کد خبر 530117

بدون ثبت نام برای واکسیناسیون مراجعه نکنید

وزارت بهداشت از مردم می‌خواهد اگر برایشان پیامک نیامده به هیچ مرکزی مراجعه نکنند؛ سهمیه واکسن سالمندان در گروه سنی ۷۵سال به بالا که موفق به دریافت واکسن نشده‌اند محفوظ است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، مراکز سلامت از صبح روز گذشته با موج جدیدی از مراجعه‌ سالمندان برای واکسیناسیون کرونا مواجه شدند. از دیروز که براساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، واکسیناسیون افراد بالای 70سال شروع شد، میزان تجمع مقابل این مراکز هم دوچندان شد.

همه اینها در حالی است که پیش از این با انجام واکسیناسیون گروه‌های بالای 80سال و 75سال، ازدحام زیادی مقابل این مراکز دیده می‌شد و حالا با اضافه شدن گروه‌های سنی دیگر، اوضاع بحرانی‌تر از قبل شده است. گزارش میدانی  از چندین مرکز سلامت در نقاط مختلف تهران، از هرج و مرج و بی‌نظمی در بسیاری از این مراکز حکایت دارد. در برخی از این مراکز افراد بر سر نوبت‌گیری با هم درگیر شده‌اند. آنها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فاصله‌ کم و در گروه‌های بزرگ، زیر آفتاب جمع شده‌اند و منتظرند متصدیان مراکز، نامشان را در فهرست قرار دهند و واکسیناسیون را شروع کنند.

آنها یا در ثبت‌نام در سامانه سلامت وزارت بهداشت ناکام مانده‌اند، یا انتظارشان برای اطلاع از زمان واکسیناسیون پس از ثبت‌نام در سامانه، طولانی شده و نگران از جاماندن، حضوری مراجعه کرده‌اند. همه اینها در شرایطی است که براساس اعلام وزارت بهداشت جمعیت 70تا 74ساله، یک میلیون و 260هزار نفر هستند و مشخص نیست برای گروه‌های سنی پایین‌تر که جمعیت بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند، واکسیناسیون قرار است به چه صورت انجام شود؟

ثبت‌نام خارج از پروتکل‌ها از ساعت 4و  5 صبح!

براساس آنچه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده تمام افراد بالای ۷۰ سال با ثبت‌نام در سامانه واکسیناسیون (Salamat.gov.ir) پس از دریافت پیامک می‌توانند به مراکز بهداشتی اعلام شده مراجعه کنند. علیرضا رییسی تأکید کرده که بدون نوبت به افراد بالای ۷۰ سال واکسن تزریق نمی‌شود. اتفاقی که البته باز هم روی موج دیگری از بی‌برنامگی سوار است و در برخی مراکز سالمندان در مراجعات حضوری مشکلات زیادی برای دریافت واکسن دارند؛ سالمندانی که البته چندان به تأکید وزارت بهداشت برای ثبت‌نام در سامانه توجهی ندارند و همچنان ازدحام‌های دردسرساز را مقابل مراکز بهداشتی کوچک رقم می‌زنند.

حالا شلوغی مقابل این مراکز، وضعیت عجیب‌تری به‌خود گرفته و فضا ملتهب‌تر شده است، سالمندان بدون رعایت نوبت، آفتاب نزده، به این مراکز مراجعه می‌کنند و از ساعت 4و 5صبح برای ثبت‌نام اقدام می‌کنند که حکایت از ضعف اطلاع‌رسانی‌ها دارد. در یکی از مراکز بهداشت غرب تهران جمعیت زیادی در محوطه خیابان ایستاده و سعی می‌کنند شماره‌هایی که در بیرون مرکز توزیع می‌شود را به‌دست آورند. علاوه بر کاغذهای کوچکی که به‌عنوان شماره به مردم داده می‌شود، ثبت‌نام دستی روی کاغذ هم انجام می‌شود. مراجعه‌کنندگان کلافه شده‌اند.

زن جوانی که همراه مادر سالمندش در میان جمعیت حضور دارد، می‌گوید: «اینجا 140عدد واکسن توزیع شده درحالی‌که در این چند ساعت به 200نفر شماره داده‌اند. شرایط بسیار نابسامان است و کسی هم رسیدگی نمی‌کند.» مرد سالخورده‌ای در گوشه پیاده‌راه نشسته و منتظر نوبتش است. او می‌گوید: «سواد ثبت‌نام در سامانه وزارت بهداشت را ندارم، تنها فرزندم خارج از کشور زندگی می‌کند، چند روز پیش مجبور شدم برای ثبت‌نام به یکی از کافی‌نت‌های نزدیک خانه‌مان بروم، 40هزار تومان از من گرفت و گفت که ثبت‌نام کرده است. با وجود اینکه 79سال سن دارم اما پس از 8روز هنوز برای من پیامک نفرستاده‌اند. دیشب اخبار می‌گفت نوبت 70سال به بالاهاست اما من هنوز واکسن نزده‌ام. امروز آمدم دیدم اینجا واکسن می‌زنند و نشسته‌ام تا نوبتم شود.»

یکی دیگر هم کاغذ نوبت در دستش را نشان می‌دهد که عدد 127روی آن نوشته شده. نفر پنجاه و هفتم داخل رفته و احتمالا دوسه ساعت دیگر نوبت به او هم می‌رسد. متولد سال 26 است و امروز نوبت واکسیناسیونش است: «‌همه دوستان من حضوری مراجعه کرده و واکسینه شده‌اند، چرا من باید منتظر تماس و پیامک وزارت بهداشت بمانم؟» این مرکز از ساعت 5صبح به مردم نوبت واکسیناسیون می‌دهد. مسئول ثبت‌نام برای هر کسی با کارت ملی تنها یک شماره اختصاص می‌دهد مگر زن و شوهر باشند. یکی از زنان سالمند که به‌تازگی واکسن زده‌ باید چند دقیقه‌ای در حیاط مرکز بنشیند. می‌گوید از ساعت   5:30 صبح اینجاست و نزدیک ساعت 10صبح نوبتش شده است.

مدیر مرکز سلامت غرب تهران در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا خارج از دستورالعمل‌های وزارت بهداشت برای واکسیناسیون اقدام شده و به‌صورت حضوری، نوبت داده می‌شود، توضیح می‌دهد: «چند روز پیش فهرستی از مراکز بهداشت منتشر شد که نام مرکز ما هم در آن قرار دارد. از همان روز مراجعات چند برابر شده و واقعا نمی‌توانیم به این افراد پاسخ منفی بدهیم. با اینکه چندبار به آنها تأکید کرده‌ایم که مراجعه حضوری نداشته باشند، اما باز هم مقابل مرکز بهداشت تجمع می‌کنند، ما هم اضافه سهمیه واکسن را با ثبت مشخصات مراجعه‌کنندگان در سامانه سینا تزریق می‌کنیم. وقتی که واکسن داریم کارشان را راه می‌اندازیم اما باز هم تجمع‌ها دردسرساز است. این شرایط خستگی عجیبی را برای ما رقم زده، هر چند به آنها حق می‌دهیم که نگران باشند اما واکسن برای همه هست اگر منتظر باشند که نوبت‌شان شود و از طریق 4030 با آنها تماس بگیرند، دیگر این آشفتگی ایجاد نمی‌شود.»

وقتی بدون نوبت واکسن می‌زنند چرا از سامانه نوبت بگیریم؟

در مرکز بهداشت محدوده فاطمی- فتحی شقاقی در مرکز بهداشت را بسته‌اند و ازدحام در پیاده‌راه شکل گرفته است. آفتاب ساعت 11صبح، پرحرارت بر سر مردم می‌تابد و همه را کلافه کرده است. تجمع جمعیت مقابل مرکز با سروصدای عجیبی همراه است. شخصی از پشت نرده مرکز، با صدای بلند اسامی را می‌خواند و تأکید می‌کند که هر کس که نامش را صدا می‌زنند اگر مراجعه نکند، اسمش خط می‌خورد. چند نفری تازه از راه رسیده‌اند و التماس می‌کنند که کارت ملی‌شان را برای ثبت‌نام جدید بگیرند: «‌وقتی بدون نوبت واکسن می‌زنند چرا باید چند روز منتظر نوبت‌مان شویم؟» اینها را در پاسخ به این سؤال که چرا منتظر پیامک و تماس وزارت بهداشت نمی‌مانید، می‌دهند. یکی از مردان سالمند حاضر در میان جمعیت هم می‌گوید: «خودم چند روز پیش اینجا واکسن زدم و حالا نوبت همسرم شده که 72ساله است. فکر ‌کردیم مثل چند روز پیش بیاییم می‌توانیم واکسن بزنیم اما می‌گویند باید از صبح زود ثبت‌نام کنید. چند ساعتی است که اینجا معطل مانده‌ایم و منتظرم که ما را صدا کنند. دخترم قبلا در این مرکز کار می‌کرد و یکی از همکارانش به او گفته بود که نیازی به ثبت‌نام نیست و هر زمان مراجعه کنید واکسن می‌زنند. حالا اما مراجعه‌ها زیاد و مرکز شلوغ شده.» آنها می‌گویند مرکز دیگری که چند خیابان بالاتر است، وضعیت عجیب‌تر است.

ترافیک سنگینی مقابل مرکز ایجاد شده، ماشین‌ها در دو لاین متوقف شده‌اند. صدای بوق‌های ممتد همه را آشفته کرده. کسی هم پاسخگوی وضعیت ایجاد شده نیست. مدیر مرکز در دسترس نیست و همان مرد جوانی که اسامی را یادداشت می‌کند به همه جواب می‌دهد. پیرمرد و پیرزن‌ها برای گرفتن نوبت و تحویل کارت ملی او را قسم می‌دهند، اما او در پاسخ به التماس‌هایشان با صدای تندی می‌گوید: «ثبت‌نام جدید انجام نمی‌شود، آنهایی هم که الان صدا می‌زنم از چند ساعت پیش ثبت‌نام کرده‌اند، کسی دیگر را هم راه نمی‌دهم.» او به اطلاعیه وزارت بهداشت که روی دیوار قرار گرفته اشاره می‌کند که تأکید کرده، قبل از مراجعه در سامانه ثبت‌نام انجام شود و در زمان مقرر مراجعه شود. اما گوش کسی به این حرف‌ها بدهکار نیست. همان مرد جوان می‌گوید چاره‌ای جز واکسیناسیون این افراد نیست. یکی دیگر از متصدیان مرکز هم به مردم می‌گوید اطلاعیه‌ها را بخوانند و از طریق سامانه ثبت‌نام کنند، چرا این همه راه را می‌آیند و ساعت‌ها معطل می‌مانند؟ با وجود این توضیحات، اما در این مرکز هم مانند سایر مراکز منتخب بهداشت، واکسیناسیون خارج از نوبت در حال اجراست و مردم می‌توانند از ساعت 5یا 6 صبح برای ثبت‌نام مراجعه کنند.

واکسیناسیون روزانه برای 5هزار سالمند با 100کادر درمان

در مرکز ایران‌مال هم تزریق واکسن کرونا از 7صبح آغاز می‌شود و تا 4بعد از ظهر ادامه دارد. مراجعه زیاد است اما با توجه به فضای موجود ازدحامی شکل نگرفته است. جمعیت زنان کمتر از مردان است و در کمتر از 5دقیقه واکسینه می‌شوند. کریمیان، مسئول اورژانس بازار بزرگ ایران‌مال درباره ظرفیت واکسیناسیون در این مرکز می‌گوید: «از زمان راه‌اندازی مرکز تاکنون در برخی روزها تا 5هزار نفر هم واکسینه شده‌اند و تقریبا حدود 100نفر کادر درمان برای تزریق واکسن و پاسخگویی به مراجعان در مرکز حضور دارند.» او درباره فیلم منتشرشده از شلوغی در این مرکز هم توضیح می‌دهد: «میزان مراجعه به این مرکز بالاست، هم‌اکنون تمام افراد بالای 70سال واکسینه می‌شوند. البته با توجه به اینکه جامعه آماری در سنین پایین‌تر بیشتر است تدابیری برای افزایش کادر درمان درنظر گرفته‌ایم؛ چرا که در این مرکز ظرفیت واکسیناسیون بیشتر را هم داریم.» مسئول پاسخگویی به سؤالات بیماران هم می‌گوید: «هم‌اکنون تنها واکسن سینوفارم در این مرکز تزریق می‌شود و تمام سالمندان بالای 70سال می‌توانند برای دریافت واکسن به این مرکز مراجعه کنند. حتی درباره افرادی هم که زمان تزریق دوم آنها رسیده در صورت موجود و یکسان بودن واکسن دوز اول، تزریق برای این افراد هم صورت می‌گیرد.» 25اردیبهشت بود که اعلام شد بزرگ‌ترین مرکز واکسیناسیون در مجتمع ایران‌مال افتتاح شده است. از همان روزهای اول اما همین مرکز با صف‌های طولانی تزریق واکسن مواجه شد؛ صف‌هایی بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن هم از سوی سالمندانی که از ترس ابتلا به کرونا به این مرکز پناه آورده بودند تا زودتر از موعد و خارج از فهرست انتظار مراکز بهداشت، واکسینه شوند. روز گذشته نادر توکلی که معاون درمان ستاد کرونای استان تهران است به ایلنا گفت که در مرکز واکسیناسیون ایران‌مال، یک فراخوان غیررسمی برای افراد 70سال به بالا داده شده که جزو سند ملی واکسیناسیون نبودند، همین مسئله سبب شد تا افراد زیادی به این مراکز مراجعه کنند و صف‌های طولانی شکل گیرد. به‌گفته او، برهمین اساس تصمیمی گرفته شد تا زمان واکسیناسیون افراد 65سال به پایین، واکسیناسیون تنها از طریق سامانه نوبت‌دهی وزارت بهداشت انجام شود.

