت شاید بخشی از مشکلات فعلی اجرای انتخابات برطرف می شد. اما اکنون باید قانون فعلی را اجرا کنیم.

عرف درباره هماهنگی های میان وزارت کشور و شورای نگهبان خاطرنشان کرد: ما با شورای نگهبان جلسات مختلفی داریم. وزیرکشور و دبیر شورای نگهبان و معاونان دو دستگاه جلسات مختلفی برگزار کرده اند. همه ما ملزم هستیم قانون را رعایت کنیم. پیشنهاد ما این است که نگاه انبساطی به تایید صلاحیت ها وجود داشته باشد. چهار مرجع مصرح در قانون انتخابات باید مبنای بررسی صلاحیت افراد قرار گیرد و مرجع دیگری اظهارنظر نکند.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره روند ثبت نام از داوطلبان انتخابات، گفت: در دوره قبل مدارک افراد کامل نبود یا افراد در آخرین لحظات برای ثبت نام اقدام می‌کردند و این اقدامات وقت ما را می گرفت . کسانی که معیارهای اولیه برای ثبت نام ندارند؛ مثل سن یا مدرک تحصیلی، برای ثبت نام رجوع نکنند، اما توصیه می کنیم  کسانی که شرایط ماهوی را داشته و می توانند به کشور خدمت کنند، در انتخابات ثبت نام کنند. تا پایان آبان ماه، براساس برآوردها حدود ۷هزار نفر در سراسر کشور برای حضور در انتخابات شناسایی شده اند.۲۶درصد آن افراد اصلاح طلب، ۳۴درصد اصولگرا و ۴۰درصد هم مستقل هستند.

وی درباره تایید صلاحیت ها در وزارت کشور و شورای نگهبان اظهار کرد: هر دو براساس هیات های خود بررسی صلاحیت انجام می دهند. مبنای بررسی هیات های اجرایی صرفا مراجع چهارگانه و مبنای شورای نگهبان، هیات های نظارت است ولی به طور طبیعی اختلافاتی در تایید صلاحیت ها بوجود می اید.

رئیس ستاد انتخابات با اشاره به جلسات وزارت کشور با جریان های سیاسی  برای بررسی دغدغه های این جریانها برای انتخابات، گفت: نگاه انبساطی در احراز صلاحیت ها ورود می کند و وزیر تاکید کرد در این زمینه تمام تلاش خود را می کند. باید فضایی ایجاد کنیم تا همه کسانی که در خانواده نظام هستند، فرصت حضور در انتخابات را داشته باشند و البته باید قانون مبنا باشد. من معتقدم بهترین داور مردم هستند و باید به مردم اعتماد داشت.

عرف در پاسخ به این پرسش که آیا تحقیقات میدانی و محلی در روند بررسی صلاحیت‌ها انجام می‌شود، گفت: اگر در هیات‌های اجرایی ضرورتی برای این کار پیش بیاید، پرسش میدانی محدودی انجام می‌شود. البته این کار برای همه افرادی که ثبت نام می‌کنند، ممکن نیست. تحقیقات میدانی بر اساس تشخیص هیات‌های اجرایی است که البته من معتقدم ضرورت زیادی هم ندارد. ماده 50 قانون انتخابات این اجازه را به هیات‌های اجرایی می‌دهد.

وی درباره الکترونیکی برگزار شدن انتخابات تصریح کرد: احراز هویت افراد در شعب به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و ما در حال تهیه دستگاه احراز هویت با کمک وزارت دفاع هستیم. ما همچنین دنبال استفاده از صندوق‌های الکترونیکی هستیم ولی تا این لحظه با شورای نگهبان به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

وی در مورد برخورد با مجریان انتخاباتی که بیطرفی را رعایت نکنند تصریح کرد: اگر فرماندار یا بخشداری بیطرفی را رعایت نکند، عزل خواهد شد، حتی اگر شب انتخابات باشد. ما به رعایت بیطرفی مصمم هستیم و یک مورد را هم که جهت گیری داشت را برکنار کردیم. ما با کسی تعارف نداریم، فرمانداران به حفظ بیطرفی متعهد شدند و البته اکثریت آنها هم بیطرفی را رعایت می‌کنند.

وی همچنین درباره برخورد با تخلفات انتخاباتی تاکید کرد: به هر گزارشی که درباره تخلفات انتخاباتی معتبر و مستند باشد رسیدگی می‌کنیم. تبلیغات زودرس را نیز رصد کرده و اگر تخلفی انجام شود با آن برخورد می‌کنیم.

رئیس ستاد انتخابات درباره میزان مشارکت در انتخابات خاطرنشان کرد: آنچه تا پایان آبان برآورد شده است، مشارکت 50 درصدی است اما ما امیدواریم در سه ماه آینده بتوانیم مشارکت را تا 60 درصد افزایش دهیم.

معاون سیاسی وزیر کشور درباره تامین امنیت انتخابات نیز بیان کرد: یکی از وظایف ستاد امنیت انتخابات بررسی حوزه‌هایی است که سابقه ناآرامی و درگیری‌ها در دوره‌های قبل انتخابات را داشته‌اند. زیرا ما در برخی حوزه‌ها زخمی و کشته هم داشته‌ایم که سوابق این حوزه‌ها در ستاد امنیت انتخابات وجود دارد و اقدامات پیشگیرانه در دستور کار است. تلاش ما کاهش عوامل بروز ناامنی‌هاست و برای این هدف فرمانداران با تجربه را در حوزه‌هایی که سابقه ناآرامی داشته‌اند انتخاب کردیم.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی هم برای تامین امنیت در مناطقی که ناآرامی‌هایی اخیرا در آن رخ داده است انجام می‌دهیم تصریح کرد: کشور به امنیت و انسجام نیاز دارد. ما نباید دنبال نزاع بوده و ما بار مسئولیت را بر دوش دیگران بیندازیم و سایرین را متهم کنیم. کشور به انسجام مدیریتی نیاز دارد. من از شهرهای ملارد، رباط کریم، بهارستان، اسلامشهر و شهر قدس بازدید کردم. مردم آنجا می‌گفتند چند روز به خاطر ناامنی‌ها در منازلشان مانده‌اند، در واقع اولین قربانیان ناامنی‌ها مردم هستند.

عرف با اشاره به اینکه ساز و کار برگزاری تجمع و راهپیمایی وجود دارد و کمیسیون ماده 10 احزاب به درخواست‌ها در این زمینه رسیدگی می‌کند خاطرنشان کرد:‌ در سال گذشته بیش از 300 تجمع قانونی که عمدتا جنس کارگری و با مطالبات معیشتی و اقتصادی بود برگزار شده است. البته مصوبه دولت برای تعیین مناطقی برای برگزاری راهپیمایی‌ها توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده است اما باید اعتراض‌ها در چارچوب خود و با ساز و کار تعیین شده اجرا شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور ادامه داد: نمی‌شود در یک خیابان اعلام برگزاری تجمع کنیم و بگوییم آن را مدیریت می‌کنیم. زیرا تجربه به ما می‌گوید عوامل مختلفی وارد تجمع شده و مدیریت را از دست افراد اولیه خارج می‌کند. در اعتراضات اخیر مردم روز شنبه اعتراض کردند اما عده‌ای موج سازی و موج سواری کرده و آن را از مسیر خود خارج کردند. همه ما باید آداب اعتراض را رعایت کنیم و اعتراضات باید در چارچوب خود اجرا شود تا کسی نتواند از آن سوءاستفاده کند.

عرف در پایان گفت: کسانی که این روزها برای عراق افکاری دارند، برای ما هم همان فکرها را دارند. وقتی کسی از دیوار کلانتری یا پایگاه بسیج بالا می‌رود قاعدتا نیروهای تامین کننده امنیت هم باید از خود دفاع کنند که این منجر به حوادثی می‌شود که هیچ کدام از ما نسبت به آن حس خوبی نداریم. اعتراض‌ها باید در چارچوب مشخص برگزار شود.

عرف  درباره اظهارات رئیس جمهور درباره بی اطلاعی اش از زمان اجرای افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: روز چهارشنبه قبل از اجرای طرح، وزیر کشور گزارشی در این زمینه در جلسه هیات دولت ارائه می کند. به نظر من رئیس جمهور خواست بگوید آنقدر به شورای امنیت کشور و وزیر کشور اعتماد دارد که صفر تا صد احرای طرح را به شورای امنیت کشور و وزیر کشور تحویل داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر