کد خبر 558171

سخنگوی گمرک؛

سرم معطل شده در گمرک نیاز به تاییدیه وزارت بهداشت داشتند

سخنگوی گمرک گفت: ۹ کامیون حامل سرم از ترکیه معطل شده در گمرک شهریار برای حمل یکسره نیاز به تایید وزارت بهداشت داشتند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، روز گذشته فیلمی منتشر شد که در آن تعدادی کامیون حامل اقلام دارویی از ترکیه که قرار بود به صورت یکسره بار خود را حمل کنند، چند روزی است در گمرک شهریار معطل شده اند.
در همین راستا سخنگوی گمرک امروز (سه شنبه) اظهار داشت: ۲ کامیون از دوشنبه گذشته، ۲ کامیون از چهارشنبه هفته گذشته و پنج کامیون از شنبه هفته جاری برای واردات سرم دارویی به گمرک شهریار منتقل شدند.
وی افزود: مقرر شده بود تا این کامیون ها به دلیل حمل مواد دارویی مورد نیاز کشور به صورت حمل یکسره به مقصد برسند، اما به دلیل ارائه نکردن تاییدیه وزارت بهداشت در محوطه گمرک شهریار باقی ماندند.
لطیفی تاکید کرد: در حمل یکسره کالای دارویی به دلیل توجه به سلامت مردم، گمرک نیاز به تاییده وزارت بهداشت دارد و تاخیر در صدور این مجوز موجب تاخیر در ترخیص می شود.
وی با اشاره به حمل یکسره ۱۶۰ کامیون طی هفته های گذشته بدون تاخیر و اختلال، خاطرنشان کرد: عصر روز گذشته ۷ کامیون از سوی وزارت بهداشت تاییدیه دریافت کردند و مجوز ترخیص گرفتند و تنها ۲ کامیون باقی مانده است.
سخنگوی گمرک در خصوص شرایط نگهداری این سرم های وارداتی، تصریح کرد: تخلیه و بارگیری برای کامیون های حمل یکسره موجب آسیب دیدن کالا می شود.

وی افزود: گمرک مسئولیتی در خصوص تعلل در مجوز ترخیص ندارد، زیرا بدون ارائه تاییدیه وزارت بهداشت از سوی صاحب کالا نمی تواند اقدام به صدور مجوز ورود کالا کند.
پیش از این از سوی گمرک اعلام شده بود که از ۱۹ مردادماه تا دوم شهریورماه، ۳.۷ تن سرم به ارزش ۴.۹ میلیون یورو با ۱۶۱ دستگاه کامیون از مرز بازرگان وارد ایران شده است. 
کالاهایی مانند واکسن و اقلام دارویی مبارزه با کرونا با اخذ مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت حمل یکسره و شبانه‌روزی از گمرکات وارد کشور می شوند.
در هفته های گذشته موج پنج شیوع کرونا آغاز شده و به دنبال آن به دلیل افزایش تقاضا و مصرف سرم در کشور، این کالای دارویی کمیاب و توزیع آن به بیمارستان ها محدود شد.
از اسفندماه سال ۹۸ ویروس کووید ۱۹ در ایران شیوع پیدا کرد و در حال حاضر نیز واکسیناسیون گروه های حساس و سنین مختلف آغاز شده است.
طی هفت ماه گذشته بیش از ۲۸ میلیون دز واکسن کرونا وارد کشور شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر