کبگانیان؛

سهمیه های کنکور ۱۴۰۱ تغییر نمی‌کند

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور از آغاز بررسی‌ سهمیه های کنکور سراسری خبر داد.

سهمیه های کنکور ۱۴۰۱ تغییر نمی‌کند

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از آنا، منصور کبگانیان در حاشیه جلسه ۱۵۹ شورای ستاد راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جلسه امروز با موضوع سهمیه های پذیرش داوطلبان کنکور سراسری برگزار شد. بررسی این موضوع بر اساس تاکید جلسه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمان تصویب طرح ساماندهی کنکور صورت می‌گیرد در آن زمان به ستاد نقشه جامع علمی کشور تکلیف شد که ظرف مدت شش ماه سیاست‌ها و ضوابط سهمیه‌ها را کامل کند.

وی با بیان اینکه سهمیه های کنکور ۱۴۰۱ تغییر نمی‌کند، اصلاح سهمیه‌ها به کنکور سال ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ می‌رسد، افزود: در جلسه امروز رییس سازمان سنجش و رییس بنیاد شهید حضور داشتند تا بررسی های لازم صورت گیرد، در این جلسه هر یک از مسئولان مربوطه توانستند توضیحات مفصلی ارایه دهند.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: در حال حاضر اصلاح سهمیه‌ها برای ورود به آموزش عالی (کنکور) مطرح است و فعلا بحث سهمیه‌های ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکتری مطرح نیست.

کبگانیان ادامه داد: متاسفانه سهمیه‌های متعددی برای کنکور وجود دارد که لازم است بعد گذشت سالیان دراز جمع بندی و ساماندهی شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی سهمیه هاست و حذف مطرح نیست، گفت: ما اکنون ۲۶ سهمیه فعال داریم که مصوبه مجلس یا شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند، برخی از این سهمیه‌ها بعضاً با یکدیگر متناقض هستند و از حیض انتفاع خارج شده‌اند و نیاز به بازنگری دارند.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر اینکه عموم مردم خواستار رعایت حقوق همه هستند، بیان کرد: در جلسه امروز چند مورد دقیق بررسی شد و مصوبه ای نداشتیم، بومی گزینی در جلسه امروز بررسی شد، مزایا و معایب بومی گزینی مورد بحث قرار گرفت، بومی گزینی در برخی موارد باعث افزایش احتمال قبولی داوطلبانی می‌شود که در مناطق کم برخوردار هستند، همچنین در جلسه بر ماندگاری فارغ‌التحصیلان در مناطق بومی تاکید شد.

کبگانیان افزود: از نکات منفی بومی گزینی این است مناطق کم برخوردار شانس قبولی کمتری در مناطق برخوردار دارند بنابراین باید مزایا و معایب بومی گزینی دیده شود. در بومی گزینی ارتباط بین اقوام محلی در مناطق مرزی بیش از ۹۰ درصد کمتر شده است‌.

وی ادامه داد: با اعمال سهمیه ها فکر می کردیم که نیاز به خوابگاه ها کمتر شود، اما سهمیه های بومی گزینی باعث شد تا پذیرش دانشجویان از شهرهای استان نیز نیاز به خوابگاه را احساس کنند.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور سهمیه ایثارگران مزایای زیادی داشته است که بخش زیادی از آن در گذشته مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و بخش باقی مانده به تصویب مجلس رسیده است.

وی گفت: حمایت از اقشار خاص مانند ایثار گران و نخبگان و المپیادی ها قطعا وظیفه نظام است و باید در اعمال سهمیه های جدید کنکور مورد توجه قرار بگیرند.

کبگانیان گفت: در بررسی‌ها عدم توازن حداقل سطح علمی گزارش داده شده و قرار است شورای عالی انقلاب فرهنگی روی این موضوع بررسی دقیق داشته باشد. برای مثال، اختلاف ورودی رتبه کنکور از امروز دیگر مرجع تصمیم گیری نخواهد بود، بلکه ایثار گران مشروط و ممتازی که واد دانشگاه شده اند مورد بررسی قرار خواهند گرفت و ساماندهی می شوند.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: برای ایثارگران ۲۵ درصد و ۵ درصد در زمینه سهمیه های کنکور مصوباتی را اعمال خواهیم کرد و برخی مجوزهایی در زمان های متفاوت داده شده، باید بررسی دوباره شوند.

وی ادامه داد: اصل اول کشور اعمال سهمیه های کنکور است که باید حمایت ها و تشویق نظام برای مناطق محروم وجود داشته باشد و دوم اینکه باید از شکاف علمی زیاد بین داوطلبان سهمیه ای و ازاد کنکور پرهیز شود.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: وقتی در یک کلاس دانشگاه اختلاف سطح علمی بیش از مقداری باشد به صورت متوازن عمل خواهد کرد، بنابراین باید در ساماندهی مورد توجه قرار بگیرد.

وی گفت: تناسب بین جمعیت ثبت نام کنندگان و پذیرفته شدگان در سهمیه های جدید کنکور باید رعایت شود. مستندات و مطالعاتی را سازمان بنیاد شهید داشته است و معاون رئیس جمهور قول داده که آن را برای استفاده به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهد.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور بیان کرد: نباید به صورت صفر تا صدی با سهمیه ها برخورد کرد، چرا که ۲۶ سهمیه وجود دارد که برخی با هم در تناقض هستند، بنابراین باید آنها را بررسی کنیم و این موضوع به کمیسیون علم و آموزش ارجاع داده شد چرا که ۱۰ جلسه کارشناسی برای این موضوع برگزار شده است.

وی ادامه داد: ایده آل شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که اعمال سهمیه ها قبل از کنکور برای داوطلبان در نظر گرفته شود و دولت و سازمان برنامه و بودجه با در نظرگرفتن حمایت های مالی بودجه مناسب اختصاص دهند؛ چرا که برخی خانواده های مرفه فرزندان خود را با حضور در کلاس های کنکوری تقویت می کنند و این موضوع برای ایثارگران کمتر است چرا که برخی از آنها از خانواده های متوسط ها و کم برخوردار هستند.

کبگانیان افزود: در شرایط کنونی بابد مرتبا سهمیه ها را در حد مناسب داشته باشیم. تمام سهمیه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی و در مجلس شورای اسلامی باید زمان دار باشد؛ چرا که سهمیه ای در ارتباط با زلزله باید تا چند سال به صورت محدود رعایت شود.

وی ادامه داد: در زمینه سهمیه مازاد بر افزایش ظرفیت کنکوری پیشنهاد داده شده که هر فردی از یک سهمیه استفاده کند، اما هنوز به تصویب نرسیده است. برای مثال، اگر از سهمیه خاصی استفاده کرد دیگر نمی تواند از جای دیگری استفاده کند.

منبع: آنا
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    لطفا به تناسب جمعیت مناطق ۱ و۲و۳ توجه خص بشه چون خیلی نسبت به زمان قبل تغییر کرده ومنطقه ۳ واقعا هم جعیت بیشتری داره وهم به لحاظ پذیرش محدود ترهست وخیلی از خورده تصمیمات رو به جمعیت ناحیه ۳ اضاف میکنن مثلا سهمیه ی بهزیستی و...درصورتی که حق عزیزان بهزیستی از ناحیه ی یک ودو هست تا شانس ورودی بهتری به دانشگاه داشته باشن

آخرین خبر ها