مراکزی با آدرس‌های اشتباه و سرگردانی مردم

دردسر دیگر سالمندان، آدرس‌های اشتباه برخی مراکز سلامت است. اسامی بسیاری از مراکز در فهرست است اما آدرس‌ها اشتباه است. در برخی از مراکز هم آدرس تغییر کرده و فروشنده‌ها و مغازه‌داران آدرس جدید را به مردم اعلام می‌کنند. نمونه آن مرکز سلامتی است که در محدوده خیابان یوسف‌آباد قرار دارد و هیچ تابلو یا اطلاعیه‌ای مبنی بر تغییر آدرس بر در و دیوار آن نیست؛ «3 سال است که مرکز بهداشت از اینجا رفته و نمی‌دانم چرا الان به نام مرکز واکسیناسیون اعلامش کرده‌اند، چند خیابان پایین‌تر واکسن می‌زنند و بروید ببینید که چه ازدحامی است؟» این را یکی از مغازه‌داران  می‌گوید. در کنار مراکز سلامت، سوله‌هایی هم برای واکسیناسیون اختصاص داده شده است؛ سوله‌های مدیریت بحران شهرداری‌ها. در این سوله‌ها پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون کرونا راه‌اندازی شده است. صبح دیروز نخستین پایگاه در منطقه 5تهران افتتاح شد و در همان ساعت ابتدایی و پیش از افتتاحیه هم جمعیت قابل توجهی برای واکسن به این مرکز مراجعه کردند. کسانی که در پایگاه‌های سلامت منطقه ثبت‌نام کرده و به آنها اعلام شده بود که روز گذشته می‌توانند برای واکسن مراجعه کنند. هاله احمدنیا، رییس مرکز بهداشت شمال‌غرب درباره افتتاح این مرکز می‌گوید: «مسئولیت رسیدگی و نظارت بر بهداشت مناطق 2، 5و 6تهران را برعهده داریم و دیروز نخستین مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در منطقه 5را افتتاح کردیم. این مرکز در خیابان سازمان برنامه جنوبی، خیابان هفدهم شرقی واقع شده و واکسیناسیون کرونا براساس رده‌های سنی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در این مرکز انجام می‌شود.» او با اشاره به ارائه خدمات واکسیناسیون کرونا از سوی 7مرکز بهداشتی در منطقه 5 می‌گوید: « در این مراکز فضای فیزیکی کم است و نگرانی از انتقال کرونا همچنان وجود دارد. به همین دلیل براساس دستور مقام عالی وزارت قرار شد در تمام مناطق شهری فضاهای بزرگی برای واکسیناسیون کرونا درنظر گرفته شود که فضای خوبی داشته باشند و مردم با برخورداری از امکانات رفاهی بتوانند واکسن دریافت کنند. در اینجا ما برای مردم منطقه 5 آمادگی داریم و هر کدام از سالمندان منطقه که بالای 74سال سن داشته باشند می‌توانند با مراجعه به این مرکز واکسن دریافت کنند. آنها باید هنگام مراجعه کارت ملی خود را همراه داشته باشند و متصدیان ما در مرکز مشخصات این افراد را در سامانه سینا ثبت می‌کنند.» احمدنیا ساعت کار این مرکز را از ساعت 8تا 14 اعلام می‌کند: «درنظر داریم با اعلام رده‌های سنی پایین‌تر ساعت کاری مرکز را هم افزایش دهیم که تا ساعت 16 و درصورت نیاز تا ساعت 20 هم خدمات‌رسانی صورت خواهد گرفت. هم‌اکنون در این مرکز واکسیناسیون بیش از 600نفر در دو شیفت روزانه پیش‌بینی شده است.» او درباره ازدحام سالمندان در برخی مراکز بهداشتی هم توضیحاتی می‌دهد: «‌مردم با وجود اینکه ساعت کاری مراکز بهداشت از 8صبح است، ساعت 3و 4صبح مراجعه می‌کنند و نگران تمام شدن واکسن هستند. مردم نگران نباشند و اگر بعد از افتتاح این مرکز باز هم همچنان شلوغی‌ها وجود داشته باشد افتتاح دو مرکز دیگر هم در دست اقدام است. این دو مرکز بازدید شده و در حال تجهیز هستند.»

