کد خبر 522460

رییس اداره نظارت بر مواد و تجهیزات آزمایشگاهی تاکید کرد؛

ایران از واردات کیت‌های تشخیصی کرونا بی‌نیاز است

رییس اداره نظارت بر مواد و تجهیزات آزمایشگاهی سازمان غذا و دارو، از تامین کیت های تشخیصی مورد نیاز در کشور خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سپیده گلباز، با اشاره به اینکه واردات کیت‌های تشخیص کرونا به صفر رسیده است، گفت: در حال حاضر بیش از ۵ شرکت در حوزه تولید کیت پی سی آر، ۹ شرکت در حوزه تولید کیت رپید تست آنتی ژن و ۱۰ شرکت در زمینه کیت استخراج RNA فعالیت می‌کنند.

وی اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان از ابتدای شیوع بیماری کرونا فعالیت‌های خود را در حوزه تولید کیت‌های تشخیص مولکولی آغاز کردند و خوشبختانه امروز کشور از واردات این کالای استراتژیک بی نیاز شده اند.

گلباز افزود: تعدد مجوزهای صادر شده از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی، نه تنها نیاز کشور را به طور کامل تأمین کرده، بلکه امکان صادرات آن نیز فراهم شده است.

رییس اداره نظارت بر مواد و تجهیزات آزمایشگاهی سازمان غذا و دارو، با اشاره به اینکه در حال حاضر کیت تشخیص آنتی بادی یا سرولوژی صادر می‌شود، گفت: بر اساس محاسبات انجام شده، قیمت هر کیت سریع آنتی ژن ۳ دلار است و طبق آمار وزارت بهداشت، روزانه بالغ بر ۵۰ الی ۷۰ هزار تست در کشور انجام می‌شود که هزینه ماهیانه کیت‌های تشخیصی، چهار تا شش میلیون یورو برآورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تست‌های رپید هیچ وارداتی نداشته ایم، عنوان کرد: با هماهنگی سازمان غذا و دارو و تلاش شبانه روزی و نیز همکاری وزارت صمت، مواد اولیه به موقع تأمین و در اختیار شرکت‌های تولیدی قرار گرفته و تولید آن در داخل کشور دنبال شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر