کد خبر 518978

ثروتمندترین فرد ترکیه کیست؟ +عکس

ثروتمندان برتر ترکیه، ابایی از انتشار لیست سرمایه خود ندارند و پرداخت منظم مالیات را همچون ابزاری برای کسب محبوبیت اجتماعی و کارت رقابت با ثروتمندان دیگر، به نمایش می‌گذارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، یک کارآفرین و تولیدکننده ترک با افزایش ثروت خود، توجه مجله فوربس آمریکا را به سوی خود جلب کرد.

انتشار لیست بزرگترین ثروتمندان جهان، یکی از موضوعات مهمی است که نه تنها برای محافل اقتصادی و سیاسی، بلکه برای بسیاری از مردم عادی نیز مهم است و هر ساله از آن استقبال می شود.

معمولاً لیست منتشر شده از سوی مجله فوربس، در این مورد معتبرتر است. این مجله اعلام کرده که مُراد اولکر، بر صدر لیست ثروتمندان ترکیه ایستاده است و اعلام نام این تولیدکننده و کارآفرین مشهور ترکیه به عنوان ثروتمندترین مرد این کشور، خبرساز شد.

ثروتمندان ترکیه

میزان دارایی و درآمد مراد اولکر در سال 2019، یک پله پایین آمده و دومین ثروتمند ترکیه شده بود، اما در سال 2020 میلادی، با وجود بحران کرونا، توانست بر ثروت خود بیفزاید و یک بار دیگر، نام او به عنوان ثروتمندترین فرد ترکیه ثبت شود.

در لیست ثروتمندان ترکیه، نام افراد دیگری نیز دیده می شوند که برخی از آنها عبارتند از:

ارمان الیجاک صاحب هلیدنگ بزرگ رنسانس فعال در حوزه فعالیت زنجیره بیمارستان ها و برج های ساختمانی بزرگ با 3.2 میلیارد دلار.

فرید شاهنک مدیرعامل هلدینگ دوغوش فعال در حوزه های گسترده ورزش، توریسم، رسانه، صنایع غذایی، انرژی، خودرو و ترانزیت با ثروتی معادل 2.4 میلیارد دلار .

فیلیز شاهنک یکی دیگر از اعضای هلدینگ دوغوش با ثروتی معادل 2.2 میلیارد دلار .

حسنی اوزیغین مدیرعامل هلدینگ فیبا فعال در حوزه های انرژی، توریسم، بُنکداری و املاک با ثروتی معادل 2.2 میلیارد دلار.

حمدی اولوکایا مدیرعامل ماست و لبنیات چوپانی با ثروتی معادل 2.1 میلیارد دلار.

ثروتمندان ترکیه

کارآفرین 6 میلیارد دلاری ترکیه

گزارش اقتصادی ینی­ چاغ نشان می دهد که بر اساس آمار اعلام شده در مجله فوربس، مراد اولکر از کارآفرینان ترک، مدیرعامل هلدینگ بزرگ ییلدز و صاحب کارخانه ­های شکلات­ سازی، با 6.3 میلیارد دلار، نام خود را به عنوان ثروتمندترین فرد ترکیه ثبت کرد.

البته سرمایه و دارایی اولکر، با میلیاردرهای بزرگ آمریکا، اروپا و آسیا، قابل مقایسه نیست و  او درلیست ثروتمندان جهان، بر پله 421 ایستاده است. مراد اولکر، در سال 2020 میلادی، توانسته 46 درصد بر میزان ثروت خود بیفزاید.

نگاهی به لیست فعالیت های هلدینگ بزرگ ییلدز، این واقعیت را نشان می دهد که صرفاً بخش کوچکی از سرمایه خانواده اولکر به دنیای دلالی و واسطه گری راه یافته و بخش اعظم آن در دنیای تولید و صنعت به کار گرفته شده است.

حوزه تخصصی فعالیت های تولیدی این هلدینگ عبارتند از: کیک، بیسکویت، شکلات، آبنبات، انواع غذاهای منجمد، انواع گوشت های بسته بندی و محصولات پروتئینی، آدامس و واسطه گری در حوزه صنایع نفت.

مجموعه گسترده کارخانه های متعلق به هلدینگ بزرگ ییلدیز، بین 60 تا 63 هزار نفر، کارمند، کارگر و پرسنل مستقیم را به کار گرفته است.

هلدینگ اولکر در سال 1944 توسط صبری اولکر و برادرش عاصم تاسیس شد. او بعدها، پسران خود به نام های مراد، مهمات و علی را نیز وارد این حوزه کرد و این شرکت خانوادگی، سال به سال، توسعه بیشتری پیدا کرده است.

البته، هر کدام از برادران اولکر، سهم جداگانه ای در این هلدینگ دارد و به عنوان مثال، مجموع ثروت و دارایی علی اولکر در حد 700 میلیون دلار است و بر پله 43 ثروتمندان ترکیه ایستاده است.

ثروتمندان ترکیه

صبری اولکر، موسس هلدینگ بزرگ اولکر، پایبندی خاصی به پرداخت مالیات داشت و دولت های ترکیه همواره برای او احترام خاصی قائل بودند و زمانی که در سال 2012 میلادی درگذشت، رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه، یکی از افرادی بود که زیر تابوت او رفت و پیکر او را مشایعت کرد.

پایان دوران خاندان های ثروتمند

در سالیان اخیر، همزمان با تحولات بزرگی که در دنیای علم، اقتصاد، ارتباطات و مدیریت بازارهای جهانی اتفاق افتاده، خانواده های هسته ای و دوران اقتدار خاندان های ثروتمند یکپارچه نیز، پایان یافته است.

به عنوان مثال، زمانی، خانواده های مشهوری همچون سابانجی و کوچ، هر کدام با رقمی بالاتر از 15 میلیارد دلار، ثروتمندترین خاندان های ترکیه بودند، اما پس از وفات بزرگ این خاندان ها، ورثه سهام خود را جدا کردند و حالا آن ارقام بزرگ، بین ده ها نفر تقسیم شده و همین مساله موجب تغییراتی جدی در لیست ثروتمندترین های ترکیه شده است.

ثروتمندان ترکیه

به عنوان مثال، ثروت عظیم خاندان سابانجی، بین فرزندان، نوه ها، دامادها و عروس ها تقسیم شده و در لیست صد ثروتمند بزرگ ترکیه، دست کم 15 فرد دارای نام خانوادگی سابانجی دیده می شوند که میانگین ثروت هر کدام از آنها بین 425 تا 750 میلیون دلار است. همین اتفاق برای خاندان های مشهور شاهنک، دوغان و کوچ نیز رخ داده است.

کرونا و سال میلیاردرهای جهان

آمارهای رسمی سازمان جهانی بهداشت، نشان دهنده این است که ویروس مهلک کرونا، تاکنون جان 2 میلیون و 900 هزار نفر از جهانیان را گرفته، 134 میلیون نفر را مبتلا کرده و احتمالاً حجم خسارات اقتصادی ناشی از شیوع گسترده این ویروس، بالغ بر چند هزار میلیارد دلار خواهد شد، اما نکته اینجاست که کرونا، برخی از ثروتمندان را بسیار ثروتمندتر کرد.

در سال 2020 شمار میلیاردرهای دلاری جهان، تنها 2 هزار و 95 نفر بود اما در سال 2021، این تعداد به 2 هزار و 755 نفر رسید.

8 آمریکایی، 1 اروپایی، 1 آسیایی

در رده بندی لیست ثروتمندان بزرگ جهان، جفری بزوز موسس آمازون با 177 میلیارد دلار در چهارمین سال پیاپی، ثروتمندترین فرد جهان شد. ایلان ماسک صاحب برند تسلا با 151 میلیارد دلار  دوم است، برنارد آرنولد و خانواده، سازنده خانه های لوکس با 150 میلیارد دلار سوم شد و بیل گیتس موسس مایکروسافت با 124 میلیارد دلار و زاکربرگ موسس فیسبوک با 97 میلیارد دلار، چهارم و پنجم هستند.

نکته مهم اینجاست که از میان 10 میلیاردر دلاری برتر جهان، 8 تن از آنان آمریکایی هستند، برنارد آرنولد رتبه سومی اهل فرانسه اروپا است و موکش آمبانی هندوستانی صاحب پالایشگاه های بزرگ جهانی با 85 میلیارد دلار، در رده دهم جدول، قرار گرفته است.

ثروتمندانی که پول خود را پنهان نمی کنند

ثروتمندان برتر ترکیه، ابایی از انتشار لیست سرمایه خود ندارند و پرداخت منظم مالیات را همچون ابزاری برای کسب محبوبیت اجتماعی و کارت رقابت با ثروتمندان دیگر، به نمایش می گذارند.

در نظام اقتصادی ترکیه، با توجه به ویژگی های خاص نظام بانکی و مالیاتی، معمولاً پنهان کردن ثروت و سرمایه، نه تنها ناممکن است، بلکه در عمل، سودی برای ثروتمندان ندارد. چرا که اعلام رقم ثروت اقتصادی، هم در جدال با رقبای دیگر ارزشمند است و هم سندی در مورد بیان این واقعیت است که یک ثروتمند بزرگ، مالیات کلانی پرداخت کرده و نه تنها در حوزه کارآفرینی و درآمدزایی برای کشورش مفید بوده، بلکه بخشی از درآمد مالیاتی دولت را تامین کرده که می تواند صرف امور جاری و عمرانی کشور شود.

در پایان باید گفت، بها دادن به تولید و صنعت و به موازات آن، اهمیت دادن به موضوعات ملی و حساسی همچون اشتغال زایی و پرداخت منظم مالیات و پرهیز از واسطه گری و احتکار، از مهم ترین ویژگی های بخش قابل توجهی از ثروتمندان برتر ترکیه است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۴

  ایران کی را داریم

 • علی
  ۲۵ ۳

  من صد ماه در زمان جنگ جنگیدم الان پیر وداقونم حقوقم نمی گرم از همه بدتر دندان ندارم که نان بخورم اینجا ایرانه

  • باران
   ۱۲ ۰

   چی بگم والاهمه عینه همیم،فقیر فقیر،وااافقط نفس میکشیم،خدابه داد بچه هایی برسه که الان دارن بزرگ میشن،ماکه هیچ خیری ندیدیم،آرزوهامونم داریم به گورمیبریم والاااااا

 • ایدین
  ۲۲ ۵

  اسم من رو هم بنویسید بین فقیرترین فرد جهان

  • علی
   ۱۰ ۱

   رضا ضراب و بابک زنجانی فراموش کردی

 • اهورا
  ۲ ۵

  شانس. ریسک. هوش. باید داشته باشی

 • mhr
  ۱۹ ۲

  یه کم یاد بگیرین ، در کشور ما هم اختلاص و دزدی بیداد میکنه و باید لیستی از بزرگترین دزدان و اختلاصگران را رتبه بندی کرد

 • ورشکسته بورس
  ۱۸ ۳

  چون ثروتمندان در ترکیه و کشورهای دیگر با کار و تلاش حلال ثروتمند شدند و اختلاس و چپاول و غارت و دزدی از اموال مردم و بیت المال نکردند نمونه بارز پرداخت مالیات است وقتی فردی حساب و کتاب درسته باکی از محاسبه ندارد در ایران فقط دم از اسلام میزنیم اجرای درست دستورات الهی و اسلامی هم در کشورهای دیگر است در ایران هر فرد ثروتمندی به انواع حربه ها متوسل میشود که مالیات پرداخت نکند

 • ناشناس
  ۱۱ ۲

  بخشنده ترین ملت دنیامردم ترکیه است عمل می کنندوهیچ ادعایی هم ندارندماحرف می زنیم نیم مثقال عمل نداریم درسفرنامه ابن بطوطه به مهمانداری وبخشندگی عجیب مردم ترکیه اشاره شده است قشرفقیرشون باکمک های مردمی زندگی می کنند

 • عکس
  ۰ ۳

  از این مرد خواهشمدم میشه کمی به ما هم کمک مند مهریه زنی که به علت تصادف فوت کرده ومادرش مهریه می خاد کمک کند با این همه دارایی به قول خودتان ثروتمند ترین ادم هست از مسوولان می خواهم این خبر را منتشر کنن ممنون

 • علی
  ۸ ۰

  در رسانه ها اعم از روزنامه ها و صدا و سیمای دروغین فقط بلدند از ملت ها و همسایه دروغ سرهم کنند چنان بر کشورهایی چون ترکیه و اعراب می‌تازند انگار اینجا گل وبابل و هست و آنجا جهنم .

 • مهران
  ۳ ۰

  درود
  نمدونم چرا نمیخان وچراهای دیگه......
  والا کشور ما پتانسیل اینو داره پول دارهای بسیار زیاد که از راه خوب ودرست درامد در بیارن در کنار مردم متوسط ورو به بالا و هم چنین قدرتمند در منطقه از نظر نظامی و در جهان از نظر اقتصادی باشد.....

  بخدا که اگر فردی با حمایت تمام مردم از زن ومرد و داخل نشین وخارج نشین و نظامی وغیر نظامی و مسلمان وغیر مسلمان، همه ایرانیها، سر کار بیاد و کمک گرفتن از همه موارد قبلی و استفاده از جوانان بانگیزه در کنار تخصق میشود همه کار کرد....
  میشود حتی اگر لازم باشد وایساد وبه دنیا گفت ما بمب اتم اگر لازم است یا انرژی هسته ای اگر لازم است ما میسازیم...

  فقط پشتوانه میخواهد ان همه از همه طرف وهمه اقشار....
  میشود فرهنگی که از نان شب واجب تر است وبه قهقهرا میررود نجات داد.... وبا همکاری و همفکری همه ایرانیان و با یک مدیریت صحیح به قله ها رسید....

  اگر بخواهیم، بخواهند،

 • فر
  ۵ ۱

  در ایران که هر کی پولش بیشتره مالیات نمیده،فقط این کارمندان دولت هستند که مالیات میدن

 • ام البنین ایزدی
  ۱ ۱

  سلام هرکدامتون هستی الهی ثروت ن بیشتر بشه مای که خونه نداریم غصه میخوریم اگر میشه یه کمکی بهمنم کنید تاخونه داربشم

 • ناشناس
  ۵ ۰

  دزدان بیت المال هم ثروتمندترین مردم ایران هستند

 • مهران
  ۳ ۱

  کاش روزی برسه که دارایی اشخاص در ایران هم به اندازه ای روشن باشد که چنین لیست ها دقیقی نشر بشه شایان ذکر است بدون تعارف میگم در این مملکت اشخاصی با دارایی به مراتب بالاتر وجود دارند ....که البته نوش جانشان چرا که به معنا کامل کلمه ثروتمند هستند و جای هیچ شبه ای در مآخذ و منبع و سر چشمه دارایی شأن نیست ولی مشکل از بابت صرفا پولداران تازه به دوران رسیده ای است که به قیمت فقیر کردن دیگران جیب خود را میلیاردها دلار پر کرده اند و همان اشخاص هستند که از شفافیت هراس دارند هرچند که این دسته هرگز ثروتمند نمی‌باشند و از دارایی خود نه به نفع کشور و ملت که صرفا در راستا امیال بیمارگونه خود بهره میبرند و شکی نیست که همین امر مرز پولداران و ثروتمندان را روشن میکند...

 • ناشناس
  ۱ ۰

  امیدیار دو برابر این ثروت داره

 • وحید
  ۰ ۰

  چراپس اسمه منا ننوشتید؟
  یه تیبا خریدم ۳۰میلیون حالا درعرضدوسال شده ۱۳۰میلیون
  یکی از ثروتمندان ایرانی هستم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بی عدالتی درپرداختهای حقوقی هم دربین ارگانهای دولتی وجوددارد یک ارگان دولتی راکارکنان‌آن را آنقدر سیر نگه می دارند و ارگان دیگر گشنه

 • عباس
  ۰ ۰

  ثروت فقط در ایران است

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به این کارشون میگن عشق به میهن ، به این کارشون میگن عرق ملی ، وطن پرستی ....که در عمل تمام سرمایه داران ترکیه نشون میدن و خیلی هم خوشحالند از کمک به پیشرفت کشورشون ، ولی سرمایه دارای ما چی ؟ نه معلومه کی چقدر داره و نه معلومه از کجا آوردند و نه کسی با میل خودش مالیات میده ، یارو به اسم نوه ی یک سالش ۱۲ آپارتمان در لواسان ساخته و آب از آب تکون نخورده.....