واکسیناسیون خودرویی به کمک آمد

در شرایطی که واکسیناسیون در مراکز سلامت با صف‌های شلوغ و هرج و مرج ادامه دارد، هر روز به تعداد مراکز واکسیناسیون خودرویی اضافه می‌شود. نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی، 19اردیبهشت در پارک جنگلی سرخه‌حصار، راه‌اندازی شد. بعد از آن مراکز دیگری در باغ پرندگان و بوستان ولایت افتتاح شد. ورزشگاه تختی هم مرکز واکسیناسیون خودرویی‌اش را از اواخر اردیبهشت افتتاح کرد. این مراکز اما تنها به تهران محدود نشدند و در سایر شهرها مثل مشهد، اراک، اهواز و شیراز هم راه‌اندازی شدند. تأکید مسئولان بر نوبت‌دهی برای واکسیناسیون بدون مراجعه حضوری است، پیش از این وزارت بهداشت در اطلاعیه‌های مختلفی از مردم به‌ویژه گروه‌های سنی اولویت‌دار خواسته بود که ابتدا در سایت

 salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند و بعد از آن منتظر پیامک و تماس‌ها باشند. روز گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که حدود 5.5میلیون دوز واکسن در سطح کشور توزیع شده و تاکنون بیش از 2میلیون و 700هزار نفر هم واکسینه شده‌اند. نزدیک به 75درصد واکسیناسیون افراد بالای 80سال انجام شده، 75سال به بالاها از هفته قبل شروع شده‌اند و از این هفته هم 70سال به بالاها، در اولویت قرار گرفته‌اند. کسانی هم که از واکسیناسیون جا مانده‌اند در گروه‌های بعدی می‌توانند واکسینه شوند. به‌گفته علیرضا رییسی، افرادی که امروز ثبت‌نام کنند، فردا برایشان پیامک می‌آید و زمان و مکان تزریق‌شان مشخص می‌شود. براساس اعلام او، از یکشنبه هفته آینده واکسیناسیون افراد بالای 65سال هم شروع می‌شود و 10روز بعد، افراد بالای 60سال. او از مردم خواست تا اگر برایشان پیامک نیامده به هیچ مرکزی مراجعه نکنند. در آخرین اطلاعیه وزارت بهداشت آمده افراد متولد 1330 به قبل یعنی 70سال به بالا، اول باید در سامانه سلامت ثبت‌نام کنند تا به آنها نوبت داده شود.

سهمیه واکسن سالمندان در گروه سنی 75سال به بالا که موفق به دریافت واکسن نشده‌اند محفوظ است و با اعلام گروه‌های سنی جدید، از بین نمی‌رود. براساس اعلام وزارت بهداشت، فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور به‌ترتیب شامل سنین ۸۰سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج، خواهد بود که در این فاز افراد سالمند گروه هدف ۷.۲میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای وجود دارند. بر همین اساس هم گفته شده که فاز دوم واکسیناسیون کرونا تا اواخر خرداد و اوایل تیرماه طول می‌کشد و در این فرایند، حدود ۱۴میلیون نفر واکسینه می‌شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر