کد خبر 559437

مقایسه آماری فیلیمو و نماوا | کدام بهتر است؟

در یکی دو سال اخیر کسب و کارهای زیادی به واسطه ویروس کرونا دچار آسیب‌های جبران ناپذیری شدند و یا بسیاری از بیزینس‌ها مجبور به تغییر مدل درآمدی خود شدند.

در این بین اما سرویس‌های VOD توانستند به رشد بسیار قابل توجهی دست پیدا کنند. این سرویس‌ها در دوران کرونا و قرنطینه خانگی مردم و کودکان توانستند جایی برای سرگرم کردن مردم باشند و در کنار برنامه‌های صدا و سیما که معمولا از کیفیت لازم برخوردار نیستند، محتوای تصویری درخوری را به مخاطبین عرضه کنند.

رشد VODها در جهان به حدی بود که کمپانی‌های بزرگی نظیر برادران وارنر و دیزنی خیلی زودتر از موعد دست به کار شدند و سرویس‌های VOD خود را سریعا راه اندازی کردند. در ایران نیز بازیگر قدیمی همچون فیلمنت که مدتها بود در این عرصه فعالیتی نداشت، فرصت را مغتنم شمرد و در کنار فیلیمو (filimo.com) و نماوا (namava.ir) به عنوان دو بازیگر اصلی این حوزه، بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد. اگرچه برخی از بازیگران قدیمی نظیر آیو این سیاست را پیش نگرفتند.

در یک نگاه مقایسه ای نسبت به دو پلتفرم فیلیمو و نماوا می توان سلیقه مخاطب را نسبت به محصولات این پلتفرم ها و چگونگی فعالیت آنها و دسترسی های بهتر برای مخاطب را مورد ارزیابی قرار داد.

سهم هر پلتفرم VOD از بازار مخاطبان چقدر است؟

فیلیمو به عنوان بزرگترین VOD کشور سهم 70 درصدی از بازار مخاطبان را دارا است و از این حیث می توان گستره یوزرهای این پلتفرم را بسیار زیاد دانست. نماوا نیز سهم 30 درصدی این بازار را در اختیار دارد.

2

فیلیمو بیشترین میزان فالوور را در اینستاگرام رسمی اش دارد و برای هر سریال تولیدی یک صفحه رسمی راه اندازی می کند. صفحه اصلی فیلیمو در اینستاگرام با بیش از یک میلیون فالوور محبوبترین صفحه در میان پلتفرم های ایرانی است. نماوا نیز با فاصله کمی نسبت به فیلیمو بیشترین میزان فالوور را دارد.

مقایسه فیلم ها و سریال های فیلیمو و نماوا

تعداد محصولات پلتفرم فیلیمو به نحوی است که برای هفت روز هفته سریال پخش می کند و از ابتدای سال تا امروز سریال هایی همچون «خوب بد جلف»، «می خواهم زنده بمانم»، «مردم معمولی»، «ملکه گدایان»، «زخم کاری»، «شبهای مافیا» و «دراکولا» را پخش کرده است و در ادامه سال هم سریال های مختلف در ژانرهای گوناگون پخش می کند.

3

نماوا نیز از ابتدای سال سریال های «گیسو»، «همرفیق» و «پیشگو» را پخش کرده است که از لحاظ تعداد کمتر از فیلیمو است.

4

در این بررسی متوسط لایک برای هر پست میزان محبوبیت اکانت‌ها در اینستاگرام در نظر گرفته شده است. «فیلیمو» با ۱۲.۷ هزار لایک بطور میانگین برای هر پست، محبوب‌ترین اکانت در اینستاگرام شمرده می‌شود. «نماوا» و «لنز» نیز به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

فیلیمو در بخش تازه ترین محصولاتش آثار متعددی از کارگردانان مطرح سینمای ایران را معرفی کرده است که قرار است در طول سال 1400 پخش شوند. سریال «جیران» به کارگردانی حسن فتحی، «یاغی» به کارگردانی محمد کارت، «میدان سرخ» ساخته ابراهیم ابراهیمیان، «نارگیل» به کارگردانی ابراهیم عامریان و «جزیره» ساخته سیروس مقدم در بخش سریال های اختصاصی فیلیمو به چشم می خورد. نماوا هم سریال های اختصاصی اش را در بخشی با عنوان «قصه ها منتظر نمی مانند» معرفی کرده است که نام کارگردان هایی همچون بهرام توکلی، مازیار میری، سیدروح الله حجازی به چشم می خورد.

فیلیمو به تازگی لحن برندش را عوض کرده است و لحن شوخ به خود گرفته است. در حالی که نماوا هنوز با لحن جدی و خشک با مخاطبانش حرف می زند و اخبار داخل پیجش در اینستاگرام تنها معطوف به چند خبر رسمی است. فیلیمو اما با انتشار پست های فان و شوخی با برخی سکانس های فیلم و سریال سعی می کند با مخاطبانش بیشتر ارتباط برقرار کند. همچنین میزان پاسخ دهی به کامنت مخاطبان در فیلیمو به مراتب بیشتر از پیج نماوا است و این نشان می دهد که بخش تبلیغات و سوشال مدیای فیلیمو با انرژی و دقت بیشتری راه ارتباط با مخاطب را طی می کند.

بخش ویژه های فیلیمو با 15 پیشنهاد روزانه دسترسی بهتری را به مخاطب می دهد تا آثار برگزیده ای که در طول روز به انتخاب پلتفرم در دسترس قرار گرفته است را پیدا کند و این امکان در نماوا با گرافیک متفاوت تر امکان محدود تری را به مخاطب می دهد.

فیلیمو در ایام مناسبتی به روزتر از دیگر رقبایش است. در این پلتفرم نمایش خانگی در ایام محرم برنامه های تولیدی و اختصاصی پخش می شود که نشان می دهد در این زمینه از سایر رقبا پیش رو تر است. برنامه «دل بی تاب» محرم امسال به صورت اختصاصی از این پلتفرم منتشر شد در حالی که نماوا تنها به نمایش فیلم های سینمایی قدیمی و مناسبتی اکتفا کرد.

فیلیمو کودک محصول دیگر از پلتفرم فیلیمو است که آثار سینمای کودک و انیمیشن ها را با توجه به فضای کودکان رده بندی سنی کرده و در دسترس کودکان قرار داده که با قفل کودک والدین می توانند محیطی امن را در اختیار کودکان خود بگذارند.

پویایی و شادابی پلتفرم فیلیمو نسبت به سایر رقبا و پاسخگو بودن و تلاش برای ارتقای سطح کیفی آثار باعث شده است دیگر رقبای این پلتفرم نیز به فکر رشد کارهای خود بیفتند و این باعث می شود صنعت نمایش خانگی به رونق بسیار زیادی دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر