معاون وزیر آموزش و پرورش؛

یک رشته جدید به دانشگاه فرهنگیان اضافه شد

معاون پرورشی و فرهنگی وزرات آموزش و پرورش از تصویب کلیات برنامه درسی رشته امور تربیتی و مشاوره به تفکیک در کارگروه هماهنگی و برنامه‌ریزی دانشگاه فرهنگیان خبر داد.

یک رشته جدید به دانشگاه فرهنگیان اضافه شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، علیرضا کاظمی اظهار کرد: در سال‌های گذشته رشته راهنمایی و مشاوره با دو گرایش فعالیت‌های پرورشی و مشاوره وجود داشت و  به جای این که به تنهایی پاسخگوی نیازهای دو پست سازمانی مجزا  باشد، موجب شده بود که فارغ التحصیلان این رشته ترکیبی، به سردرگمی هویتی دچار شوند به همین دلیل در سال 1398 در کارگروه هماهنگی و برنامه ریزی رشته‌های دانشگاه فرهنگیان رشته‌های برنامه ریزی امور تربیتی و مشاوره به تفکیک تصویب شد.

وی با اشاره به تغییر و تحولات سال‌های اخیر در همه عرصه‌ها افزود: نیازهای جدید در حوزه‌های فرهنگی و تربیتی به‌گونه‌ای است که والدین قادر به پاسخگویی به این نیازها نیستند و مربی امور تربیتی باید بتواند از عهده این مهم برآید. «هدایت اخلاقی و رفتاری، کمک به تحقق فرآیند تربیت‌پذیری و فرهنگ پذیری مطلوب، شکوفایی استعدادهای فطری دانش‌آموزان و سلامت نفسانی و کمک به ترویج سبک زندگی اسلامی» ازجمله وظایف سازمانی یک مربی امور تربیتی به‌حساب می‌آید.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در گذشته با حذف رشته امور تربیتی در حق بخش امور تربیتی اجحاف شده بود و این بخش واقعاً تضعیف شد که با احیای آن مهمترین اتفاق در این حوزه رخ داده است زیرا تفکیک رشته‌های امور تربیتی و مشاوره از یکدیگر الزامی بود.

کاظمی اضافه کرد: یکی از نقش‌های مربی امور تربیتی استفاده از عوامل مدرسه  و اولیا دانش آموزان برای نیل به اهداف تربیتی است لذا مربی امور تربیتی را باید برای رویارویی با مسائل و مشکلات حال و آینده آماده ساخت تا با همکاری معلمین و کادر مدرسه در جهت برطرف کردن خلأهای موجود در برنامۀ درسی رسمی، برنامه‌ریزی و برای ایجاد فضای مساعد برای شکوفایی استعدادهای فطری دانش‌آموزان فعالیت کند.

وی ادامه داد: بخش اعظم فعالیت‌های ما  قرآنی است  البته روخوانی و روانخوانی قرآن جز بدیهیات این رشته محسوب می‌شود و باید دانشجویان این رشته بیشتر از دانشجویان در سایر رشته‌ها مسلط به قرآن و از دانش تفسیر و قرائت بهره مند باشند و البته آشنایی  با دیدگاه های روانشناسی جز ضروریات این رشته‌هاست.

کاظمی با اشاره به فعالیت‌های متنوع معاونت پرورشی و فرهنگی افزود: بخش دیگری از فعالیت‌های این حوزه فرهنگی و هنری است لذا ضرورت دارد یک مربی امور تربیتی باید با انواع و اقسام هنرهای دستی تجسمی، موسیقی آوایی و غیره آشنایی داشته باشد.

وی با اشاره به تصویب نهایی رشته‌های برنامه ریزی امور تربیتی و مشاوره به صورت کارشناسی پیوسته تاکید کرد: در صورتی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز این رشته‌ها را تصویب کند  در دفتر چه کنکور امسال اضافه خواهند شد و متقاضیان می‌توانند با انتخاب این کد رشته‌ها به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان مشغول شوند.

ارسال نظر
ارسال نظر
 • ناشناس
  ۲

  ثبت نام تربیت معلم ک از اول همین برج۴ شرو میشه اگه تراز بالا۶۵۰۰ بیاری میتونی دانشگاه فرهنگیان بری

 • علیرضا نیکرو
  ۱۴

  دانشگاه فرهنگیان در ایران منحل شود

 • ناشناس
  ۱

  حتما پولشویی در دولت رشته خوبیست

 • ناشناس
  ۵

  لطفاً،یک سهمیه هم برای فرزندان فرهنگیان،درنظر بگیرید،همه ی ارگانها،برای نیروهای خود سهمیه درنظر میگیرند