کد خبر 333681

اعتیادی که رنگ و بو ندارد اما بیچاره‌تان می‌کند

یک جامعه شناس گفت: اعتیاد اینترنتی چالش جدی فضای مجازی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، «بهروز اسلامی»  با بیان اینکه کم کاری، تفریط و تنبلی در زمینه تولید محتوای فضای مجازی، فضا را برای دشمنان مهیا کرده است، اظهار کرد: به دلیل اینکه فضای مجازی دارای ویژگی‌هایی نظیر جذابیت، ارزانی، در دسترس بودن و سرعت در استفاده است، می‌توان از آن در راستای تعمیق تربیت دینی در نسل جوان استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از فضای مجازی در کنار نقاط قوت خود چالش‌هایی نیز دارد، افزود: متأسفانه گاهی شاهد تولید محتوای نامناسب از نظر اخلاقی، عدم رعایت شرایط سنی مخاطبان توسط تولیدکنندگان و نظارت پایین والدین بر روی فرزندان در این فضا هستیم.

مدیر مرکز مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی استان یزد، با بیان اینکه کم کاری فعالان عرصه تربیت دینی در فضای مجازی باعث فعالیت بیش از پیش دشمنان شده است، گفت: با توجه به اینکه فعالان تربیت دینی در فضای مجازی به روز نیستند ضروری است این افراد در راستای رفع این چالش‌های ایجاد شده به طور جدی فعالیت کنند.

وی با تاکیدبر لزوم تربیت افرادی ماهر جهت کار در عرصه فضای مجازی، اظهار کرد: باید به فضای مجازی به عنوان یک فرصت در راستای پیشرفت در ابعاد مختلف بویژه تربیت دینی نگاه کرد.

اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه برخی تحقیقات نشان داده حضور هدفمند دانشجویان در فضای مجازی باعث تقویت ارزش‌های اخلاقی در آنان شده است ضروری است از تمام ظرفیت‌های این فضا برای تربیت جوانانی دینی استفاده کرد.

وی گفت: امروزه اینترنت به سرعت به یکی از ابزارهای مهم در زندگی افراد تبدیل شده به گونه‌ای که یکی از نگرانی‌ها در این حوزه مربوط به افرادی است که مبتلا به اعتیاد اینترنتی است و از آن به صورت لجام گسیخته استفاده می‌کنند.

اسلامی در تعریف اعتیاد اینترنتی توضیح داد: اشتغال ذهنی افراطی با اینترنت، افکار عود کننده درباره محدود کردن استفاده از آن، ناتوانی در رفع و از بین بردن هوس دسترسی به اینترنت، استفاده مداوم از اینترنت با وجود نقص کارکرد در حیطه‌های مختلف، اتلاف زمان در اینترنت، وجود میل افراطی و هوس به آن حتی هنگامی که اینترنت در دست نیست، تعریفی از اعتیاد اینترنتی است.

وی ادامه داد: تأثیر خانواده بر اعتیاد افراد به اینترنت نکته بسیار مهمی است که گاهی اوقات مورد غفلت قرار می‌گیرد. خانواده مهمترین نقش را در اجتماعی کردن فرزندان دارد و می‌تواند نقش بسزایی در اعتیاد به اینترنت فرزندان داشته باشد. نباید اعتیاد به اینترنت را یک مشکل فردی بدانیم بلکه این اعتیاد معضلی ناشی از کژ کارکردها و نابسامانی‌های خانواده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر