کد خبر 524193

اختلال کلاب‌هاوس به اپراتورهای ثابت رسید

کلاب‌هاوس از صبح روز هفتم اردیبهشت به گزارش برخی کاربران از اپراتورهای ثابت دچار اختلال شد و دسترسی کاربران با آی‌پی ایران به آن امکان‌پذیر نیست.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ این در حالی است که از چند روز پیش دسترسی کاربران به کلاب‌هاوس از اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات مسدود شده بود و حالا گزارش‌ها حاکی از آن است که این اختلال در شاتل نیز ایجاد شده است. از ۱۹ فروردین دسترسی به کلاب‌هاوس، شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت و گفت‌وگو، برای مشترکان ایرانسل و همراه اول دچار اختلال شد و حدس و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره فیلتر این شبکه اجتماعی صوتی توسط کارشناسان وجود داشته است. اپراتورهای ایرانسل و همراه اول در گفت‌وگو با آی‌تی‌ایران هر گونه فیلترینگ و اختلال عمدی در کلاب‌هاوس را تکذیب کرده بودند.

پس از آن هیات دولت با تصویب مصوبه‌ای به این اپراتورها اولتیماتوم داد که تا چهارم اردیبهشت برای رفع این اختلال اقدام کنند و در غیر‌این‌صورت به پیشنهاد وزارت ارتباطات روزانه ۵۰ میلیارد تومان جریمه و در صورت ادامه، برای آنها ۲ سال تعلیق از فروش و کاهش مدت پروانه در نظر گرفته خواهد شد. سازمان تنظیم مقررات نیز جزییات اختلال ایجاد شده را روی سایت خود منتشر کرده است.

طبق این گزارش هیچ‌گونه دستور اختلال یا فیلتر این شبکه اجتماعی توسط کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (کمیته فیلترینگ) یا دستور مقام قضایی در این‌باره نبوده و این اپراتورها با تغییر در DNS و IPها و اختلال منطقه‌ای باعث جلوگیری دسترسی کاربرانشان به کلاب‌هاوس شده‌اند. در گام اول و طبق اطلاعات این گزارش شرکت همراه اول با تغییر در DNS موجب اختلال در کلاب‌هاوس شده است. در نهایت با پایان ضرب‌الاجل ۲۴ ساعته با رفع نشدن این اختلال این وزارتخانه شکایت از این سه اپراتور را به دادستانی کشور ابلاغ کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر