چرا حبوبات حشره میزند؟ + بهترین راه حل خانگی

شاید برای خیلی از شما این اتفاق بیفتد که برنج و حبوباتتان دارای حشرات ریزی شده باشند. برای خلاص شدن از این حشرات و جلوگیری از آمدن آن ها راه حل هایی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم.

چرا حبوبات حشره میزند؟ + بهترین راه حل خانگی

چرا حبوبات دچار آفت و حشره زدگی می شوند؟

به گزارش اقتصاد آنلاین،‌  حبوبات اگر در شرایط مناسب نگهداری نشوند، امکان دارد بعد از یک مدت حشره بزنند و خراب شوند.علت حشره زدن حبوبات سالم این است که تخم حشرات روی این حبوبات وجود دارد و با فراهم شدن شرایط مناسب حشرات رشد می کنند و بعد از مدتی شما متوجه سوسک های کوچک در حبوبات خود می‌شوید.

در ادامه روش های نگهداری از حبوبات و راه هایی برای جلوگیری از اینکه حبوبات حشره نزنند را بیان می‌کنیم تا بتوانید برای مدت طولانی حبوبات را سالم نگهدارید.

روش نگهدرای از حبوبات:

۱- سعی کنید به اندازه حبوبات بخرید، تا حداکثر برای ۳ الی ۴ ماه بتوانید آنها را مصرف کنید.

۲- به تاریخ تولید آنها و همچنین پرس بودن بسته بندی آنها دقت کنید. اگر بسته بندی آنها سوارخ یا خراب شده آنها را نخرید و همچنین اگر حبوبات فله ای می‌خرید توجه کنید که روی حبوبات، سوراخ نباشد.

۳- حبوبات خود را در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی محکم و سربسته و در جای خنک و تاریک قرار دهید. چرا که حشرات می‌توانند به نایلون‌های نازک نفوذ کنند و حبوبات را خراب کنند.

۳- در هنگام خرید، حبوبات ممکن است سالم باشند و حشره ای در آنها دیده نشود، اما بعد از گذشت مدت زمانی حشرات و سوسک های کوچک در آنها دیده شوند. حتی با وجود اینکه تمام مراحل بالا را رعایت کرده باشید. اما چرا؟

اما چیکار کنیم حبوبات حشره نزنند؟

در اینجا چند نکته مفید برای جلوگیری از ایجاد حشره در انبار خانه شما آورده شده است.

آن ها را یخ زده و از بین ببرید: توصیه می شود به محض خرید بسته های ادویه و آرد را به مدت چهار روز در فریزر نگه دارید. این کار را می توانید برای آرد ، جو دوسر ، کلوچه ، آرد ذرت و ادویه جات انجام دهید. با این کار تمام لاروها و تخم های موجود در داخل بسته از بین می روند و آلودگی بیشتر را متوقف می کنند. آن را بیرون آورده و در جای طبیعی نگهداری کنید.

برگ های بو یا چریش: برگ بو یکی از بهترین راه حل ها برای خلاص شدن از شر سوسک ها است. برگ های بو یا چریش را می توان درون آرد ها در ظرف هایی که بیشتر در معرض آلودگی هستند قرار داد.

میخک: اگر شما تنها زندگی می کنید و برای اولین بار با این مشکل روبرو شده اید ایده خوبی است. میخک به طور گسترده در دسترس است و با اشکالات مقابله می کند و همچنین از هجوم آنها جلوگیری می کند. همچنین می توانید اطراف قفسه های کمد و انبار خود میخک بریزید.

راههای از بین بردن حشرات برنج

جعبه کبریت: عجیب به نظر می رسد اما راهی عالی برای دفع حشرات برنج است زیرا جعبه های کبریت حاوی گوگرد هستند و گوگرد مورد علاقه شپشک و یا حشرات حبوبات و غلات نیست. جعبه کبریت را در نزدیکی دانه های غلات باز نگه دارید، در آنجا حشرات دیده نمی شوند. همچنین می توانید کیسه های کوچک فلفل سیاه را در انبار خود نگهداری کنید.

دانه های آلوده را در زیر نور آفتاب نگه دارید: اگر مقدار زیادی سوسک و حشره به آرد شما حمله کردند، فقط آن را در نور آفتاب نگه دارید. نور آفتاب آنها را از بین می برد زیرا این حشرات نور خورشید را دوست ندارند و به دنبال مکانی تاریک و مرطوب می گردند. آرد آلوده را به مدت یک روز در زیر نور آفتاب نگه دارید و به راحتی از شر حشرات خلاص می شوید.

سایر روش های جلوگیری خانگی: می توانید زنجبیل، سیر یا یک زردچوبه کامل درون ظرف برنج قرار دهید تا حشرات برنج دور شوند.

منبع: ایلنا و چاره دان
ارسال نظر

آخرین خبر ها