کد خبر 517522

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد؛

آغاز خیز چهارم کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که وارد پیک چهارم بیماری کرونا شده‌ایم گفت: استان‌های ایلام و البرز وارد پیک چهارم شده‌اند و در چند روز آینده استان‌های دیگر هم وارد پیک چهارم می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، علیرضا رییسی در برنامه تیتر امشب شنبه شب شبکه خبر افزود: تهران هم اکنون وضع نارنجی دارد، اما با توجه به بالا رفتن تعداد بیماران سرپایی و بستری‌ها پیش بینی این است که تا هفته آینده تهران هم قرمز شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که این وضع پیش بینی می‌شد گفت: با توجه با افزایش بیماران سرپایی و بستری‌ها و همچنین گردش ویروس جهش یافته که انفجاری افراد را مبتلا می‌کند این شرایط قابل پیش بینی بود.

وی افزود: ما بیشتر از سفر‌ها از دورهمی‌ها می‌ترسیدیم و شرایط پیش آمده هم ناشی از همین سفر‌ها و دورهمی‌های عید است که با وجود منع سفر از و به شهر‌های نارنجی و قرمز، سفر‌ها انجام شد.

معاون وزیر بهداشت با بیان این که رفتار ویروس جهش یافته انگلیسی با رفتار ویروس چینی متفاوت است گفت: سرعت انتقال ویروس جهش یافته و میزان مرگ و میر آن خیلی بالاتر است و فرصت اتخاذ تصمیمات تازه را گرفت و آنچه هم عمل شد بر اساس دستور العمل‌های ویروس چینی بود.

رییسی از این که ترس مردم کمتر شده است ابراز ناخشنودی کرد و افزود: وزیر بهداشت در جلسه‌ای که با روسای بیمارستان‌های علوم پزشکی داشتند خواستند که همه آماده باش باشند، زیرا فکر می‌کنیم که بیشتر ابتلا‌ها از ویروس جهش یافته باشد و به تخت‌های بستری بیشتری نسبت به پیک‌های قبل نیاز خواهیم داشت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: خیز چهارم از خیز‌های قبلی بسیار شدیدتر خواهد بود و اثر سفر‌ها و دورهمی‌ها را ۵ تا ۱۰ روز آینده خواهیم دید.

وی درباره آخرین وضع واردات واکسن کرونا هم توضیح داد: تا الان حدود ۷۹۰ هزار دُز واکسن وارد کشور شده است و حدود ۷۸۰ هزار دُز هم در همین هفته وارد خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت با بیان این که کشور‌ها به تعهداتشان در کواکس عمل نکردند افزود: به ۲۵۰ هزار نفر واکسن تزریق شده است و ۵۵ هزار نفر هم دُز دومشان را دریافت کرده اند.

وی با بیان این که ۸۶ درصد واکسن‌ها را فقط ۷ کشور زده اند گفت: واکسن به یک عامل سیاسی و اختلاف کشور‌ها بدل شده است و ما روی واکسن‌های خارجی حساب نمی‌کنیم و به واکسن‌های داخلی امید داریم که تا تیرماه قطعی به تولید نیمه صنعتی می‌رسیم و تا آخر تیر هم به تولید صنعتی خواهیم رسید.

 رییسی همچنین از مردم خواست که مقررات را دقیق رعایت کنند و اگر سفر رفته اند از دورهمی و دید و بازدید جدی خودداری کنند.

حجم ویدیو: 14.53M | مدت زمان ویدیو: 00:01:16
بیشتر بخوانید
ارسال نظر