تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

جنگ روسیه به فضا کشیده می شود؟

احتمال آن وجود دارد که جنگ روسیه تنها به زمین محدود نشده و این جنگ به فضا نیز کشیده شود. دلیل آن احتمالا بحث‌های پیش آمده بین روسیه و آمریکا بر سر تحریم‌ها در این حوزه است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بر خلاف پیش بینی‌های اتحادیه اروپا و امریکا، روسیه به اوکراین حمله کرد و اکنون جنگی تمام عیار در خاک کشور اوکراین به راه افتاده است. واکنش اروپا و امریکا به نقض قوانین بین‌الملل توسط روسیه تحریم‌ در حوزه‌های مختلف بوده که، همچنان در حال گسترش است.

یکی از حوزه‌های که روسیه و امریکا به صورت مشترک و صرف هزینه بسیار در حال همکاری هستند، حوزه فضایی است. آنچه موجب نگرانی کارشناسان در این حوزه شده است، موضوع گیری متفاوت دو کشور بر سر همکاری‌های فضایی است. مسکو بر ادامه همکاری با واشنگتن در حوزه فضایی تاکید کرد، اما آمریکایی‌ها هشدار داده‌اند که، ممکن است این همکاری‌ها خیلی زود پایان یابد. 

در همین ارتباط، دیمیتری روگوژین، رئیس آژانس فضایی روسیه(Roskosmos) ، در واکنش به هشدار و تحریم‌های جدید خطاب به امریکایی ها در صفحه تلگرام خود نوشت: "همکاری برای عملکرد ایمن ایستگاه فضایی بین‌المللی ISS ضروری است."

کارشناسان معتقدند؛ اگر آمریکا از ادامه همکاری امتناع کند ممکن است، جنگ روسیه تنها به زمین محدود نشود و این جنگ به فضا نیز کشیده شود.

در حال حاضر آژانس فضایی روسیه، وظایفی مانند: تعمیر و مراقبت از ایستگاه مشترک و پروازها را بر عهد دارد، وظایفی که موجب می‌شود ایستگاه را در زمان خروج احتمالی از مدار و خطر سقوط به خاک آمریکا یا اروپا محافظت کند. هر چند این احتمال اندک است، اما در صورت رخ دادن، بقایای ایستگاه در کشورهای چین یا هند سقوط خواهد کرد و تلفات و خسارت محتمل است.

آژانس فضایی ایالات متحده (ناسا) این خطر را به خوبی می‌داند و به همین دلیل تاکید بر تداوم همکاری بیشتر دارد. طبق بیانیه ناسا؛ "همکاری با آژانس فضایی روسیه (روس‌کوسموس) و همه شرکای دیگر در ایستگاه فضایی بین‌المللی ادامه خواهد یافت و هیچ تغییری در امور در حال انجام در فضا و زمین برنامه‌ریزی نشده است".

نگرانی از کشیده شدن دامنه جنگ روسیه به فضا این سوالات را پیش می‌آورد که، این تهدید چقدر جدی است؟ آیا به رغم قوانین بین الملل روسیه می‌تواند دست به این کار بزند؟

یک منبع آگاه در سازمان فضایی کشور در گفت و گو با اقتصاد آنلاین در پاسخ به این پرسش‌ها، گفت: در این دنیا هر چیزی ممکن است و به حرف حکام نمی‌‌شود اعتماد کرد.

به اعتقاد وی؛ به نظر می‌رسد در جنگ روسیه قوانین را نه تعهدات بین‌المللی بلکه جنگ مشخص می‌کند و قدرنمایی که طرفین مخاصمه به دنبال آن هستند. 

این منبع آگاه اظهاتر کرد: اما پاسخ به این پرسش‌ها  شاید اینجا باشد که تا وقتی که ایستگاه فضایی برای روسیه سودمند باشد، ریسک از دست دادن آن را نخواهد پذیرفت. وی ادامه داد: از طرف دیگر اگر چنین اتفاقی رقم بخورد بعید میدانم جامعه جهانی به روسیه بخصوص در همکاری های علمی به این زودی‌ها اعتماد کند.

به گفته این منبع آگاه؛ ضرر عدم اعتماد جهانی، برای روسیه بسیار بیشتر از ضررهایش در تحریم های امریکا خواهد بود.

اولین بار نیست که مجادله امریکا و روسیه تهدید برای پروژه های فضای به همراه دارد، در خلال جنگ سرد در سال ۱۹۷۵ نیز نگرانی‌ها در این حوزه تشدید شده بود.

این مطلب برایم مفید است
۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها